G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Forseti

Published on:

Ásgard’da, ilahi yargıç olarak anlaşmazlıkları çözdüğü göksel bir adliye sarayı olan Glitnir adlı gümüş ve altından ışıltılı bir salonda yaşadığı söylenir.

Balder ve Nanna’nın oğlu Forseti, adalet ve uzlaşma tanrısıydı. Ona ihtilaflarını anlatan kişiler, uzlaşmadan oradan ayrılmazlardı. Yargılama süresince oturduğu salon, Glintnir adıyla biliniyordu: bu salonun kolonları altından, çatısıysa gümüştendi. Forseti’ye inanan kişiler de muhtemelen az değildi, zira ona olan inancın bir kalıntısı, Norveççe bir yer olan Forsetelund’da (Onsøy, Østfold’da bulunan) bulunabilir.
O iki iyi varlığın merhameti ile bir araya gelmiş bir çocuktu. bir teraziydi. Varlığı ile tüm yaşayan şeyleri iyileştirme ve barıştırma arzusu ile doluydu. Yürüdüğü ovalardan ve vadilerden, sonbaharın çökmüş olduğu toprakların üzerinde her adımıyla gülleri ve çiçekleri yeşertirdi. Tek dokunuşuyla hastalıkları iyileştirir, çürümüşlüğünü ve kokuşmuş olan her şeyi tazeler, azap, özlem ve keder ile yok olanların ardından kalanların yüreğine huzur ve dinginlik ile yeniden ayağa kalkma gücünü ve her şeyi yeniden inşa etme arzusunu midgard’da ki tüm insanlığın kalbine yerleştirirdi. Çünkü Altın kalpli Balder & Nanna ona böyle öğretti. Hakkında bilinenler azdır.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW