G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

İlyada – 7. Bölüm Özet

Published on:

Hektor ile Aleksandros, Troyalıların arasına katılırlar. Yolda Kral Areithoos’un oğlu Menesthios ile Phylomedusa’nın oğlu Areithoos’u öldürürler. Hippolokhos’un oğlu, Lykialıların önderi Glaukos, Deksios’un oğlu İphinoos’u öldürür.

Athena, yine Akhaların yendiliğini görünce Olimpos’tan hemen yeryüzüne iner. Ancak Troyalıların tarafında olan Apollo ile Athena, meşe ağacının altında karşılaşırlar. Apollon, tanrıçaya ne yapmayı planladığını sorar ve bugün için savaşı bitirmeyi teklif eder. Athena ile Hera’nın gönlünde İlyon’u yerle bir etmek olduğu açıktır.

Buna karşılık Athena, savaşı durdurmak için önerisini sorar.

Apollon, Hektor’un bir Akhaya meydan okumasını önerir. Athena hemen kabul eder.

Bu konuşmaları Priamos’un oğlu bilici Helios yüreğinde duyar. Hemen Hektor’a, herkesi durdurup, Akhaların en güçlüsüne meydan okuması gerektiğini söyler; çünkü böyle yapması gerektiğini, tanrıların ağzından duymuştur.

Hektor, Troyalıları yere oturtur. Buna karşılık, Agamemnon da Akhaları oturtur. Athena ile Apollon şahine dönüşüp, meşe ağacına konarlar; savaşı buradan izleyeceklerdir.

Savaş durulunca, Hektor, Akhaların en güçlüsü kimse ona meydan okur. Eğer kendisi yenilirse silahlarını alabileceklerini ama bedenini uygun tören için İlyon’a vermelerini talep eder. Kendisi de aynısını rakibi için yapacaktır.

Akhalar hem korkar hem de gelen talep karşısında utanırlar. En sonunda, Menelaos ayağa kalkar ve sus pus kalan adamların hiçbirine erkek denmemesi gerektiğini söyleyerek azarlar. Ardından savaşmak için silahlarını kuşanır.

Eğer abisi Agamemnon araya girmeseydi; Menelaos’un ölümü, Menelaos’tan daha üstün olan Hektor’un elinden olacaktır. Agamemnon böyle bir delilik yapmaya kalkışmamasını; Akhilleus’un bile Hektor’dan çekindiğini söyler. Bu yüzden Agamemnon, kardeşi Menelaos yerine Akhalar arasından başka birini seçecektir.

Yaşlı Nestor sözü alır. Myrmidonların danışmanı Peleus’un, Akhaların böyle sindiğini görse ne kadar üzüleceğini belirtir. Her zaman olduğu gibi genç olmayı diler ve bir anısını anlatmaya koyulur.

İardanos boyunca, Pheia duvarının önünde Arkadialılar ile Pyloslular savaşmıştır. Demir topuz ile savaşan Arkadialıların önderi Ereuthalion’dur. Ereuthalion’un babası da Kral Areithoos’tur ve hileyle Lykurgos tarafından öldürülmüştür. Sonra Lykurgos, Ares’in Areithoos’a verdiği silahlarını soyup almıştır. Lykurgos, yıllar geçip yaşlanınca, silahları uşağı Ereuthalion’a vermiştir. Arkadialılar ile Pyloslular’ın savaşında; Ereuthalion, Ares’in verdiği bu silahları giyinmiştir. İşte bu savaşta, Nestor Ereuthalion’un karşısına çıkıp Athena’nın verdiği güç ile onu öldürmüştür. Nestor o zamanlara dönmeyi diler. Hektor karşısına gençliğinde çıksaydı, savaşmak için hemen gönüllü olacağını belirtir.

Nestor sözlerini bitirince, Hektor ile savaşmaya gönüllü olan dokuz yiğit ayağa kalkar. Bunlar Agamemnon, Diomedes, Aiaslar, İdomeneus, Meriones, Eurypylos, Thoas ve Odysseus’tur. Böylece Nestor, kura çekmeyi önerir ve kuradan Telamonoğlu Aias’ın adı çıkar. Aias kuranın sonucundan mutludur ve Zeus’a, kendisi için dua etmelerini ister.

Ardından Aşas, zırhını giyer, silahlarını kuşanır ve Hektor’un karşısına çıkar. Kargılarını atarlar ama kargılar kalkanlarına gelir. Sonra Aias, Hektor’u boynun yaralar ama Hektor vazgeçmez bir kayayı Aias’a fırlatır. Aias ise başka bir kayayı Hektor’a fırlatır. Hektor düşecek gibi olunca, Apollon onu tutarak ayağa kaldırır.

Zeus, Troyalı haberci İdaios ile Akhalı haberci Talthybios‘un öne çıkmasını sağlar. İkisi değneklerini Aias ve Hektor arasına uzatarak bitmek bilmeyen dövüşü durdurur. İdaios, gecenin çöktüğünü belirtir ve savaşı bitirmeyi teklif eder. Hem Aias hem de Hektor, teklifi kabul eder. Ayrıca Hektor birbirlerine hediye vermeyi önerir. Bu yüzden kılıcını kınından çıkarır ve Aias’a hediye eder. Aias ise ona bir kuşak sunar. Böylece iki savaşçı, kendi bölüklerine döner.

Hector reproaching Pâris, 1824, AmiensMusée de Picardie

Akşam Agamemnon, Aias için bir öküz kurban eder ve şölen verir. Yenilip, içildikten sonra Nestor ayağa kalkıp söz alır. Savaşa ara verip ölenlerin bedenlerini yakmayı ve küllerini baba toprağına götürmeyi; orada, onlar için bir mezar yapmayı teklif eder.

Troyalıların kalesinde ise akıllı Antenor sözü alır. Helene ile mallarının Danaolara geri iade edilmesi gerektiğini belirtir. Aleksandros, Antenor’un söylediklerini duyunca sinirlenir. Malları geri verebileceğini ama Helene’i geri vermeyeceğini belirtir. Antenor, böyle bir teklifi iyi niyetle ettiyse bile, tanrılar onun aklını çelmiş olmalıdır. Priamos, sabah İdaios’u Akhaların yanına gönderip, Aleksandros’un teklifini ileteceklerini söyler; ayrıca savaşa ara verip ölüleri yakma talebinde de bulunacaklardır.

Ertesi sabah İdaios, Akhaların yanına gider. Troyalıların Helene’nin bütün mallarını, hatta daha fazlasını Akhalara vereceklerini ama kadını Aleksandros’un geri vermediğini söyler. Ayrıca savaşa ölüleri yakana kadar ara vermeyi teklif eder.

Diomedes, Troyalıların yolun sonuna geldiğini, malları ve kadını kabul etmenin saçma olduğunu belirtir. Agamemnon ise İdaios’a hitap ederek Diomedes’in söylediklerine katıldığını belirtir ama ölüleri yakmak için savaşa ara vermenin uygun olduğunu ekler.

Böylece hem Argoslular hem de Troyalılar, ölüleri yakmak için cesetleri toplamaya koyulurlar. Ardından ölüleri yakarlar.

Akhalar ayrıca, bir mezar yapıp önüne gemileri korusun diye bir duvar inşa ederler. Duvarın dışına ise hendek kazıp, kazıklar çakarlar.

Tanrıların katında, yeryüzünde olan biten olaylar izlenilmektedir. Poseidon sessizliği bozar. Akhaların tanrılara kurban kesmediğini, onun yerine duvar yaptığını belirtir. Bir zamanlar, Laomedon için Apollon ile birlikte nasıl duvar yaptıysa; o duvar da unutulacaktır bu da.

Zeus duyduklarına kızar; Akhalar dönünce, isterse duvarı yıkabileceğini söyler.

İason’nun Lemnos Adası kraliçesi Hypsipyle’den doğan oğlu Euneos, Akhalara şarap gönderir. Bu şarap ile Akhalar içip bütün gece şölen yaparlar. Zeus yıldırımları gürletince; hiçbiri taslarından yere döküp Zeus’a sunmadan şarap içemez böylece.

Bir sonraki bölüm için tıklayınız.

The Death of Ajax — Antonio Zanchi (1631–1722)

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW