G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Dünyevi Baba – İmparator

Published on:

Yüzünde müsamahasız bir ifadeyle oturan beyaz sakallı kralın gözleri karşıya hiddetle dikilmiş. Kaşları çatmış ileriye bakan bu yaşlı adam, kart okuyucuna korku salmaktan adeta keyif alıyor. Yunan mitolojisinde Savaş Tanrısı Ares ile özdeştirilen yaşlı imparator acımasızlığı ve otoritesiyle nefes kesici görünüyor Çorak bir arazide tahtadan oyulma tahtına oturmuş. Tahtın her bir köşesinde cesaretinin ve liderliğinin temsili koçbaşları oyulmuş.

İmparator kartı, imparatoriçenin güçlü ve korkusuz eşidir. Bilgeliğini sembolize eden uzun beyaz sakalları vardır. Joker’in dünyevi babası olan imparator düzenin, disiplinin ve otoritenin biricik kartıdır. Bulunduğu yerde mutlak güç ve hâkimiyet talep eder. Baba imajı ne kadar günümüzde sorumsuzca ele alınsa ve taşıdığı arketip gücünü unutsa da imparator bu arketipi güçlü olarak yaşatır. Hayati dürtüsünde; istek ve arzuları gerçeğe dönüştürme arzusu yatar. Ancak tüm bu mükemmeliyetçi ve istikrarlı olma yolunda yüreksiz bir adam olmamaya dikkat etmelidir.

Tıpkı Ares gibi savaşmaktan çekinmez, mücadele etmek onu tatmin eder. Bu yüzden kartın açıldığı noktada savaşma dürtülerini görebiliriz. Aynı zamanda deneyimleri sayesinde soruyla ilgili bilgi birikimi, otorite olma gibi ifadeler de ortaya çıkabilir.

İmparator kendinden son derece emin, kararlı bir tavırla otururken göreceğiz. Kartın burç arketipi koç burcuna aittir. Koç’a ait motifleri ve renkleri ise yoğun bir şekilde kartta görürüz. İmparatorluğunu dağların arasında korunaklı bir alanda kurmuştur, çünkü korumacı bir karakterdir. Kendini tehlikelere karşı koruma dürtüsüyle hareket etmektedir.

Açılımlarda bu çatık kaşlı ihtiyarı gördüğümüzde zaman zaman kendi benliğimizde de bu arketipleri görebiliriz. Tıpkı İmparator gibi lider ruhlu, otoriter ve güçlü bir tavırla hareket ederiz. Tıpkı devlet adamlarının topraklarını koruması gibi açılan noktada ailemizi, sevdiklerimizi, işimizi veya tamamen kendi benliğimizi koruma arzularıyla hareket ederiz. Konuyla ilgili disipline olur, sorumluluk üstleniriz.

Sağ elinde Mısır kültürünün önemli semboliklerinden biri olan ankh (mısır haçı) göreceğiz. Ankh yaşamı simgelemekle beraber, daire ve sopa biçimiyle ortaya dişil ve eril enerjinin yaşamdaki ayrılamaz bütünlüğünü gösterir. Üzerine geçirdiği kırmızı kaftanı, Ares kadar hırslı bir karaktere sahip olduğunu gösterir. Ayrıca bu kaftan korkusuzluğunun önemli bir sembolizmidir. Gücü ve bilgeliği bu kartta bir bütün, ayrılmaz birer parça olarak ele alırız. İmparator kartı gezegen arketipiyle Mars’ın doğasına aittir. Bu doğada beyaz sakallı kralın ne denli yüce bir asker olduğunu bilmemiz gerekir.

İmparator kartı mücadelesini fiziksel veya sözlü bir boyutta gösterecektir. Elbette savaş tanrısına yaptığımız göndermeler boşuna değildir; sözlü veya fiziksel olsun tüm mücadelelerinde şiddetli bir yönü vardır. Olayları başlatan öncü bir karttır. Risk almaktan çekinmez, yeni olan her şey onu tatmin eder. Ateş elementi yoğun olarak çalışır. Kırılganlığı, naifliği sevmeyen imparator bu duygulara yabancıdır. Kendini tıpkı yengeç burcunda seyreden Mars gibi rahatsız hisseder.

İmparatoriçe ile olan sevgi ilişkisi tutkuya dayalıdır.

Açılımlarda çıktığında yaşamımızdaki bir baba/otorite figürünün yaşamımız üzerindeki etkisini görebiliriz. Olumlu kartlarla birlikte görüldüğünde bulunulan girişimin, atılan adımın ya da açılan savaşın kişiye saygınlık kazandıracağına işaret eder. Olumsuz kartlarla birlikte görüldüğünde kartın gölge enerjisi çalışır. Kartın gölge yönü kontrolsüz güç, dozu kaçmış güç gösterisi, aşırı hedef odaklılık, inatçılık, katılık, kavga, gürültü, kargaşa ve zorbalıktır.

Joker’e çıktığı yolda savaşma gücünü, risk almayı, otorite olmayı öğretir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW