G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

İlk Karşılaşma – Âşıklar Kartı

Published on:

Kadın ve erkek, henüz kovulmadan önce kutsal bahçede çırılçıplak bir şekilde duruyorlar. Kadının arkasında tadına bakacakları yasak meyvenin sahibi bilgelik ağacı var. Uzun bir yılan, sinsice ağacı çepeçevre sarmış. Kadının aklını çelmeye hazırlanıyor. Adamın arkasında ise hayat ağacı var. Aşkı ve şifayı temsil eden başmelek Rafael, çifti güneşin yakıcı etkisinden korumak için kollarını ve kanatlarını kaldırmış.  Bilgelik ağacından koparılan meyve Âdem ve Havva olarak betimlenen karakterin damağında yayılırken, hayat ağacı onları dünya âlemine getirecektir.

Aşıklar

Tarot’un kahramanı Joker, Âşıklar kartıyla beraber ilk kez kök bağlarının dışında biriyle karşılaşır. Bu karşılaşma değişimin zihnen çanlarını çalar. Kartın temel mesajında kadın ve erkeğin bir araya gelerek getirdiği uyumu, karşılıkların yarattığı eşsizliği sunar. Güneşin zenith (en tepe nokta) pozisyonunda konumlandırılması kartın enerjisine hâkimiyet sunar.  Havva olarak betimlenen kadının arkasındaki elmadan yedikten sonra dünyaya gelmesi kartın yorumlanma aşamasında değişim, zihnen gelen haraketlilik gibi anlamlarla bütünleşir.

Azize kartında çıplak gözlerle gözlemlenen düalizm, âşıklar kartında kadın ve erkek arketipleriyle oldukça güçlü bir şekilde tasvir edilmektedir. Aziz kartında (beş numaralı tarot kartı) alınan eğitimler ve öğretiler âşıklar kartıyla beraber harmanlanarak uygulanmaya başlanması gerekliliğini, seçim ve karar zorunluluğunu gösterir. Böylece bir sonraki kart olan savaş arabasıyla Joker (yani açılımın kahramanı olan bizler) yola çıkarız.

Numerik değerinin altı olan kart, Numerolojik olarak üst çakralar ile bağlantı kuran, karar vermede, daha hızlı düşünmeyi sağlayan bir sayıdır. Altı sayısı dünyadaki insanoğluna tutku ve hobilerin keşfi, yeni hedefler yaratma gibi faaliyetlere katkı sağlar. Gezegen ve element arketipiyle beraber Merkür’ün zihinsel gücünü, hava elementinin değişkenliğini başarılı bir şekilde taşır.  

Kartın görevinde, kişinin özgür iradesini kullanarak, yürekten bir karara varması gerekliliğini bulunur. Âşıkların kartının tam zıttı şeytan kartı ele alındığında iyiciliğini, anlamlarını daha derin bir bilgiyle elde edebiliriz.  

Kartın gölge yönünde taşkınlık, aşırı coşku gibi temalar bulunur. Joker’in kendinden farklı tanıştığı cinsi, fikri ya da düşünceyle karşılaşmasının sonucu yolculuğuna akacak olan farklılığı kabul etmeli, yeni düzene ayak uydurması sayesinde bir üst benliğini keşfedebilir. Bir karar alma kartı olmakla birlikte, bilgelik meyvesi (elma) yenildikten sonra ilahi plan geriye çekileceğinden bu karar alındıktan sonra yaşanacakların sonucunda kişi yine özgür iradesiyle kabullenişe geçmek zorundadır.

İlişki açılımlarında kendini sunan kart; karşılıklı uyumun habercisi olduğu gibi ilişkiye karşı bir karar alınması gerekliliğini, ilişkiye eğer hâkim olan bir zihinsel bulanıklık var ise bunun giderilmesin zorunlu olduğunu vurgular.

Kariyer açılımlarında kendini sunan kart ise; kişinin daha önce deneyimlemediği farklı bir iş, kişi veya olaylarla karşılaşabileceğini vurgular. Konu hangi alana ait olursa olsun soruya açılan âşıklar değişimin ilk nefesi gibidir.

Açılımlarda ters açılması durumunda; konuyla ilgili uyumu, uzlaşmayı bilinçaltında reddetme, huysuzluk yaratma, özgür iradenin kullanılamaması ve ya iradenin farkındalığını kazanamamak, kendini olayların akışına sorumsuzca bırakma gibi eylemler yaratıldığını gösterebilir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW