G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Homerik İlahiler [19-33]

Published on:

Homerik İlahiler 19: Pan’a

İlham perisi, bana Pan’ı anlat, Hermes’in sevgili oğlu, keçi ayaklı ve iki boynuzlu – neşeli bir şamatacı. Dans eden perilerle birlikte dolaşır ormanlık koruluklarda, bir uçurumun kenarına ayak basarak uzun saçlı, dağınık çoban-tanrı Pan’ı çağırırlar. Bütün karlı tepeler, dağların dorukları ve kayalıklar onun bölgesidir; bir oraya bir buraya gider, sık çalılıkların arasında dolaşır, bazen sakin akarsular tarafından kandırılır, bazen de yüksek kayalıklar arasında ilerler ve sürüleri gören en yüksek tepeye tırmanır. Çoğu zaman pırıl pırıl parlayan yüksek dağlardan geçer ve çoğu zaman yamaçlardaki tepelerde vahşi hayvanları öldürerek dolaşır bu keskin gözlü tanrı. Sadece akşamları, kovalamacadan döndüğünde, kamıştan yapılmış kavalında tatlı ve alçak sesle çalar ezgisini; çiçeklerle dolu ilkbaharda yaprakların arasında ağıt yakarak bal sesli şarkılar söyleyen o kuş bile aşamaz onu ezgide. O saatte berrak sesli periler onunla birliktedir ve çevik ayaklarıyla hareket eder, kapkara bir su kaynağının yanında şarkı söylerler, Echo dağın tepesinde feryat eder ve tanrı çevik ayaklarıyla koroların bir o yanında bir bu yanında, bazen de ortalarına sokularak şarkı söyler. Sırtında benekli bir vaşak postu vardır ve çiğdemler ile güzel kokulu sümbüllerin otların arasında rastgele yeşerdiği yemyeşil bir çayırda yüksek perdeden şarkılar söylemekten zevk alır.

 Kutsanmış tanrılar ve yüce Olimpos hakkında şarkı söylerler ve şans getiren Hermes gibi birini diğerlerinden üstün tutup, onun nasıl tüm tanrıların hızlı habercisi olduğunu ve nasıl birçok pınarın ülkesi ve sürülerin anası olan Arkadya’ya geldiğini, orada tanrı olarak kutsal yerinin Cyllene olduğunu anlatmayı seçer. Orada bir tanrı olmasına rağmen, ölümlü bir adamın hizmetinde kıvırcık tüylü koyunlara bakardı, çünkü Dryops’un güzel kalçalı kızıyla evlenme arzusuyla yanıp tutuşuyordu ve sonunda neşeli bir evlilik yaptı. Hermes’e doğumundan itibaren hayranlık uyandıran, keçi ayaklı ve iki boynuzlu, gürültücü, neşeli kahkahalar atan bir oğul doğurdu. Ama süt annesi onun kaba saba yüzünü ve dolgun sakalını görünce korkup yerinden fırladı ve çocuğu bırakıp kaçtı. O zaman şans getiren Hermes onu tutup kucağına aldı: Tanrı’nın yüreği çok sevinçliydi. Dağ tavşanlarının sıcak derilerine sarılmış oğlunu taşıyarak hızla ölümsüz tanrıların evlerine gitti ve onu Zeus’un yanına bırakıp diğer tanrılara gösterdi. O zaman bütün ölümsüzler ve özellikle Baküs Dionysos yürekten sevindiler; ve çocuğa Pan adını verdiler, çünkü o hepsinin yüreğini sevindirdi.

Ve selam sana, efendimiz! Bir şarkıyla iyiliğinizi istiyorum. Ve şimdi seni ve başka bir şarkıyı da anacağım.

Ayrıca bakınız: Antik Yunan’da Karşılıksız bir aşk: Ekho ve Narkissos

Homerik İlahiler
Arkadya

Homerik İlahiler 20: Hephaistos’a

İcatlarıyla ünlü Hephaistos’un şarkılarını söyleyin, berrak sesli Musalar. Parlak gözlü Athene’yle birlikte dünyanın dört bir yanındaki insanlara görkemli beceriler öğretti; eskiden vahşi hayvanlar gibi dağlardaki mağaralarda yaşayan insanlara. Oysa şimdi ünlü usta Hephaistos sayesinde zanaat öğrendikleri için, bütün yıl boyunca kendi evlerinde huzurlu bir yaşam sürüyorlar. Lütfet, Hephaistos ve bana başarı ve refah bağışla!

Homerik İlahiler 21: Apollon’a

Phoebus, Peneus nehrinin girdaplı kıyısına konan kuğu bile senin için kanatlarını çırparak şarkı söyler; ve senin için tatlı dilli ozan, tiz lirini tutarak, her zaman hem ilk hem de son şarkısını söyler. Ve bu yüzden size selam olsun, lordum! Şarkımla iyiliğinizi istiyorum.

Homerik İlahiler 22: Poseidon’a

Poseidon hakkında şarkı söylemeye başlayacağım, büyük tanrı, yeryüzünün ve bereketsiz denizlerin devindiricisi, aynı zamanda Helikon’un ve geniş Aigai’nin efendisi olan derinlerin tanrısı. Tanrılar sana iki farklı görev verdi, ey Yeryüzünü Sarsan, atların terbiyecisi ve gemilerin kurtarıcısı olman için! Selam sana, Poseidon, Yeryüzünün Sahibi, siyah saçlı efendi! Ey kutsanmış olan, iyi kalpli ol ve gemilerle yolculuk edenlere yardım et!

Homerik İlahiler 23: Themis’e

Tanrıların en büyüğü, en yücesi, her şeyi gören, her şeyin efendisi, kendisine doğru eğilmiş oturan Themis’e bilgece sözler fısıldayan Zeus’u anlatacağım. Merhametli ol, her şeyi gören Kronos’un oğlu, en üstün ve yüce olan!

Homerik İlahiler 24: Hestia’ya

Hestia, sen ki güzel Pytho’daki uzak mesafe nişancısı efendimiz Apollon’un kutsal evine bakarsın, saçlarından her zaman yumuşak yağ damlar, şimdi bu eve gel, her şeyi bilen Zeus’la aynı düşünceye sahip olarak gel, yaklaş ve şarkıma lütufta bulun.

Homerik İlahiler 24: Musalar ve Apollon’a

Musalar, Apollon ve Zeus ile başlamak istiyorum. Çünkü Musalar ve Apollon sayesinde yeryüzünde şarkı söyleyenler ve lir çalanlar vardır; ama kralların soyu Zeus’a dayanır. İlham perilerinin sevdiği kişi mutludur; dudaklarından tatlı sözler dökülür. Selam, Zeus’un çocukları! Şarkıma onur verin! Ve şimdi seni ve başka bir şarkıyı da anacağım.

Homerik İlahiler 26: Dionysos’a

Sarmaşık taçlı Dionysos’u, gürültüyle ağlayan tanrıyı, Zeus ile görkemli Semele’nin şanlı oğlunu anlatmaya başlıyorum. Gür saçlı periler onu babasının elinden alıp bağrına bastılar, Nysa körfezinde özenle besleyip büyüttüler, babasının isteği üzerine güzel kokulu bir mağarada büyüdü ve ölümsüzler arasından sayıldı. Ama tanrıçalar onu büyüttükten sonra, sık sık ilahiler söyleyen bir tanrı olarak, sarmaşıklar ve defnelerle süslü ormanlık koruluklarda sürekli dolaşmaya başladı. Periler de önderleri olarak onun peşine takıldılar; uçsuz bucaksız orman onların haykırışlarıyla doldu. Ve selam sana, Dionysos, bereketli salkımların tanrısı! Bu mevsimde ve bu mevsimden itibaren uzun yıllar boyunca yeniden sevinçle toplanmamızı sağla.

Homerik İlahiler 27: Artemis’e

Artemis’in şarkısını söyleyeceğim, mızrakları altındandır, tazıları neşelendirir, saf bakire, geyikleri vuran, okçuluktan zevk alan, altın kılıçlı Apollon’un öz kardeşi. Gölgeli tepelerin ve rüzgârlı dorukların ardından altın yayını çeker, kovalamacadan zevk alır ve korkunç oklar savurur. Yüksek dağların tepeleri titrer ve karışık orman canavarların çığlıklarıyla korkunç bir şekilde yankılanır: depremler ve balıkların sığındığı deniz bile. Ama tanrıça cesur bir yürekle vahşi hayvanların soyunu yok etmek için her yöne koşar: ve tatmin olup kalbini neşelendirdiğinde, oklardan zevk alan bu avcı kadın esnek yayını gevşetir ve sevgili kardeşi Phoebus Apollo’nun büyük evine, zengin Delphi ülkesine gider, orada Musaların ve Graces’in büyüleyici dansını yönetir. Orada kavisli yayını ve oklarını asar, zarif bir şekilde giyinip dansa başlar ve yönetir, bu sırada herkes ilahi sesleriyle Leto’nun ölümsüzler arasında hem düşüncede hem de eylemde ne kadar üstün çocuklar doğurduğunu şarkı söyleyerek dile getirir. Selam size, Zeus’un ve gür saçlı Leto’nun çocukları! Ve şimdi seni ve başka bir şarkıyı da anacağım.

Homerik İlahiler
Apollon ve Graces (Kharitler)

Homerik İlahiler 28: Athena’ya

Pallas Athene’yi anlatmaya başlıyorum, görkemli tanrıça, parlak gözlü, yaratıcı, yüreği titremeyen, saf bakire, kentlerin kurtarıcısı, cesur, Tritogeneia. Bilge Zeus, heybetli başının içinden, parıldayan altından savaşçı kollarıyla Athena’yı çıkardı ve bütün tanrılar ona bakarken dehşete kapıldılar. Ama Athena ölümsüz kafadan hızla fırladı ve keskin bir mızrak sallayarak himayeyi elinde tutan Zeus’un önünde durdu: Yüce Olimpos, parlak gözlü tanrıçanın kudretiyle korkunç bir şekilde sallanmaya başladı ve etrafındaki toprak korkuyla haykırdı ve deniz yerinden oynadı ve kara dalgalarla çalkalanırken, köpük aniden fışkırdı: Hyperion’un parlak Oğlu, genç kız Pallas Athene ölümsüz omuzlarından göksel zırhı çıkarana kadar hızlı ayaklı atlarını uzun bir süre durdurdu. Ve bilge Zeus sevindi. Öyleyse selam sana, Zeus’un himayesini elinde tutan kızı! Şimdi seni ve başka bir şarkıyı da anacağım.

Homerik İlahiler 29: Hestia’ya

Hestia, hem ölümsüz tanrıların hem de yeryüzünde dolaşan insanların yüce meskenlerinde, ebedi bir yer ve en yüce onuru kazandın: şan, senin payın ve hakkındır. Hestia’ya hem ilk hem de son olarak sunmak için tatlı şarap dökülmeyen yerdir,– çünkü siz olmadan ölümlüler ziyafet veremez. Ve sen, Argos’un katili, Zeus ve Maia’nın oğlu, kutsanmış tanrıların habercisi, altın asanın taşıyıcısı, iyilik veren, iyilik et ve bize yardım et, tapınılan ve değerli olan sen ve Hestia. Gel ve bu görkemli evde birlikte dostluk içinde oturun; çünkü siz ikiniz, insanların soylu eylemlerini iyi bilir, onların bilgeliğine ve gücüne yardım edersiniz. Selam sana Kronos’un kızı ve sen de Hermes, altın asanın taşıyıcısı! Şimdi seni ve başka bir şarkıyı da anacağım.

Homerik İlahiler 30: Her Şeyin Annesi Yeryüzüne

Her şeyin anası, tüm varlıkların en büyüğü, köklü Yeryüzü’nü anlatacağım. Dünyadaki tüm canlıları, bereketli topraklarda yaşayanları, denizlerin sularında yüzenleri ve uçanları o besler; bunların hepsi onun ürünlerinden beslenir. Senin sayende, ey kraliçe, insanlar çocuklarıyla ve hasatlarıyla kutsanır ve ölümlü insanlara yaşam kaynağı vermek ve onları almak sana mahsustur. Onurlandırmaktan zevk aldığın insana ne mutlu! Onun her şeyi boldur: verimli toprakları tahılla kaplıdır, otlakları hayvanlarla doludur ve evi iyi ürünlerle doldurulmuştur. Böyle adamlar güzel kadınlarla dolu kentlerinde düzen içinde hüküm sürerler; büyük zenginlik ve servet onları bekler; oğulları her zaman dinmeyen bir sevinçle coşar, kızları çiçeklerle süslü kafileler halinde kırların yumuşak çiçekleri üzerinde neşeyle oynar ve zıplarlar. Senin onurlandırdıkların işte böyledir, ey kutsal tanrıça, cömert ruh. Selam sana, tanrıların anası, yıldızlı Göğün eşi; bu şarkım için yüreğimi neşelendiren özü bana bağışla! Ve şimdi seni ve başka bir şarkıyı da anacağım.

Homerik İlahiler 31: Helios’a

Ve şimdi, ey Zeus’un kızı İlham Perisi Calliope, mazlum gözlü, uzaklarda parıltılar saçan Euryphaessa’nın, Yeryüzü’nün ve yıldızlı Göğün Oğlu’na doğurduğu ışıl ışıl Helios’u anlatmaya başla. Zira Hyperion kendi kız kardeşi olan görkemli Euryphaessa ile evlendi ve kız kardeşi ona doğurdu güzel çocuklar; pembe kollu Eos’u ve dolgun kalçalı Selene’yi ve ölümsüz tanrılar gibi yorulmak bilmeyen Helios’u. Arabasına bindiğinde, insanlara ve ölümsüz tanrılara ışıl ışıl parlar ve altın miğferinin arkasından gözleriyle delici bir şekilde bakar. Parlak ışınlar ondan göz kamaştırıcı bir şekilde yayılır ve başının şakaklarına dökülen parlak bukleleri uzaklardan görünen yüzünü zarif bir şekilde sarar: zengin, ince dokunmuş bir giysi vücudunda parlar ve rüzgarda dalgalanır: ve atlar onu taşır. Sonra, altın dizginli arabasını ve atlarını durdurduğunda, onları mucizevi bir şekilde tekrar gökten Okyanus’a indirene kadar orada, göğün en yüksek noktasında dinlenir. Selam sana, Tanrım! Kalbimi neşelendiren şeyleri bana bağışla. Ve şimdi seninle başladığıma göre, Musaların insanlığa yaptıklarını gösterdiği yarı ilahi ölümlü insanların ırkını kutlayacağım.

Homerik İlahiler 32: Selene’ye

Ve sonra, tatlı sesli Musalar, Zeus’un kızları, güzel şarkı söyleyenler, uzun kanatlı Ay’ı anlatırlar. Onun ölümsüz kafasının ışıltısı gökten gelir ve yeryüzünü kucaklar; ve onun parlayan ışığından doğan güzellik yücedir. Daha önce aydınlanmamış olan hava onun altın tacının ışığıyla parlar ve ışınları belirginleşir, ne zaman ki parlak Selene güzel bedenini Okyanus’un sularında yıkadıktan ve ışıl ışıl parlayan giysilerini giydikten sonra, uzun yeleli atlarını son sürat sürer, ayın ortasında bir zamanda: o vakit onun yüce yörüngesi tamamlanır ve o vakit ışınları arttıkça en parlak halini alır. Bu yüzden ölümlü insanlar için kesin bir belirti ve alamettir. Bir keresinde Kronos’un oğlu onunla aşk içinde birleşti; ve o gebe kaldı ve ölümsüz tanrılar arasında çok güzel bir kız olan Pandia’yı doğurdu. Selam sana, beyaz kollu tanrıça, parlak Selene, yumuşak, parlak giysili kraliçe! Ve şimdi seni bırakıp yarı-ilahi insanların yüceliklerini söyleyeceğim, onların yaptıklarını ozanlar, Musaların hizmetkârları, tatlı dudaklarıyla kutlarlar.

Homerik İlahiler 33: Dioskori’ye

Parlak gözlü Musalar, Tyndaridae’yi anlatın, Zeus’un Oğulları, zarif mızraklı Leda’nın görkemli çocukları, atların terbiyecisi Kastor’u ve kusursuz Polydeukes’i anlatın. Leda, Kronos’un kara bulutlu oğluyla yattığında, onları büyük Taygetus tepesinin zirvesinde doğurdu, – acımasız denizin üzerinde şiddetli fırtınalar estiğinde yeryüzündeki insanları ve hızlı giden gemileri kurtaran çocuklar. Sonra gemiciler büyük Zeus’un oğullarına beyaz kuzu adakları sunarak pruvanın ön tarafına giderler; ama şiddetli rüzgâr ve denizin dalgaları gemiyi su altında bırakır, ta ki aniden bu ikisinin alaca kanatlarıyla havada süzüldükleri görülene dek. Zalim rüzgârları dindirir ve beyaz denizin dalgalarını sakinleştirirler: Onlar güzel alametlerdir ve sıkıntıdan kurtarırlar. Gemiciler onları görünce sevinir, acılarından ve yorgunluklarından kurtulurlar. Selam size, Tyndaridae, hızlı atlara binenler! Şimdi sizi ve başka bir şarkıyı da hatırlayacağım.

Kaynak için tıklayınız.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW