G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Heroides – Kadın Kahramanların Aşk Mektupları 2

Published on:

Ovidius‘un ünlü Heroides eseri, mitolojik kadın kahramanların, sevgililerine yazdıkları mektuplardan oluşur ve “Kadın Kahramanların Aşk Mektupları” ismiyle de anılır. Kadın kahramanlar, duyguların bin bir tonunu temsil ederler. Her birinin öyküsü birbirinden farklıdır. Bildiğimiz eril hikayeleri, kadın kahramanların ağzından dinleriz. Onlar artık görünmez karakterler değildirler, figüran hiç değildirler. Aksine, kanlı canlı içimizden bir insandırlar.

Bir önceki bölümde, Penelope’tan Odysseus’a, Phyllis’ten Demephon’a, Briseis’ten Akhilleus’a, Phaedra’dan Hippolytus’a ve Oenone’den Paris’e olan mektupları inceledik. (1-5)

Bir sonraki bölümde, Canace’den Macareus’a, Medea’dan Iason’a, Laodamia’dan Protesilaus’a, Hypermestra’dan Lynceus’a ve Sappho’dan Phaon’a olan mektupları inceledik. (11-15)

Son bölümde ise, Paris ve Helen, Leander ve Hero, Acontius ve Cydippe’nin birbirine yazdıkları mektupları inceledik. (16-21)

Toplam 21 mektuptan oluşan eserin, 6-10 arasındaki mektupları ve içerikleri ise aşağıdaki gibidir.

  1. Hypsipyle’den Iason’a

Iason, Iolkos tahtında hakkını talep edince, amcası ona zorlu bir görev verir: Kolkhis Ülkesinden Altın Postu getirmek. Iason, Argo isimli bir gemi inşa ettirir ve döneminin Yunan kahramanları ile denize açılır. Argonotlar Seferi olarak bilinen bu yolculukta, çeşitli ülkelere uğrayarak türlü maceralar yaşar. Duraklarından birisi Hypsipyle’nin ülkesi olan Lemnos Adası’dır. 

Lemnos’lu kadınlar, Afrodit’e yeterince tapınmadıkları için kötü bir koku ile cezalandırılmıştır. Bu yüzden, adanın erkekleri onlarla beraber olmak yerine başka ülkelerin kadınları ile beraber olurlar. Buna çok öfkelenen Lemnos’lu kadınlar, adadaki bütün erkekleri katlederler. Hypsipyle, Lemnos’un kraliçesidir ve Iason, Lemnos’a gelince, ülkesinin kapılarını Argonotlara açar. Bir sene boyunca, Yunan kahramanları, Lemnos’lu kadınlarla beraber olurlar. Iason ise Hypsipyle ile beraber olur ve bu birliktelikten iki çocukları olur. Ancak, Iason sefere devam etmek için adadan ayrılır ve Kolkhis’e vardığında, ülkenin prensesi Medea’nın yardımını alarak Altın Postu çalar. Medea, çok güçlü bir büyücüdür ve Iason ile birlikte memleketini terk eder. Iason’un Kolkhis’i güvenle terk etmesi için veya tahtını geri alabilmesi için de büyüye başvurur. Uzak diyarlardan gelen, güçlü bir kadın olduğundan, yeni memleketi Yunanistan’da pek sevilmez. Hypsipyle, kocasının maceralarını endişeyle uzaktan takip eder ve başka bir kadın ile döndüğünü öğrenir. İki çocuğu ile birlikte terk edilmesine ve kocasının kötü bir kadını tercih etmesine içerler.

Hypsipyle, bir anne olarak, kocasının genç ve güçlü bir kadını tercih etmesinin acısını yaşayan bir kadındır.

File:Argonauteschëff Lorenzo Costa w.jpg
Argonotlar, Lorenzo Costa
  1. Dido’dan Aeneas’a

Aeneas, Afrodit ve Troyalı Ankhises’in oğludur. Troya Savaşı’nda, İlyon yıkılınca, şehirden bir grup Troya’lı ile kaçmayı başarır. Ve İtalya’da yeni bir ülke kurmak için denize açılırlar. Ancak, Hera’nın müdehalesiyle Kartaca’ya sürüklenirler. 

Kartaca’nın kurucusu ve kraliçesi Dido’dur. Dido, Sycheaus’un eşidir ve kardeşi Pygmalion, tahtı gasp etmek için kocasını öldürür. Dido, kendi taraftarları ile denize açılır ve Kartaca’ya gelir. Yerlilerden bu toprakları satın alarak ülkesini kurar.

Aeneas, Kartaca’ya geldiğinde Dido tarafından ağırlanır. Bir av partisi esnasında, fırtına ve doludan kaçan Aeneas ile Dido, mağaraya sığınırlar ve burada beraber olurlar. Dido, Aeneas’a ülkesini Kartaca topraklarında kurmasını teklif eder. Ancak Zeus, Aeneas’a Hermes aracılığıyla, İtalya’da kurmasını emreder. Böylece, Aeneas, Kartaca’yı gizlice terk etmek için hazırlıklara başlar. Aeneas’ın gideceğini öğrenen Dido intihar eder.

Mektup boyunca, Dido, Aeneas’ın bir yalancı olduğunu söyler. Dido, soylu bir Yunan prensesi olmamasına rağmen, kendi ülkesini kurmuş bir kraliçedir. Ülkesini terk eden ve mülteci olarak gelen Aeneas’a aşık olmuştur. Buna karşılık, Aeneas, Dido’nun hamile olup olmadığını önemsemeden, kadını terk etmektedir. 

Dido, yalanlarla aldatılmış ve hamile olmasına rağmen terk edilmiş bir kadındır.

Aeneas, Dido’yu Terk Ederken, Guido Reni, 1630
  1. Hermione’den Orestes’e

Hermione, Helen ve Menelaos’un kızıdır. Annesi kaçırıldığında küçük bir çocuktur ve annesi ile babası olmadan büyür. Orestes, Agamemnon ve Klytaimnestra’nın oğludur ve Hermione’un kuzenidir. Troya Savaşı dönüşünde, Klytaimnestra, aşığı ile birlik olup Agamemnon’u öldürür. Annesinin ihanetin intikamını, Orestes alır ve annesini öldürerek en büyük günahlardan birini işler.

Troya Savaşı sırasında, Menelaos, kızını Akhilleus’un oğlu Pyrrhus’a vereceğine söz verir. Ancak onun yokluğunda, Hermione ve Orestes’in dedesi, gençleri nişanlamıştır. Hermione, Orestes’e aşıktır ama babası, söz verdiği üzere, Pyrrhus ile evlendirmek ister. Hermione, mektubunda, Orestes’e aşklarına sahip çıkması için yalvarır.

Hermione ile Pyrrhus evlenir ama çocukları olmaz. Pyrrhus, Delfi’ye, neden çocukları olmadığını bir kahine danışmak için gider ve Orestes tarafından öldürülür. Böylece, Hermione ve Orestes birbirlerine kavuşurlar.

Hermione, istemediği bir evliliğe sürüklenen genç kadındır.

Orestes, Hermione’a Neoptolemos’un öldüğünü söylüyor, Pierre Narcisse Guerin, 1774-1833
  1. Deianira’dan Hercules’e

Deianira, Kalidon kralı Oeneus’un kızıdır. Herakles, 12 görevinden biri olan Kerberos’u getirmek için yer altına indiğinde, Deianira’nın erkek kardeşi Meleagros ile karşılaşır. Meleagros, Herakles’ten kız kardeşi ile evlenmesini ister. Bunun üzerine Herakles, Kalidon’a gider ve kıza talip olur. Ancak ırmak tanrısı Akheloos da kıza taliptir. İkisi arasında bir dövüş olur ve Herakles kazanır. Böylece, Herakles ve Deianira evlenir. Hyllus isimli bir oğulları olur. Yıllar sonra, Herakles ve Deianira, Trakhis’e gitmek üzere yola çıkarlar. Karşılarına bir nehir geldiğinde, kentor Nessos, Deianira’yı karşıya götürebileceğini söyler. Herakles ise yüzerek arkalarından gelir. Kıyıya daha önce varan Nessos, kadına tecavüz etmeye kalkınca Herakles, kentoru öldürür. Nessos ölmeden önce gizlice, Deianira’ya kanından almasını, çünkü bu kanın güçlü bir aşk büyüsü olduğunu söyler. Deanira, kentorun dediğini yapar.

Herakles, daha sonra, bir sürü maceraya atılır ve Deianira’yı sürekli farklı kadınlarla aldatır. Oechalia ülkesini fethettikten sonra, prenses Iole’ye aşık olur ve onu Trakhis’e karısının yanına gönderir. Bu artık bardağı taşıran son damladır. Deianira, Herakles’in sadakatsizliğinden bıkmıştır ve başka bir kadınla aynı çatı altında yaşamak istemez. Nessos’tan aldığı kanı bir gömleğe sürer ve Herakles’e hediye olarak gönderir. Ne var ki, Nessos, kadını aldatmıştır. Gömleği giyen Herakles, alev alır ve acıyla kendini dağdan aşağı atarak ölür.

Kocasının ölümüne sebep olan Deianira, mektubunda aldatılmanın yaşattığı hislerden ve kocasını öldürmenin vicdan azabından bahseder. Sonunda intihar eder.

Deianira, sadakatsiz bir kocanın esiri ve katilidir. 

File:Ricci - HERCULES AND DEIANIRA, WITH THE DYING CENTAUR NESSUS, lot.25.jpg
Herkules ve Deianira, Nessos ölürken, Sebastiano Ricci, 1976
  1. Ariadne’den Theseus’a

Theseus, Atina prensidir. Atina halkı, her sene, Girit’te, labirentte tutulan, yarı boğa-yarı insan yaratık Minotor’a çocuklarını kurban etmek zorundadır. Theseus, kurbanları önlemek için, Girit’e yelken açar. Girit kralının kızı Ariadne, Theseus’a aşık olur. Theseus kıza evlenme sözü vererek, Ariadne’den Minotor’u nasıl öldüreceğini öğrenir. Üstüne üstlük Minotor, Ariadne’nin üvey kardeşidir. Ariadne’nin yardımı ile başarılı olan Theseus, kızı da alıp ülkeden kaçar. Nakşa Adası’nda demirlediklerinde, Ariadne derin bir uykuya dalar ve Theseus, Ariadne’yi adada terk eder. Ariadne uyandığında, giden geminin yelkenlerini görür. Sevdiği adam tarafından ölüme terk edilmiştir. Mektubunda, Theseus’a olan öfkesini dile getirir. Daha sonra, Ariadne’yi tanrı Dionysos bulur ve onunla evlenerek, Ariadne’yi yıldıza dönüştürür.

Ariadne, aşkı yüzünden ailesine ihanet etmesine rağmen sevgilisi tarafından ölüme terk edilmiş bir kadındır.

Theseus ve Ariadne Labirent’in Girişinde, Richard Westall (1765–1836)

Related

4 Yorumlar

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW