G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Frigga

Published on:

Annesi jötunn Fjörgynn’dir (Toprak Ana veya Jörð). Óðin gibi o da dev soyundandır. Çocukları Baldr ve Höðr ve Hœnir’dir.

Herkesin ve her şeyin kaderleri bildiği söylenir, ama bu bilgiyi gizli tutar. O bir bilgelik tanrıçası olarak kabul edilir ve irfan bakımından Óðin dışında Hliðskjálf’ın Yüksek Kulesi’nde oturmasına izin verilen tek tanrıdır. Böylece, Óðin gibi, Dokuz Diyarda’da olan biten her şeyi gözlemleyebilme kabiliyetine sahiptir.

Şahin tüylerinden büyülü bir giysisi ve koçlar ve koyunlar tarafından çekilen bir savaş arabası olduğu söylenir. Yağmurun yağmasının sebebinin, oğlunun kaybı için ağladığı gözyaşları olduğu söylenir.

Onun en ünlü hikayesi, yine oğlu Baldr’ı içeriyor. Baldr’ı korumak için Frigga, yaratılan her şeyden, hiç kimsenin ona zarar vermemesi için yeminler aldı. Ama ökse otundan bu yemini alamamıştı (alternatif olarak – ökse otu bunu oğlunun kötülüğünü istediği için değil – öyle bir yemini edip tılsımı gerçekleştirmek için henüz “çok genç” olduğunu söylemişti).

Loki bu kurnazlıkla, yaşlı bir dilenci kadın kılığına girerek – Frigga’nın merhametini kullanıp ondan bu bilgiyi bir türlü de olsa almayı başardı.

Sonraları ise Baldr gerçekten de yaşadığı sürece cildinin en keskin metalin dahi işleyemeceği şekilde korunduğunu fark etti. Tabi diğer tanrılar da öyle. Ona ellerindeki tüm silahlarla saldırıyor, bazen tabaklar uçuyor, bazen de çatallar saplanıyordu fakat nafile. Her şey eğlenceliydi.

Fakat daha sonra, Loki Baldr’ın ikizi kör tanrı Höðr’ün aklına girip – Baldr’ı ökse otu okuyla öldürmesi için kandırdı. Eline bir yay tutuşturup – bir “ok” haline getirdiği ökse otunu – Höðr’a uzattı.

İşte böylece okun isabet ettiği Baldr, ölmüştü..

Tüm tanrılar üzüntülerinden yakardılar fakat en kötüleri tabi ki Frigga olmuştu. Onu diğer dünyadan “Hel’den” kurtarmak istiyordu.

Hel, yaratılıştaki her şey onun için ağlayacaksa, Baldr’ı ölüler diyarından salıvermeyi kabul etti. Frigga ağladı ve folklorda beyaz yaban mersinlerinin Frigga’nın gözyaşlarından oluştuğu söylenir. Ardından yaşayan ve yaşamayan her şey. Taşlar, küçük varlıklar hatta – ökse otu bile ağladı.

Ama biri dışında. Loki yaşlı pis bir cadı kılığına girip ağlamayı reddetmiştir.

Bu hikayenin dışında, farklı bir versiyonda birbirini seven aşıkların – ökse otunun altında birbirlerine öpücük vermesi gerektiğine karar verilmişti.

Frigga, çağdaş uygulamada Her Şeyin – Annesi (Odin gibi – Her şeyin – Babası) olarak adlandırılan İskandinav neo-paganizminin ana tanrıçası olarak saygı görür. O Æsir olarak kabul edilirdi,

Frigga’nın öngörü, strateji ve koruma özelliği en yüksek olan tanrıçalardan biriydi. “Koruyucu” sıfatına sahipti ve eski zamanlarda kadınları, çocukları ve evi korumakla görevlendirilmiştir. Lore’da, kendi adına savaşacak erkekleri kutsar ve savaşın terazisini böylece devirmiştir.

Ihlamur ağacı onun için kutsaldır ve onun kutsamalarını çağırmak için Germen kalkanları için kullanılan ağaçtır.

Frigga, eğirme ve dokuma ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Frigga Ragnarok’tan kurtulan tanrıçalar arasındaydı çünkü kaderi görebilme kabiliyetine sahipti. Söylencelerde onun ölümünden bahsedilmez.

İster gökyüzündeki bulutlar, ister sulardan yükselen sisler olsun, atmosferik her güzel şeyde onun işi vardır. Hayat veren tanrıçadır. Kutsal yerleri sulak alanlar, bataklıklar, bataklıklar, göletler ve yaşamın diğer beşikleri, annelik, bereketli enerjiyle ilişkili yerlerdir. Diğer dünyaya ait salonu Fensalir’in Ásgard’ın bataklıklarında olduğu söyleniyor. Balıkçıllar, turnalar, balıkkartalı, ördekler, kuğular ve özellikle kazlar dahil tüm su kuşları onundur.

Frigga bir sosyal bağ tanrıçasıdır ve onun mitleri ve hikayeleri karşılıklı bağlılığı, yoldaşlığı, sosyal bağlılığı ve topluluğu vurgular. Frigga’nın tüm bu işler için 12 hizmetçisi vardı ve her birinin görevleri farklıydı. Özellikleri ise şunlardı

Sága – araştırma, yazma, tarih ve hatırlama. Aile soyağacı ve topluluk arşivlerinin tanrıçası.

Eir – beden ve zihnin iyileşmesi. Ana şifacı tanrı Germen paganları ona dua ederlerdi.

Gefjion – Genç kızları büyütürken veya öğretirken çağrılacak iyi bir tanrıçaydı. Onlara nasıl kadın olunması gerektiğini, zarafeti, güzelliği, nakış ve örgü becerisini, her şeyi öğretirdi. Aynı zamanda doğurganlık tanrıçasıydı.

Fulla – Zenginlik ve kadın topluluğu, aynı zamanda Çeyiz tanrıçası. Evin cüzdan iplerini tutan kadın.

Sjöfn – kardeş ve aile ilişkilerini temsil eder. Kız ve erkek kardeşlerinizle aranızı düzeltirdi.

Lofn – Rızaya dayalı ilişkiyi kutsadığı düşünülüyor. Modern dinsizler onu LGBTQ ilişkilerinin bir tanrıçası olarak görüyor.

Var – düğünler, bağlılık ve birlikte yaşama gibi evlilik kurumu tanrıçası. Kısaca evlilik ve boşanma tanrıçası.

Vör – sezgi ve ruhsal vizyon. kehanet tanrıçası.

Syn – Kişinin kârını, verip veremeyeceklerinin sınırlarını belirlemeye yardım eden tanrıça.

Hlín – Çocukları korurdu. Çocuk bakımı tanrıçası.

Snotra – sosyal beceriler ve sosyal durumlar. Etkinlik planlama tanrıçası.

Gná – iletişim, mesajlar, dinleme. Tüm insan ilişkilerinde yardımcı olan tanrıça.

Frigga’nın kutsal günü, Noel Arifesi’ne dahil olan, ancak daha önceki zamanlarda Kış Gündönümü’nün arifesi olan “Anneler Gecesi” dir. Frigga’nın iğinde oturup hem insanların hem de tanrıların kaderini dokuduğu düşünüldüğünden, Anneler Gecesi kehanetlerin yapılması için uğurluydu. Hıristiyanlığın gelişiyle birlikte, ibadeti Meryem Ana’ya ve kutsal günü 13 Aralık olan St. Lucy/Lucia’ya yönlendirildi.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW