G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Homerik İlahiler [5-6]

Published on:

Homerik İlahiler 5: Afrodit’e

[1] İlham perisi, tanrılarda tatlı tutkular uyandıran ve ölümlü insan kabilelerini, havada uçan kuşları, kuru toprağın ve denizin yetiştirdiği tüm yaratıkları boyunduruk altına alan Kıbrıslı altın Afrodit’in yaptıklarını anlat bana: zengin taçlı Kitherea’nın yaptıklarını tüm bunlar sever.

[7] Yine de üç yürek vardır ki, onları ne eğebilir ne de tuzağa düşürebilir. Birincisi Zeus’un aegis’i elinde tutan kızı, parlak gözlü Athene’dir; çünkü o altın Afrodit’in yaptıklarından zevk almaz, ama savaşlardan ve Ares’in işlerinden, çekişmelerden, savaşlardan ve ünlü zanaatların yapılmasından zevk alır. Dünyevi zanaatkârlara ilk olarak savaş arabaları ve tunçla çeşitli şekillerde işlenmiş arabalar yapmayı öğretti ve aynı zamanda evdeki körpe kızlara da öğretir ve her birinin aklına güzel sanatların bilgisini yerleştirir. Ne de kahkahayı seven Afrodit, altın kılıçlı avcı Artemis’i aşkta evcilleştirir; çünkü o okçuluğu ve dağlarda vahşi hayvanları öldürmeyi, lir çalmayı ve dans etmeyi , heyecan verici naraları, gölgeli ormanları ve dürüst insanların şehirlerini sever. Saf bakire Hestia da Afrodit’in işlerini sevmez. O, kurnaz Kronos’un ilk çocuğuydu ve aynı zamanda en küçüğüydü, aegis’i elinde tutan Zeus’un isteğiyle, – hem Poseidon’un hem de Apollon’un evlenmek istediği kraliçe bir kızdı. Ama o tamamen isteksizdi, hayır, inatla reddetti; ve aegis’i elinde tutan baba Zeus’un başına dokunarak, o güzel tanrıça, gerçekten yerine getirilmiş olan büyük bir yemin etti, tüm yaşamı boyunca bir bakire olarak kalacağına dair. Bu yüzden Baba Zeus ona evlilik yerine yüksek bir onur verdi ve evin ortasındaki yerini ve en zengin payı aldı. Tanrıların tüm tapınaklarında onur payı vardır ve tüm ölümlü insanlar arasında tanrıçaların başıdır.

[33] Bu üçünün kalbini Afrodit çelemez ya da tuzağa düşüremez. Ama diğerleri arasında, kutsanmış tanrılar ya da ölümlü insanlar arasında Afrodit’ten kaçabilen hiçbir şey yoktur. Gök gürültüsünden zevk alan Zeus’un yüreği bile onun tarafından yoldan çıkarılır; en yüce ve en görkemli kişi olmasına rağmen, onun bilge yüreğini bile istediği zaman baştan çıkarır ve ölümsüz tanrıçalar arasında güzellik bakımından en yücesi olan kız kardeşi ve karısı Hera’nın haberi olmadan onu ölümlü kadınlarla çiftleştirir – kurnaz Kronos’un ve Rhea’nın doğurduğu en görkemli kadın odur: ve bilgeliği sonsuz olan Zeus onu iffetli ve özenli bir eş yapmıştır.

[45] Ama Zeus, Afrodit’e ölümlü bir erkekle aşk yaşaması için tatlı bir arzu verdi, öyle ki çok yakında o bile bir ölümlünün aşkından mahrum kalmayacaktı; çünkü kahkaha seven Afrodit bir gün usulca gülümseyip tüm tanrılar arasında alaycı bir şekilde, ölümsüz tanrılara ölümlü oğullar doğuran ölümlü kadınlarla tanrıları aşkla birleştirdiğini ve tanrıçaları ölümlü erkeklerle çiftleştirdiğini söylemesin diye.

[53] Ve böylece, o sırada çok pınarlı İda’nın sarp tepeleri boyunca sığırları otlatan ve şekli ölümsüz tanrılara benzeyen Ankhises için kalbine tatlı bir arzu koydu. Bu yüzden, kahkaha seven Afrodit onu gördüğünde, onu sevdi ve korkunç bir arzu onu kalbinden yakaladı. Kıbrıs’a, Paphos’a, güzel kokulu sunağının olduğu yere gitti ve güzel kokulu tapınağına gitti. Orada içeri girdi ve ışıltılı kapılara yaslandı ve Graces orada onu ebedi tanrıların bedenleri üzerinde çiçek gibi parlayan ilahi yağla yıkadı – ilahi tatlı yağ, onun kokusuyla doluydu. Ve kahkaha seven Afrodit değerli giysilerini giydi ve altınla süslendikten sonra, güzel kokulu Kıbrıs’tan ayrılıp bulutların arasında hızla yükselerek Troya’ya doğru yola çıktı. Böylece vahşi yaratıkların anası olan çok pınarlı İda’ya geldi ve doğruca dağların ötesindeki çiftlik evine gitti. Peşinden ona yaltaklanan gri kurtlar, asık suratlı aslanlar, ayılar ve geyiklere aç leoparlar geldi; onları görünce yüreği sevinçle doldu ve göğüslerine arzu koydu, böylece hepsi birlikte gölgeli vadide çiftleştiler.

[75] Ama kendisi düzgün inşa edilmiş barınaklara geldi ve onu çiftlikte yapayalnız buldu – tanrılar kadar güzel olan kahraman Ankhises’i. Diğerleri çimenli otlaklarda sürüleri takip ediyordu, o ise çiftlikte yapayalnız kalmış, bir oraya bir buraya dolaşıyor ve lirini heyecanla çalıyordu. Zeus’un kızı Afrodit de önünde durup, gözleriyle ona baktığında korkmasın diye boyu posuyla saf bir genç kıza benzemişti. Ankhises onu görünce, güzelliğine, boyuna posuna ve parlak giysilerine hayran kaldı. Çünkü ateş parlaklığında bir kaftan giymişti; altından, her türlü işlemeyle zenginleştirilmiş, narin göğüslerinin üzerinde ay gibi parıldayan, görülmeye değer görkemli bir kaftandı. Ayrıca kıvrımlı broşlar ve çiçek şeklinde parlak küpeler takmıştı; narin boğazının etrafında da güzel kolyeler vardı.

[91] Ankhises aşkla tutuştu ve ona şöyle dedi: “Selam sana hanımefendi, bu eve gelen kutsanmışlardan her kimsen, ister Artemis, ister Leto, ister altın Afrodit, ister yüce Themis, ister parlak gözlü Athene. Belki de buraya gelen, tanrılara eşlik eden ve ölümsüz olarak adlandırılan Graces’lerden birisin ya da bu güzel dağda, nehir kaynaklarında ve çimenli çayırlarda yaşayanlardan birisin. Sana uzak bir yerde, yüksek bir tepede bir sunak yapacağım ve her mevsim sana bereketli kurbanlar sunacağım. Bana iyi davran ve Troyalılar arasında çok seçkin bir adam olmamı sağla ve gelecekte bana kuvvetli çocuklar ver. Kendime gelince, uzun ve mutlu yaşamama, güneşin ışığını görmeme ve insanlar arasında refah içinde bir adam olarak yaşlılığın eşiğine gelmeme izin ver.”

[106] Bunun üzerine Zeus’un kızı Afrodit ona cevap verdi: ” Ankhises, yeryüzünde doğmuş insanların en yücesi, bil ki ben tanrıça değilim: neden beni ölümsüzlere benzetiyorsun? Hayır, ben bir ölümlüyüm ve beni doğuran anne bir kadındı. Ünlü Otreus benim babamdır, eğer adını duyduysan, kalelerle dolu bütün Frigya’da hüküm sürer. Ama senin dilini kendiminkinden iyi bilirim, çünkü beni evde Troyalı bir dadı büyüttü: Beni sevgili annemden aldı ve daha küçük bir çocukken yetiştirdi. Dolayısıyla senin dilini de iyi bilirim. Ve şimdi Argos’un altın asalı avcısı beni avcı Artemis’in dansında yakaladı, Artemis’in altın oklarıyla. Çünkü birçoğumuz, periler ve evlenecek kızlar, birlikte oynuyorduk; ve sayısız bir kalabalık bizi kuşatmıştı: Altın asalı Argos’un Katili beni bunların arasından çekip aldı. Beni ölümlü insanların tarlalarından, işlenmemiş ve sahipsiz topraklardan, vahşi hayvanların gölgeli vadilerde dolaştığı yerlerden geçirdi, ta ki hayat veren toprağa bir daha ayaklarımla dokunmayacağımı düşünene dek. Ve bana Ankhises’in nikâhlı karısı olarak anılmamı ve sana güzel çocuklar doğurmamı söyledi. Ama bana anlatıp öğüt verdikten sonra, o, Argos’un güçlü Katili, ölümsüz tanrıların yanına döndü, ben ise şimdi size geldim; çünkü üzerimde amansız bir zorunluluk hissediyorum. Ama Zeus ve soylu ana baban adına yalvarırım sana -çünkü hiçbir aşağılık halk senin gibi bir oğul edinemez- şimdi al beni, sevgisi kanıtlanmamış ve lekesiz, göster beni babana, dikkatli annene ve aynı soydan gelen kardeşlerine. Onlar için sevimsiz bir kız değil, aksine sevilesi biri olacağım. Ayrıca, babama ve kederli anneme söylemek için hızlı atlı Frigyalılara hemen bir haberci gönder; sana bol miktarda altın ve dokuma eşyalar, birçok görkemli hediye gönderecekler; bunları gelin takısı olarak al. Öyle yap ve sonra insanların ve ölümsüz tanrıların gözünde onurlu olan evliliğimizi hazırla.”

[143] Böyle konuştuktan sonra, tanrıça onun yüreğine tatlı bir arzu koydu. Ve Ankhises aşkla tutuştu, öyle ki ağzını açıp şöyle dedi: “Eğer sen bir ölümlüysen ve seni doğuran anne bir kadınsa ve söylediğin gibi ünlü Otreus senin babansa ve eğer buraya ölümsüz Rehber Hermes’in isteğiyle geldiysen ve her zaman karım olarak anılacaksan, o zaman şu anda seninle aşk içinde yatana kadar burada ne tanrı ne de ölümlü bir adam beni engelleyemez; hayır, uzak nişancı Apollon’un kendisi gümüş yayından acı dolu oklar fırlatsa bile. Senin yatağına girdikten sonra, tanrıçalar kadar güzel olan ey hanımefendi, Hades’in evine seve seve inerim.”

[155] Böyle konuşarak onu elinden yakaladı. Ve gülmeyi seven Afrodit, yüzü başka yöne dönük ve güzel gözleri kısık, kahraman için çoktan yumuşak örtülerle döşenmiş, üzerinde kendisinin yüksek dağlarda öldürdüğü ayıların ve kükreyen aslanların derileri bulunan iyi yayılmış kanepeye doğru süzüldü. İyi döşenmiş yatağa çıktıklarında, önce Ankhises iğneler, burma broşlar, küpeler ve kolyelerden oluşan parlak takılarını çıkardı, kuşağını çözdü ve parlak giysilerini çıkarıp gümüş işlemeli bir koltuğun üzerine serdi. Sonra tanrıların ve kaderin isteğiyle onunla yattı, ölümlü bir adam ölümsüz bir tanrıçayla, ne yaptığını açıkça bilmeden.

[168] Ama çobanlar öküzlerini ve besili koyunlarını çiçekli otlaklardan ağıla geri götürdüklerinde, Afrodit o zaman Ankhises’in üzerine yumuşak bir uyku döktü, sonra kendisi parlak giysilerini giydi. Ve parlak tanrıça tamamen giyindiğinde, kanepenin yanında durdu ve başı iyi yontulmuş ağaçtan dama uzandı; yanaklarından olağanüstü bir güzellik parlıyordu, tıpkı taç giymiş zengin Kytherea’ya ait olduğu gibi. Sonra onu uykusundan uyandırdı ve ağzını açıp şöyle dedi: “Kalk, Dardanos’un oğlu! — neden bu kadar ağır uyuyorsun? — ve beni gözlerinle ilk gördüğün zamanki gibi görünüp görünmediğimi bir düşün.”

[180] Böyle konuştu. Adam bir anda uyandı ve ona itaat etti. Ama Afrodit’in boynunu ve güzel gözlerini görünce korktu ve gözlerini başka tarafa çevirdi, güzel yüzünü peleriniyle gizledi. Sonra kanatlı sözler söyledi ve ona yalvardı: “Seni gözlerimle görür görmez tanrıça, tanrısal olduğunu anladım; ama sen bana doğru söylemedin. Yine de aegis’i elinde tutan Zeus adına sana yalvarıyorum, beni insanlar arasında felçli bir yaşam sürmek için bırakma, bana acı; çünkü ölümsüz bir tanrıçayla yatan kişi daha sonradan sağlıklı bir adam olamaz.”

[191] Bunun üzerine Zeus’un kızı Afrodit ona cevap verdi: “Ankhises, ölümlülerin en yücesi, cesaretini topla , yüreğinde fazla korku olmasın. Ne benden ne de diğer kutsanmışlardan zarar görmekten korkmana gerek yok, çünkü sen tanrılar için çok değerlisin: Troyalılar arasında hüküm sürecek sevgili bir oğlun olacak ve ondan sonra da çocuklarının çocukları sürekli çoğalacak. Onun adı Aeneas olacak, çünkü ölümlü bir insanın yatağında yattığım için korkunç bir keder duydum. Yine de senin ırkından olanlar, güzellik ve boy bakımından tüm ölümlü insanlar arasında her zaman tanrılara en çok benzeyenler olacaklar.

[202] “Gerçekten de bilge Zeus, güzelliği nedeniyle altın saçlı Ganymedes’i Ölümsüzler arasında yer alması ve Zeus’un evinde tanrılara içki sunması için götürdü – görülmesi gereken bir mucize – altın kaseden kırmızı nektarı içerken tüm ölümsüzler tarafından onurlandırıldı. Ama Tros’un yüreğini yatıştırılamayacak bir keder doldurdu; çünkü gökten inen fırtınanın sevgili oğlunu nereye götürdüğünü bilmiyordu, bu yüzden Zeus ona acıyıp oğlunun karşılığı olarak ona ölümsüzleri taşıyan hızlı koşan atlar verene kadar hep, durmadan yas tuttu. Bunları ona hediye etti. Ve Zeus’un emriyle Argos’un katili Rehber ona her şeyi ve oğlunun nasıl tanrılar gibi ölümsüz ve yaşlanmayan olacağını anlattı. Tros bu haberi Zeus’tan duyunca artık yas tutmadı, yüreği sevinçle doldu ve fırtına ayaklı atlarını neşe içinde sürdü.

[218] “Altın tahtlı Eos da senin ırkından olan ve ölümsüz tanrılara benzeyen Tithonus’u alıp götürdü. Ve gidip kara bulutlu Kronos’un Oğlu’ndan ölümsüz olmasını ve sonsuza dek yaşamasını istedi; ve Zeus onun duasını kabul edip arzusunu yerine getirdi. Kraliçe Eos çok basit düşündü: onun için gençlik istemeyi ve onu ölümcül yaşlılıktan kurtarmayı aklına getirmedi. Böylece yaşamın tatlı çiçeğinin tadını çıkarırken, erken doğan altın tahtlı Eos’la birlikte, Okyanus’un akıntılarının yanında, dünyanın ucunda coşkuyla yaşadı; ama güzel başından ve asil çenesinden ilk gri kıllar çıkmaya başladığında, kraliçe Eos onu evinde barındırıp yiyecek ve ambrosia ile beslemesine ve ona değerli giysiler vermesine rağmen yatağından uzak durdu. Ama iğrenç yaşlılık onu iyice ele geçirdiğinde ve hareket edemez, kolunu bacağını kaldıramaz hale geldiğinde, yüreğindeki en iyi tavsiye bu gibi göründü ona: Onu bir odaya yatırdı ve ışıltılı kapıları kapattı. Orada durmadan gevezelik ediyor ve bir zamanlar esnek uzuvları varken artık hiç gücü yoktur.

[239] “Ölümsüz tanrılar arasında ölümsüz olmanı ve sürekli öyle yaşamanı istemezdim. Yine de şu anki görünüşün ve halinle kalabilsen ve kocam olarak çağrılsan, o zaman temkinli kalbimi keder kaplamazdı. Ama bu haliyle, acımasız yaşlılık yakında seni saracak – bir gün her insanın yanı başında duran, ölümcül, yorucu, tanrıların bile korktuğu acımasız yaşlılık.

[247] “Ve şimdi senin yüzünden ölümsüz tanrılar arasında bundan böyle sürekli olarak büyük bir utanç duyacağım. Çünkü şimdiye kadar benim şakalarımdan ve bütün ölümsüzleri ölümlü kadınlarla çiftleştirip hepsini irademe tabi kıldığım kurnazlıklarımdan korkuyorlardı. Ama artık tanrılar arasında sözümün böyle bir gücü olmayacak; çünkü deliliğim, sefil ve korkunç deliliğim çok büyük oldu ve ölümlü bir adamla çiftleşerek kemerimin altında bir çocuk sahibi olacak kadar aklımı kaçırdım. Çocuğa gelince, güneşin ışığını görür görmez, bu büyük ve kutsal dağda yaşayan dolgun göğüslü dağ perileri onu büyütecek. Onlar ne ölümlüler ne de ölümsüzler arasında yer alırlar: Gerçekten de uzun süre yaşarlar, göksel yiyecekler yerler ve ölümsüzler arasında güzel dans ederler ve onlarla birlikte Sileni ve keskin gözlü Argos Katili hoş mağaraların derinliklerinde çiftleşirler; ama doğumlarında çamlar ya da yüksek tepeli meşeler onlarla birlikte verimli toprakta, yüce dağların üzerinde yükselen güzel, gür ağaçlar ortaya çıkar (ve insanlar onlara ölümsüzlerin kutsal yerleri derler ve hiçbir ölümlü onları baltayla kesmez); Ama ölüm gelip çattığında, önce o güzel ağaçlar durdukları yerde kurur, kabukları buruşur, dalları dökülür ve sonunda su perisinin ve ağacın yaşamı güneşin ışığını birlikte terk eder. Bu periler oğlumu yanlarında tutup büyütecekler ve o güzel bir çocuk olur olmaz, tanrıçalar onu buraya, sana getirecekler ve sana çocuğunu gösterecekler. Ama aklımdaki her şeyi sana anlatabilmem için, beşinci yıla doğru buraya tekrar geleceğim ve oğlumu sana getireceğim. Onu görür görmez -gözleri şenlendirecek bir filiz- onu seyretmekten zevk alacaksın; çünkü çok tanrısal olacak: o zaman onu hemen rüzgarlı İlyon’a getir. Ve eğer herhangi bir ölümlü sana sevgili oğlunu kimin kemerinin altına aldığını sorarsa, ona sana söylediğim gibi söylemeyi unutma: onun bu ormanla kaplı tepede yaşayan çiçek benzeri Nymph’lerden birinin çocuğu olduğunu söyle. Ama her şeyi anlatırsan ve bol taçlı Afrodit’le yattığın için aptalca övünürsen, Zeus öfkesinden seni dumanı tüten bir yıldırımla vurur. Şimdi size her şeyi anlattım. Dikkatli olun: benden uzak durun ve adımı anmayın, ama tanrıların öfkesini göz önünde bulundurun.” Tanrıça böyle konuştuktan sonra rüzgârlı göğe yükseldi.

[292] Selam sana tanrıça, iyi inşa edilmiş Kıbrıs’ın kraliçesi! Seninle başladım; şimdi başka bir ilahiye döneceğim.

Homerik İlahiler 6: Afrodit’e

[1] Görkemli Afrodit’i anlatacağım, altın taçlı ve güzel, egemenliği denizlerle ve surlarla kuşatılmış kentleri olan Kıbrıs’ın tanrıçası. Batı rüzgârının nemli soluğu onu denizin gürül gürül köpüren dalgalarının üstünde oraya sürükledi ve orada altınla süslenmiş Saatler onu sevinçle karşıladı. Ona kutsal giysiler giydirdiler; başına özenle işlenmiş altından bir taç koydular; delikli kulaklarına orikals ve değerli altından süsler taktılar; narin boynunu ve bembeyaz göğüslerini altın gerdanlıklarla süslediler; bu mücevherleri, tanrıların büyüleyici danslarına katılmak için babalarının evine gittiklerinde altınla süslenmiş Saatler takardı. Onu tamamen süsledikten sonra tanrılara götürdüler; tanrılar onu gördüklerinde ellerini uzatarak karşıladılar. Her biri onu eşi olup onu evine götürebilmek için dua etti, menekşe taçlı Kytherea’nın güzelliğine o kadar hayran kalmışlardı.

[19] Selam sana, tatlı dilli, nazlı gözlü tanrıça! Bu yarışmada zafer kazanmam için bana izin ver ve şarkımı sana armağan ediyorum. Şimdi seni ve başka bir şarkıyı daha anacağım.

Kaynak için tıklayınız.

Homerik İlahiler
Homerik İlahiler

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW