G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Elementler 4. Bölüm – Hava

Published on:

Hava elementi, sınırsızlığı, sonsuzluğu ve soyut haliyle tüm dünyayı çepeçevre saran, yaşayan canlılara soluk olan kutsal bir elementtir. Havayı göremez, dokunamaz veya yakalayamayız. Ancak tenlerimizin üzerinde tatlı tatlı dolanan meltemi ya da fırtınalı bir günde iliklerimizi donduran soğuk rüzgârları hissedebiliriz. Elementin değişkenliği Zodyak sembolizminde de etkilidir. Diğer burçlar hayvan sembolleri ile resmedilirken hava elementine mensup İkizler, Kova ve Terazi burçları Zodyak sembollerine özgünlük katmıştır.

İkizler burcu ikiz insanlar figürleriyle, Terazi burcu dengeyi korumaya gayret eden bir Terazi figürü ile Kova burcu ise; kovadan su akıtan insan figürü ile bütünleştirilmiş, Zodyak grubuna farklı bir hava katmışlardır.

Hava elementi, su elementi gibi derin ya da duygulara ait bir element değildir. Sürekli olarak değişmek isteyen, duygulara entelektüel ve rasyonellik bulaştırmak isteyen bir elementtir. Ateş elementi gibi inisiyatif almaz ve hedef odaklı oldukları söylenemez. Tıpkı dünyayı çepeçevre saran hava gibi bu elemente ait burçlarda düşünceler konusunda dağınıktır. Zihinleri o kadar çok konuya ve soruya aynı anda bölünebilir ki sonunda sorguladıkları ya da konuştukları konudan farkında olmadan kopuvermişlerdir.

Hava elementi nasıl her yerdeyse hava grubuna ait İkizler, Terazi ve Kova burçları da en az ait oldukları element kadar her yerdedirler. Elementlerin içinde en sosyal olanı hava grubu burçları olabilir ancak onun samimiyeti yüzeyseldir. Bir toplulukta derin bağ kurmadan aranan sosyal kelebeklerdir.

İkizler, Terazi ve Kova burçlarının belki de en zevk aldığı şey düşünmektir. Onlar derin düşüncelerin içinde sorgulamalar yapar, analitik kavramlar yaratmaya ve sorguladıkları durum ya da olayları iyiden iyiye kurcalamak isterler. Tıpkı üç yaşındaki bir çocuğun meraklı zihni hava elementi burçlarının zihnine benzetiyorum. İlgi alanı kavramı o kadar geniş bir yelpazeye dayalı olabilir ki bir zaman sonra kendileri bile hobilerini sayarken yorulabilir.

Düşünceleri tıpkı kasabaları yok eden fırtınalar gibi düzeni yıkan ve değiştiren boyuttadır. Özellikle İkizler burcu her düşünceye olabilir ifadesiyle ve her etik değere kucak açabilmesinden etraftakilerden oldukça yargılayıcı cümleler duyabilmektedir. Ancak havanın özü de budur; geldiği noktada ya da bulunduğu yerde elbette değişkenlik hatta yaratıcılık getirebilir.

Hava burçları için önemli bazı kavramlar vardır ki bunlardan en önemlisi özgürlüktür. Kendi bedeninden bile rahatsızlık duyan İkizler, Terazi ve Kova burçları bu içgüdüsel rahatsızlığa farklı tepkiler verebilir. Özgürlüğü tehdit edilmeden öncesinde sizinle tatlı tatlı oynayan kediciklerden kısıtlandırıldığını anladığı anda öldürmeye hazır bir kaplana dönüşebilirler. Önemli kavramlardan bahsetmişken, bir diğeri elbette bilgidir. Bir ikizler, terazi ya da kova burcu ile tartışmaya girdiğinizde “hissediyorum”, “sanıyorum” ya da “bence” cümlelerini kullanamazsınız. Bu cevaplar onun için her zaman yetersiz ve akıl dışıdır. Akıl ve mantığın harmanlandığı bilginin, verilere dayanan bilginin peşindedirler.

Hava elementine ait anahtar kelimelere göz gezdirdiğimizde; entelektüel, soru soran, meraklı, nesnel, mesafeli, kararsız, işbirliği seven, konuşkan terimlerimi kullanabiliriz.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW