G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Germen Dini & Mitolojisi

Published on:

Özet

Kısa Bir Tarihçesi

Karadeniz’den Orta Avrupa’ya, İskandinavya’dan İzlanda ve Grönland’a kadar uzanan bir coğrafi alanda Germen dini, Hıristiyanlık öncesi Germen halklarının inançları, ritüelleri ve mitolojisiydi. İnanç, Orta Avrupa’da Hıristiyanlığın kabul edilmesiyle ( 4. yüzyılda) öldü, ancak İskandinavya’da 10. yüzyıla kadar varlığını sürdürdü.

Nele Diel – Warrior concept

Thomas Wievek
Nele Diel – Old Throne

Ortaçağ İzlanda’sının İskandinav edebiyatı, özellikle Poetic Edda (c. 1270) ve Prose Edda (c. 1222), Germen tanrılarının tarihini tanımlar. Dünyanın Ginnungagap adlı kozmik bir boşluktan geldiğine, yaratıldığına inanılıyordu; başka bir söylencede, ilk tanrılar onu antik dev Augelmir’in vücudundan oluşturdular. Germen panteonunda iki grup tanrı vardı, savaşçı Aesir ve Vanir. Cermen dini ayrıca kouyucu kadın ruhlara (valkürler), elflere ve cücelere, draugrlara(meftun & Yaşayan ölü), dönüşenlere ve pek çoğuna olan inancı da kapsıyordu. Ayinler açık alanda veya korularda ve ormanlarda yapılırdı; hayvan ve insan kurban edildi. Ragnarök ise, Germen kıyamet günüdür.

Kaynaklar

Klasik Erken Ortaçağ Kaynakları

Klasik yazarların çoğunlukla Latince ve bazen de Yunanca yazılmış eserleri, Germen halklarının dinine biraz ışık tutmaktadır; bununla birlikte, Germen kabilelerinin dini uygulamalarına olan ilgileri, Strabon’un MÖ 2. yüzyılın sonunda Cimbri tarafından Romalı tutsakların kanlı kurban edilmesini anlattığında olduğu gibi, anlatılarıyla doğrudan ilgisi ile sınırlı kalmaktadır.

Keltler hakkındaki tüm bilgisine rağmen, Sezar, Almanlar hakkında sadece kısa bir bilgiye sahipti. Commentarii de Bello, Gallico’daki sosyal ve politik örgütlenmeleri hakkında bazı mantıklı gözlemlerde bulundu, ancak dinlerine ilişkin anlayışı çok eksikti.

Almanları Galya Keltleriyle karşılaştıran Sezar, Almanların ne druidleri (yani organize rahiplik) ne de fedakarlık hevesi olmadığını iddia etti ve tanrılar olarak yalnızca Güneş’i, ateş tanrısını (Vulcan veya Vulcanus) ve Ay’ı saydı. Onun sınırlı bilgisi, Sezar’ın Germen dininin yoksulluğuna ilişkin varsayımını ve ifadesinin kısmi yanlışlığını ve eksikliğini açıklar.

Tacitus ise, MS 98 civarında, kıta Germen kabilelerinin gelenekleri ve dini uygulamalarının net bir resmini verdi. Bazı ritüellerini anlatır ve bazen bir tanrı veya tanrıçanın adını verir. Tacitus Almanya’yı hiç ziyaret etmemiş olsa da, verdiği bilgiler kısmen doğrudan kaynaklara dayanıyordu; ayrıca şimdi kaybolan eski eserleri de kullandı.

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
ABOUT CONDITIONS OF USE AND COPYRIGHTS

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
All illustrations belongs to the artists whose names are given below the pictures.
I thank each and every one of them for their art and outstanding works.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW