G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Elementler 3. Bölüm – Toprak

Published on:

İlkbaharda usul usul yürü, Toprak Ana hamiledir.

Kızılderili Atasözü

Birçok efsanede ve dini hikâyelerde toprak insanoğlunun hamuru, yeryüzünün biricik annesidir. Şamanlar toprağı, doğayı kutsal sayarken dünyanın nefes alması, yaratmaya devam etmesi için toprağa ihtiyaç duyduğunu biliriz. Yunan Mitolojisinde Titanların annesi, yeryüzüne düzen ve bolluk getirenin Toprak Ana Gaia olduğunu okuruz.  Her ilkbaharda toprak yeniden doğar, doğaya yeni yaşamlar katar. Toprak besler, büyütür ve güven verir. Yüreklere bir annenin çocuğuna sunduğu güveni sunar.

Astrolojide realist, gerçekçi tutumları ile bilinen Boğa, Başak ve Oğlak burçları kutsal toprak elementine aittirler. Toprak burçlarının temel dürtüsünde olayları veya olguları beş duyu organıyla hissetme arzusu ön plandadır. Tıpkı ait oldukları toprak kadar gerçektirler. Toprak grubu burçları hayatın spiritüel, algılanamayan, tadılamayan, dokunulmayan veya görülmeyen olgularından hoşlanmazlar, yaşamı karmaşık hale getirmek ruhsal güdülerini rahatsız eder.

Boğa burcu doğanın ve doğaya ait olan varlıklarla, Oğlak burçları hayat planlarında ve felsefelerinde sadeliği ön planda tutmaktan, Başak burçları ise sakinlikten, düzenli olan her şeyden hoşnut olurlar. Kaos ve karmaşa toprak grubunu baskılar, rahatsız hisseder. Bu dürtülerinin temelinde güven arzuları bulunmaktadır. Sınırlardan, kurallardan ve ayrıntılardan tatmin olurlar. Hava ve Ateş elementinin tam aksi nitelikteki toprak grubu keskin hatları sever.

Toprak elementiyle uyumlu doğum haritalarına göz gezdirdiğimizde kişinin bu gün – burada gerçekçiliğinde, maddi dünyanın farkındalığında olduğunu gözlemleriz. Diğer burçların aksine sezgilerden, risk almaktan, teorik varsayımlardan hoşlanmazlar. Pragmatik ve gerçekçi bakış açılarıyla her konuda zaman zaman fazla gerçeklere takılı kalabilirler. Bir toprak grubuyla varsayımlarınız üzerinden sohbet etmeye çalıştığınızda sizi dinlemek ya da dikkate almak istemeyeceklerdir. Ancak onlara verilerle, bilimsel kanıtlar veya deneyimlerle gittiğinizde seve seve sohbete dâhil olabilirler.

Toprak burçlarının kesinlik, gerçeklik kavramlarıyla gereğinden fazla ilgili olduğunu gözlemlersek, bu durum onlar için dezavantaj haline gelebilir. Zihinlerinin sabit ve gerçek odaklı olmaları hayal güçlerini zayıflatır, kısıtlar. Hava grubuna ait İkizler, Terazi ve Kova burçlarına karşı kuşkuyla bakmalarına neden olur. Onların kıvrak zekâları ve hareketli halleri hoşlarına gitmez, bulutların içinde gezindiklerini, çocukça tavırlar sergilediklerini ve güvenilmez olduklarını düşünürler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı site-tasarim-14-edited.png

Toprak burçları bu hayatta her şeyden çok görünmeyene, sezgisel olan dünyanın gerçekliğine açık olmaya ihtiyaçları vardır. Tıpkı bedenlerine sıkışan ruhlar gibi zihinlerinin ve konforunun içinde sıkışmaları bulunuyorsa, bedenden ayrılmayı öğrenmeleri gerekir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW