G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Elementler 2. Bölüm – Su

Published on:

Yaşamın özü suyun içinde gizlidir. Daha dünyaya gözünü açmayan, ana rahmindeki bizlerin ilk tanıdığı elementtir. Pek çok masal ve mitolojik öğretilerde suya katılan anlamlarda şifa veren, güzelleştiren, iyileştiren ve huzur veren etkisiyle kaleme alınmış, zihinlerde yer edinmiştir. Çatlayan dudakların içinden akan bir damla su ruha hayat verir.

Bir su küresinin içinde yaşadığını varsayarsak, yeryüzü için ne kadar kıymetli bir element olduğunu anlayabiliriz. Yine insan vücudunun dörtte üçünün su olması, her canlının temel yaşam fonksiyonları için suya ihtiyaç duyduğunu gözle görülür hâle getirecektir. Su ateş gibi göğe yükselerek gösteri sunmaz. Aşağı doğru akar, derinlere inme derdindedir. Zarif bir element olmasının yanı sıra Astrolojide temsil ettiği Akrep burcu gibi katı olup plütonik etkiler yaratabilir. Suyun yüzeyi sakin, dingin bir görünüme sahip olsa bile derinliğinde akıntılar olmadığını, kişiyi birden yutamayacağı anlamına gelmez.

Sığ gözüken suyun birden bizi içine çektiğini gözlemek mümkündür.

Akışkan, ele avuca sığmayan doldurulduğu kaptan taşıveren su elementinin sakinleri Balık, Akrep ve Yengeç burçlarıdır. Suyun üç ayrı halini tasvir eden burçlar tıpkı ait oldukları element gibi ele avuca sığmazlar. Bu burçlar sübjektif olmakla beraber hislerine, sezgilerine kıymet verirler. Onlar her zaman bir şeyler hisseder her zaman bir şeyler görürler. Ancak su kadar bulanık olan zihinleriyle duygu seline esir olabilir, ruh hallerini stabilize edemezler.

Suyun akışkan hali Yengeç burçlarının temsildir. Bir günleri, diğer günlerini tutmaz. Zaman zaman dalgaları denizler gibi zaman zaman durgun sular gibidir. Suyun katı hali Akrep burçlarını anlatır. Sert kabuklarının altında diğer su grubu burçlardan farkı yoktur. Dışarıdan soğuk ve umursamaz duran bir akrebin içinde fırtınalar kopar, kendi küçük duygusal kıyametlerini yaşarlar. Suyun buhar haliyse hayal dünyasından bir türlü çıkmayı beceremeyen balık burçlarını anlatır. Balıklar havada kaybolur, ruhunu gizem ve hayalleriyle doyurur.

Yengeç, Akrep ve Balık burçları yönü kendi hayat damarlarında bulmayı severler. Koşullara ayak uydurabilir, nitelik özellikleriyle kimi zaman öncü bile olabilirler. Kendi derin sularına zevkle katılan herkesi sarmalar, yüklerini azaltırlar. Su elementinin en bilinen çözücü özelliğini bu üç burçta görmek mümkündür.

Ancak Yengeç, Balık ve Akrep’i çözümleyemez, yalnızca teninizin üzerinde huzurla kayan su damlaları gibi kabul edebilir, kulaç attığınız okyanusun suları gibi içlerine dâhil olabilirsiniz. Karşımızda bir su burcu varsa çok büyük ihtimalle ne hissettiğimizi, gözlerimizin ve ruhumuzun derinlerinde neler yattığını çözümleyebilirler. Bunu hava elementinin analitik yönüyle değil suyun sezgisel yönüyle yaparlar.

Su burçları serinleten, iyileştiren, duygu tepkisini sembolize ederler.

Su elementinin anahtar sözcüklerinde; duyarlı, kolay incinen, duygusal, empatik, tepki veren, bağımlı, kol-kanat geren, koruyucu, gizemli, kişisel, uyumlu, sürüklenen, sezgisel hayal gücü vardır.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW