G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Dürtüsel Bir Gezegen – Mars

Published on:

Yunan mitolojisinde Savaş Tanrısı olarak bilinen, pek sevilmeyen Ares’in gezegenlerdeki ve Roma mitolojisindeki karşılığı Mars’tır. Söylentiler dikkatle incelendiğinde görünür ki kendisi hiçbir tanrı tarafından sevilmezdi. Aphrodite ve Hermes tanrıların içinden sıyrılan istisnalardı tabii… Söz gelimi mitolojik eserlerde Zeus’un Ares’in varlığına katlanamadığından bahsedilir. Zeus ve Hera’nın birliğinden var olan Ares’in annesine benzediğinden yakınan Zeus, oğlunu Olympos dağlarında görmek bile istemezmiş. Efsanevi Truva savaşına katılan Ares’in varlığı savaşı top yekûn değiştirmiştir. Dört büyük yardımcısı Phobos –Korku-, Deimos –Dehşet-, Eris ve Enyo ile tüm dünyaya gazabını ve dehşetini saçmaktan büyük doyum alan bir tanrıdır.

Yunan efsanelerinde savaşın, can almanın başrolü olan Ares genellikle tam zıttı olan kız kardeşi Athena ile giriştiği mücadeleler ve sevgilisi Aphrodite ile yaşadığı kaçamaklarla bilinir. Bir yasak aşk anlatımına sahip olan bu ilişki, hiçbir şeyin gizli kalamadığı tanrı Helios tarafından ilan edilir.

Peki, mitolojide pek sevilmeyen, kabul edilmeyen çocuklardan biri olan bu tanrının astrolojideki bağlandığı gezegen Mars arketipi nasıl çalışır?

Venüs ve Mars birleşimini mitolojide yasak olan olarak okumuş olsak da onlar birbirini tamamlar. Venüs dişil prensibe ait, birlikteliğin ve seksin erotik ve duygusal boyutuna gönderme yaparken, Mars eril prensibe aittir. Cinsel dürtülerde elde etme ve tatmin olma arzuları söz konusudur.

Astrolojik olarak tanımlayacak olursak, kendini ortaya koyma, kendini yansıtmak ve dürtüsel enerjiler aktiftir. Uzlaşma ya da uyum ilgi alanından oldukça uzaktır. Objektif olarak etrafındaki etkilemeyi ve yönetmeyi sever. Yeni olanla oldukça ilgili, girişimcilik alanlarında ise başarılıdır. Mars koşullar ne olursa olsun kendini sergilemeyi ve lider olmayı arzular. Cinsiyetiniz ne olursa olsun doğum haritalarımızdaki eril enerjiyi aktif olarak gösterir.

Mars tıpkı Ares gibi savaş arenasında olmayı, zevkleri ve arzuları için gerekirse yok etmeyi ve tahrip etmeyi sever. Savunma gücü oldukça yoğun çalıştığı gibi karşı atağa da geçebilir. Doğum haritalarımızdaki konumuyla savaşmak ve olayın üzerinde hâkimiyet kurmak için gerekli potansiyelimizi, nasıl ve hangi konularda savaştığımızı sunar. Bazılarımız fiziksel kavgadan çekinmezken, bazılarımız beyinlerin savaştığı bir kavgadan haz alır.

Elbette kavga ve savaş temaları çoğunlukla mecazi anlamda kullanılıyor. Kimse kılıcını ya da oklarını eline alarak Truva savaş meydanına koşmayacak. Hayat koşullarında da mitolojik öğretilerdeki gibi olmasa bile savaş meydanlarındayız. Her gün yeni bir macera ve var olma savaşı içinde geçiyor. Bu var olma ve var etme mücadelesini nasıl verdiğimizi, vereceğimizi eril bir güç olan Mars belirler. Bazı zorlu açılar onu saldırgan bir karaktere ya da korkak, çekingen bireylere evrimleştirebilir.

Planlarla ya da stratejiyle genel olarak işi olmayan, bu alanlardan da pek haz etmeyen Mars varacağa yere yakıp yıkarak gidebilir. Athena ile zıtlaşmaları meşhur olan Ares’i bu konuda biraz olsun anlayabiliriz.

Doğum haritalarındaki gölge yönü iki şekilde görülür; ya tıpkı bir koç gibi saldırgan ve yıkıcı bir güçle ilerleyebilir ya da terazi burcu gibi pasif alanda kalarak kendini ve varlığını ortaya koyamaz. Kısacası savaş muharebesinde gölge yönünü iki ayrı arketipte görebiliriz: Önde ilerleyerek kaçanların bile kellesini uçuran bir cellat ya da gizlice savaştan kaçan bir korkak…

Mars’ın burç konumu bizlere kendimizi nasıl ortaya koymaktan hoşnut olduğumuzu, isteklerimizi nasıl ifade edeceğimizi sunar. Ev konumu ise aktif olarak savaşmamız gereken alanı, büyük işler başarabileceğimiz noktayı gösterir. Ancak aşırıcılıktan hoşlanan gezegen bulunduğu konumlarda yakıcı ve yıkıcı bir etki yaratabilir.

O yüzden Mars’ı kontrol altında tutmamız ve her buyruğuna göre hareket etmememiz oldukça önemlidir.

Yönetici olduğu burç konumu koç ve akreptir. Ancak tüm mücadele ve hırs çılgınlığı yücelimde olduğu oğlak burcunda anlam kazanır. Çılgınlığını sakinleştiren oğlak, Mars’a plan ve sabrı, hırsın yapıcı benliğini öğretir. Doğal evi birinci evdir.

Sağlık astrolojisinde kas ve kas sistemini, cinsel fonksiyonlarımızı, vücut ısılarımızı ve safra kesemizi temsil eder.

Mars’ın renkleri ateşi ve öfkeyi temsil eden bir kızıllıktır. Bir turunu 687 günde tamamlayan gezegen neredeyse dünya yılının iki katı süreyle Zodyak çevresini tamamlar. Her burçta ortalama iki ay kalarak burçların temsil ettikleri dürtüler ile kendi gücünü birleştirir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW