G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Cazibeli Bir Gezegen – Venüs

Published on:

Yunan mitolojisinde Aşk Tanrıçası olarak bilinen Aphrodite’in gezegenlerdeki karşılığı Venüs’tür. Roma mitolojisinde ismi Venüs olarak adlandırılır. Ortak paydalarında sanatı, erotizmi, aşkı ve tutkuyu canlı tutan ve temsil eden varlıklar bilinen değerleriyle oldukça güzel ve alımlıdır.

Aphrodite’den bahseden mitler onun doğumuyla ilgili babası Uranos’un er bezlerinden dünyaya geldiğini söyler. Söylentilere göre Kronos babasından intikam almak için onun cinsel organlarını bir orak yardımıyla kesip atar. Organ parçaları Dünya’nın okyanuslarına düşerek koca koca köpükler yaratır. Köpüklerin içinden bir dişi tanrı dünyaya gelir. İsminin kökeni “Köpükten doğan” anlamına gelen Aphrodite, Olympos Dağlarında Aşk Tanrıçası olarak yerini alır.  Doğumunun tasviri genellikle bir deniz kabuğu üstünde, dalgaların arasından yükselirek tasvir edilmektedir.

Olağanüstü güzelliğinden bahsedilen tanrıçanın hem tanrılar hem de faniler arasından pek çok sevgilisi olmuştur. Birlikte olduğu erkeklerden adeta koleksiyon yapan tanrıça aşka doyumsuz bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Partnerleri onun cazibesine ve doyumsuzluğuna dayanamaz, kendine erkekleri çeken aurası sayesinde tanrı ırkının en güçlüleri haline gelir. Bunun yanı sıra bedeni sanatın bir uzvu haline gelmiştir. Dillere destan olan bu kadının daha sonraları önemli bir hikâye olan Paris’in üç yargısında başrolde bulacağız.

Astroloji ilminde sabahyıldızı olarak da adlandırılan Venüs tıpkı arketipi Aphrodite gibi aşkın, sanatın, estetik ve güzelliğin gezegenidir. Diğer gezegenlerin arasından zarafetiyle sıyrılan sarı ve turuncu bu gezegen büyük bir sanat aşığıdır. Venüs’ü temsil eden değerli maden bakırdır. İnanışa göre gezegende bolca bakır madeni bulunur.

Bakır ise takı ve aksesuarlarda oldukça yoğun kullanılan, özellikle zanaat ve sanat araçlarında sıkça başvurulan bir hammaddedir. Kolektif bilinç burada çalışarak bakır ve Venüs’ü birbirine bağlar. Gezegenin astrolojideki anahtar kelimelerinde sevgi, sanatsal yetenekler, güzellik, uyum, çekicilik, ilişkiler vardır. O yüzden Retro konumundayken çekingenlik ve sosyal statülerde gerilemelerde, karşı cinsin yanında kötü hissetmeye, kendimize sunduğumuz öz değerler hakkında kuşku duymaya itebilir. Sık sık astrologlardan şu uyarıyı duyarız; İlişkilerde ipler gerilebilir!

Evet, elbette sabahyıldızı bize bu gerilmeleri yaratabilir. Ancak ilk fark etmemiz gereken nokta öz benlik kavramıdır. Sevgi dilimiz yoğun olarak çalışır. Merkür’ün rasyonelliğinin tam zıttı olarak ilişki kurmadaki kilit noktamız duygular ve değerler algımızdır. Tıpkı Aphrodite gibi beden dilimiz ve ruhumuz bir noktada buluşur. Dilimizi değil, cazibemizi kullandığımız noktadır. Venüs sayesinde denge ve uyum kişiler arası sağlanır.

Venüs içsel ve sübjektif bir deneyimdir. Karşı tarafı kendimize çekme arzularımızı ve gücümüzü temsil eder. Seks sırasında fiziksel bağın ötesinde ruhsal doyumu algıladığımız yerdedir. Venüs her türlü zıtlaşma ve sürtüşmeden nefret eder. Uyumsuzluğu en aza indirgeme dürtüsüyle hareket edecektir.

Doğum haritalarımızdaki Venüs ilişki kurma biçimimizi gösterir. Sesler, renkler, Dünya ve kendimizle nasıl bir ilişki kurduğumuzu, bu duraklar arasında nasıl bir köprü yarattığımızı nelere değer verdiğimizi, nelere yatkın olduğumuzu kendimiz ve öz değerimiz hakkında nasıl hareket ettiğimizi gösterir.

Temel ihtiyaç dürtüsü sosyallik, sevgi, değer görme ya da gösterme dürtüsüdür.

Venüs saygılı olmayı, cazibeli davranmayı bilen bir gezegendir. Seks sırasında baştan çıkarıcı, tatmin edici ve oldukça talepkâr olabilir. Haritalarımızdaki burç konumu sevgimizi nasıl ifade ettiğimizi, takdir edilme dürtümüzün nerede çalıştığını gösterir. Temel olarak Venüs’ün bulunduğu burç konumu bir insanın nasıl ilişki kurduğunu, sanatsal yatkınlıklarını, nelerden hoşlandığını gösterir. Ev konumu ise flört etme yeteneğinin, erotizmin, zevk alma dürtülerinin hangi konularda etkin çalıştığını gösterir.

Venüs evimiz önemli tanışmaların nerelerde gerçekleştiğini, insanoğlunun yaşam ortağı olarak tanımladığı kişiyi nerede bulabileceğini ya da onunla nerede karşılaşacaklarını gösterir. Yönettiği burçlar boğa ve terazidir. (Venüs burç konumundan bahsediyorum) Zarar gördüğü burç koç ve akreptir. Kendini yücelttiği burç konumu ise balıktır.

Zodyak çevresini 225 günde döner. Her burçta yaklaşık 19 günde kalır.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW