G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Freyja

Published on:


Adı “Leydi” anlamına gelir ve Cuma onun için çeşitli şekillerde adlandırılır. Belki de en ünlü İskandinav tanrıçasıdır. Vanir’den biridir ve çoğunlukla aşk, seks, güzellik ve altın (refah) ile ilişkilendirilir.

Ayrıca büyücülük (seiðr celbi olarak adlandırılan rün) bilakis savaşla da ilişkilendirilir ve hem yaşam hem de ölüm tanrıçasıdır.

Freya, ünlü bir skandal gibi görünen Óðin ile gizli biri lişkisi vardır ve General ona “seiðr” rününü vermiştir.

Savaş ganimetlerini onunla bölüştürür ve Freya’nın savaşta ölenlen kişilerin ruhlarını seviglileriyle buluşturduğu düşünülür.

Genellikle savaş alanlarından kahraman savaşçıları seçen tanrıça figürleri olan valkyrjur’un lideri olarak kabul edilir.

Erkek kardeşi Freyr’dir ve babası (genellikle Nerthus olarak kabul edilir) Njörðr’dir. Kocası Óðr (Óðin’in takma adı olduğu düşünülen) olarak kayıtlıdır ve Hnoss ve Gersemi adında iki kızı vardır.

Kediler tarafından çekilen bir arabayı kullanır. Kimi söylenceler bunların kedi değilde vaşak olduğu söylenir.

Freya’nın onuruna, kedi yavruları (felis domesticus), Viking döneminde genellikle gelinlere düğün hediyesi olarak verilirdi.

Birçoğu, Freya ve Frigg’in çarpıcı benzerlikleri olduğu ve daha önceki tarihte tek bir tanrıça olarak ortaya çıkmış gibi göründüğü için bir ve aynı olduğunu düşünüyor. Daha sonraki Edda’larda bunlar ayrı, etkileşimli karakterler olarak tasvir edilir.

Frigg gibi, Freya da şahin tüylerinden oluşan büyülü bir mantoya sahiptir.

Harika altın kolyesi “Brisingamen” için ödeme olarak 4 Cüce ile yatmıştır.

Bu kolyenin Miðgarðr üzerinde Kuzey Işıkları olarak göründüğü söylenir.

Lokasenna’da bir partide Loki, kardeşi Freyr ile diğer tanrıların önünde – Brokk ve oğullarıyla ucuz bir kolye için 4 gece boyunca yattığını itiraf etmiştir.

Gururlu bir cinsel iştaha sahip olan bu tanrıça Loki’nin bu itirafından sonra bile -Freya ne utanmış ne de bunu umursamıştır.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW