G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Göklerdeki Baba – Büyücü Kartı

Published on:

Tarot kartlarının ilki, kahramanımızı daha önce tanımıştık. İnanışa göre büyük sır adı verilen diğer majör kartlardan geçecek olan Joker’in ilk durağı göklerdeki babası Büyücü olacaktır. Numerik değerinin bir olmasıyla beraber Tanrı’ya gönderme yapar. Bundan ötürü kartta Tanrısallık ve İlahilik kavramları güçlü bir şekilde hâkimdir. Arka fondaki rengin sarı oluşu Güneş’e ve dolaylı yoldan eril figüre gönderme yapmaktadır. Astroloji ilminde Güneş eril enerjiyi, baskın olanı temsil eder. (Güneş enerjisi aynı süreçte sıcaklık, yaşam gücü ve enerjisiyle de ilişkilendirilir.) Bu yüzden Büyücü kartı için eril enerjili bir kart diyeceğiz.

Gezegen arketipi Merkür gereği, akışta gelen bilgiyi hızlıca yeryüzünde kullanan, gösterişten hoşlanan bir adam… Merkür’ün dur durak bilmeyen enerjisi karttaki figürün beden diline yansıtılarak sorulan soru veya olaylarla ilgili hızlı değişimlerin geldiğini veya gelmesi gerektiğini söylemektedir. Bu hareketlilik fiziksel bir zorunluluk gerektirmez. Zihinlerimizin yöneticisi, dilimizin kemeri diyebileceğimiz Merkür enerjisi sayesinde gelen hareketlilik veya değişim zihinlerimiz içinde yaşanan bir aydınlanma sürecini de temsil ediyor olabilir.

Bazen akışta yaşanılan bir farkındalık olaya başlamak için yeterlidir. Büyücü büyük ve hızlı dönüşümlerin kartıdır. Geldiği noktaya bir değişim getirecektir. Yunan mitolojisinde varlığını en hızlı ve en kurnaz Tanrı olarak koruyan Hermes bu kartta gezegen arketipiyle karşımıza çıkar. Büyücüyü ister Hermes, ister Merkür, isterseniz Loki olarak değerlendirin sonuçta kartımız bize bir haber verme veya getirme konusunda yardımcı olacağını söyler.

Büyücü kartını anlayabilmek sindirebilmek adına sembollerini okumaya başladığımızda ilk fark ettiğimiz hemen önünde duran kare masa olacaktır. Masanın üzerinde tarot sembollerini görürüz. (Kılıç, kupa, tılsım ve değnek) Tüm serilerin masanın üstünde onun hâkimiyetinde olması ne denli yetenekli ve bilge bir adam olduğunu gösterir. Seriye ait tüm sembollerin bu kare masada var olması bize element bütünlüğünü doğal olarak yaratıcı bütünlüğü gösterir. Büyücü tanrısal enerjilerle bezeli bir sanatçıdır. Masanın özellikle kare sembolize edilmesi bu yaratıcılığın maddi dünyada da süregeldiğini gösterir.

Büyücü sembollerle oynar ve yeniden yaratır. Bazı kaynaklar elementlerin varlığı sebebiyle Büyücü’ye bilge bir simyacı derler.

Kartın altında ve üstünde kırmızı güllerle beraber beyaz zambaklar görürüz. Bazı kaynaklar güllerin şifa, zambakların zehir olduğunu söyler… Böylece zehir-panzehir ilişkisinin doğduğunu göreceğiz. Büyücü simya yetenekleriyle zehri panzehrine, panzehri ise zehre dönüştürebilir. Okumalarda bu detay yara aldığımız noktayı dönüştürmek için dönüşümü başlatabileceğimizi fısıldıyor olabilir. Üzerine giydiği kırmızı kaftanı onun tanrısallığına keskin bir gönderme yaparken içindeki beyaz cübbesiyle manevi değerlerin oldukça yüksek frekansta çalıştığını söyler.

Büyücünün bir eli yukarıyı, diğer eliyse aşağıyı gösterir ve rivayete göre ‘Yukarıda nasılsa, aşağı da öyle’ der. Bu hareketle gökyüzünden aldığı tanrısal bilgiyi yeryüzüne yansıtır. Diğer bir deyişle o bir usta, yukarıdan aldığı enerjiyi toprakta etkin kılan bir kişiliktir.

Başının hemen üzerinde bulunan sonsuzluk işareti bilgiyi sonsuzluğun içinde aktarmakta olduğunu gösterir. Göklerde var olan bilgelik yeryüzüne sonsuz düzlemde akmaya devam eder.

Joker’in elindeki beyaz gülü hatırlıyor musunuz? Kendisine göksel babası Büyücü tarafından armağan edildiğini ifade etmiştik. Yaşama sevincini temsil ediyordu. Aynı zamanda göklerdeki babasının bilgeliğinin ve zehri panzehrine dönüştürme gücünün içinde olduğunu hatırlatmak için resmedilmiştir.

Kartın içerisinde yoğun olarak bulunan tanrısal güç, zekâ ve irade sembolizmleri açılımlarda bizler için kehanete dönüştüğünde; gücün ilahi olandan armağan olarak alınarak kendi ellerimizde dönüştüğünü söyler. Başlangıçlara ve ilk adımlara gönderme yapar. Buna ek olarak büyücü hedefe ulaşma yolunda azimli olmaktır, bize azmin ve başarının kişinin sahip olduğu gücün bilincinde olmasından kaynaklandığını öğretir.

Kartın gölge yönünde megalomani, şarlatan ve öğrenilen bilgiyi kötüye kullanma temaları barındırır.

Joker böylece ilk durağında zihinsel faaliyetlerin ne denli güçlü olduğunu, yeteneklerin kullanıldığında dönüşüm ve değişim getirdiğini öğrenir. Eril figürler bizlere otorite, sağlamlık, kararlılık ve ilerleme gücünü öğreten yegâne arketiplerdir. Joker yola çıkan içindeki toy çocukla her yolculukla büyür, gelişir ve dönüşür. Büyücü kartı o çocuğu huzuruna kabul eden ilk karttır ve tıpkı onun gibi değişkendir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW