G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Görkemli Bir Gezegen – GÜNEŞ

Published on:

Çağlar boyunca kültürlerin ve inanış biçimlerinin üzerinde geniş bir hâkimiyet yelpazesine sahip bazı gezenler ve semboller olmuştur. Gezegenlerin zaman zaman göklerde kaybolması, zaman zaman yeniden çıkması ya da tutulmalar yaşanması çeşitli söylentiler, korkular ya da müjdeler yaratmıştır. Bu inanış biçimlerinin en etkilisi Güneş, doğrudan Tanrı ile ilişkilendirilmiş. Gök Tanrıcılık inanışlarının çoğunda bu gezegen görkemiyle ve diğer gezegenlerin kanıtlanır nitelikteki hareketiyle belki de sahiden tanrısal bir güçle ilişkilidir.

Güneş’e tapan insanoğlu bu görkemli gezegeni canlılık, gençlik, tutku ve yaşam enerjisiyle bütünleştirmiş. Ancak Ay’dan farklı olarak otoriter, ben merkezci bir arketip yaratılmıştır. Krallıkların ve güçlü imparatorlukların amblemi olan Güneş, bazı kültürlerde ‘Evrensel Baba’ olarak nitelendirilmiş. Tabi iyicil sıfatlarının yanı sıra zaman zaman yok edici, kızgın ve otoriter eril güç olarak görüldüğü de olmuştur.

Böylece insanoğlu kendi içinde ilk çatışmayı başlatmayı da başarmış. Tanrısal güçleri sevmek ve ondan korkmak arasında sıkışıp kalan bilincin burada doğduğuna inanıyorum.

Yunan mitolojisinde cinsiyetlerinin erkek olarak belirlendiği Apollon ve Helios, Güneş’e atfedilen gücün eril bir kaynaktan geldiğini bizlere gösterir. Apollon; altın saçları, yakışıklı çehresi ve güçlü vücudu ile dinamik bir tanrı olarak resmedilirken şiirin, müziğin, ateşin ve Güneş’in tanrısı olarak adlandırılmıştır. Güneşin iyileştirici gücünün bir ürünü olarak atfedilen şifacı gücü bulunan Apollon, diğer tanrılar arasında en dikkat çekeni olarak bilinirmiş.

Güneş gezegen sisteminde önemli bir yere sahipken Apollon’un diğer tanrılar arasından çekiciliğiyle sıyrılmaması neredeyse imkânsız bir durum olurdu. Gezegen olarak Güneş’in benlik bilincinin yoğun çalışması, Tanrı Apollon’un destansı aşk hikayesinde önemli bir arzu, isteme ve elde etme temalarını barındırır. Bu umutsuz aşk efsanesinde ilgili temaların yoğun çalışması tesadüf değildir.

Astroloji ilminde ele aldığımız Güneş ise hepimizin bildiği gibi doğum tarihimizin denk geldiği burcu temsil eder. İnsanlar size burcunuzun ne olduğunu sorduğunda bilinç üstünde yaşanan burcumuzu, güneş burcumuzu ifade ederiz. Arketipinde kahramanlık, eril figür, kral gibi güçlü sembolizmler yer alır. Ay kadar yumuşak ya da içsel bir gezegen değildir. Bilincimiz ve açık dürtülerimiz burada hayat bulur. Benlik kavramı alabildiğince uyanık ve bilinç üstündedir.

Doğum haritalarımızda yer alan Güneş, doğuştan gelen karakterlerimizin ağır basan yönünü, temel dürtülerimizi ve hayattaki temel konularımızı, kişiliğimizin üst düzeyde geliştiği konu veya alanları temsil eder. Haritalarda bulunduğu burç konumu nasıl biri olduğumuzu ve hayatı nasıl algıladığımızı gösterirken, ev konumu benliğin temel gelişim alanını gösterir. Elbette sunduğu açılar ve diğer gezenlerle yaptığı açılar oldukça önemli faktörlerdir. Ancak haritanızda Güneş burcunuz Aslan ise doğuştan gelen dürtülerinizin, kendi benliğinizi en rahat sunduğunuz konunun ne olduğu hakkında size çokça bilgi sunabilir.

Güneş konumlarımız dürtüyle değil, bilinçle hareket eder. Güneş’in anahtar kelimelerinden biri olan Ego bizim özümüzü tanımlar. Yönelimleri ve benliği çıplak haliyle sunar. Güneşin burç konumları oldukça detaylı, uzun bir konudur. (Egoyu ve özümüzü göreceğimiz noktayı detaylı olarak sunacağım burç arketiplerinde bulacaksınız.)

Güneş Kova burcunda zararlı konumdayken, Aslan burcunda yöneticidir. Aslan’ın sembolik anlamlarına baktığımızda lider, ego, güç gibi temel dürtülerle Güneş’le büyük bir benzerlik gösterdiğini görürüz. Güçlü olduğu konum ise Koç burcudur. Kendini yönetici ve güçlü olduğu konumlarda rahat hisseden Güneş’in gölge yönü, aydınlık yönü kadar yoğun çalışabilir. Benlik kavramının güçlü olduğu bu gezegen adalet ve biz kavramlarının sentezi olan Terazi burcunda huzursuz hissedebilir. Gerekli ego yaratımında kısıtlı kalabilir.

Sağlık astrolojisinde kalp, kan dolaşımı ve omurilik sistemini ele alır. Temel ihtiyaç güdüsü; bir amacı gerçekleştirmek üzere hareket etmektir. En temel ihtiyacında ise kendini var etme ve gösterme arzularını barındırır. Söz gelimi doğum haritalarında Güneş, spot ışıklarının altında baş aktör, savaş meydanlarında önden giden lider olarak var olmak ister. Güneş sembolizm gereği ikici planda kalmaktan hoşlanmaz. Doğum haritalarımızda geldiği konum veya burç sahnede parlamak istediği noktayı çarpıcı bir şekilde öne sunar.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW