G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Elementler 1. Bölüm – Ateş

Published on:

Prometheus’un tanrılardan çaldığı ateş, insanoğluna ilahi bir yardım sağlamış. Hayvanların kurbanı olacakken tanrısı olmalarına yardımcı olmuştur. Astrolojik olarak ateş elementi de başlatıcı etkiye sahiptir. Astrolojinin ilk burcu olan Koç, Monarşiyi hak gören Aslan ve tanrımın olağanüstü vericiliği ile Yay ateş elementine aittir.

Koç, Aslan ve Yay’lar tıpkı ihtişamla yanan ateş gibi coşkulu, girişimci, benmerkezci kimlikler yaratır. Ateşin göğe yükselen sınır tanımaz enerjisini Zodyak’ın üç burcunda görebiliriz. Sınır tanımaz, enerjik, cesur kimlikler ateş elementine özgüdür. Ateşin kontrolsüzlüğü, sınırsız büyüme ve ilerleme gücü ilk çağlarda insanların ona tapınmasını sağlamıştır. Su gibi sakin, toprak gibi sabitleyici etkilerin aksine bu element; tanrıyla özleşen göklere doğru sınırsızca yükselir, dur durak bilmez.

Ateş burçları sakin, hassas ya da nazik kimliklerin yanında su veya toprağın egemen olduğu kimliklerin yanında huzursuzlaşır. Toprak ateşi bastırır, su ise harlanan alevini söndürebilir. Bu yüzden bu burçların kimliklerinin altında sabır, duygusallık gibi kimlikler bulmak mümkün değildir. Koç “ben her istediğime ulaşırım” derken ateşin başlatıcı, hırslı yanını, Aslan “Görkemimin önünde herkes eğilecek” derken ateşin sınır tanımazlığını ve egosunu, Yay “Herkes için kutsal elimi uzatacağım” derken ise ateşin ilahiliğini temsil eder.

Ateş çoğu kültürde ve bilinçte cesur kelimesini çağrıştıran görkemli bir elementtir. Elementin gücünü, cesaretini Koç, Aslan ve Yaylarda pekâlâ görebiliriz. Koçlar her türlü tehlikeye karşı büyük bir cesaretle atlarken, Yaylar savunucu olduğu düşünceler için canı pahasına çarpışabilir. Aslanlar ise istekleri söz konusu olduğunda büyük risklere girme cesaretini gösterirler.

Ateş elementi genellikle hava elementiyle (İkizler, Kova, Terazi) uyumlu görülür. Havayla uyarılan ateş bir köşeden diğerine savrulabilir, değişkenliği sayesinde sürekli hareket halinde kalmanın dayanılmaz zevkini tadarlar.

Ancak bu elemente sahip kimliklerde her şeyi gözlerinde büyütme, ani büyüme ve sıçrama etkileri görülebilir. Ateşin cayır cayır yaktıkları topraklar uzun süre çorak, verimsiz bir arazi yaratır. Bu yüzden ateşin ilerlemesine, kontrol altında tutulmasına ihtiyaç duyarız. Onu izlemek, çatırdayan sesiyle huzur bulmak elbette mümkündür ancak ani dürtülerle büyüyen alevler geri dönülmez etkiler yaratabilir.

Bunu Koç burcunda ani saldırganlıklar olarak, Aslan burçlarında emir yağdırma ve acımasızlık, Yay burçlarında ise düşüncesiz kaba davranışlarında görebiliriz. Zodyak’ın eşsiz burçlarını farklı bir yazımızda tek tek ele alacağız. Bu yazımızda önemli olan ateş elementinin bizlere ne sunduğu, kolektif enerjide neyi temsil ettiğini görmektir.

Ateş elementi genel olarak bizlere astrolojide şu terimleri ifade edecektir; hevesli, enerjik, coşkun, kendine güvenen, yayılan, ısıtan, enerji veren yaşam prensibini gösterirler.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW