G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

John William Waterhouse ve Mitolojik Eserleri – [1]

Published on:

John William Waterhouse, 6 Nisan 1849’da Roma’da doğmuştur. Annesi ve babası İngiliz asıllı ressamlardır. Çocukluk yıllarını İtalya’da geçirmiştir ve ailesi 1854 yılında Londra’ya geri taşınmıştır. Yaşadıkları ev, bugün, Victoria ve Albert Müzesi’nin yanındadır. “Nino” lakabıyla da anılan John William, 1871 yılında Kraliyet Sanat Akademisi heykel bölümüne girmiştir. Ancak ilgi alanına daha sonra resme yöneltmiştir. Kısa sürede başarı yakalayan Waterhouse’un “Uyku ve Kardeşi Ölüm” adlı eseri Kraliyet Akademisi yaz sergisinde sergilenmiştir. Bundan sonra her yaz sergisinde, eserleri sergilenmeye devam edilmiştir. Böylece Londra’nın sanat camiasında hatrı sayılır bir başarı elde etmiştir. 1895’de akademiye girmiştir ve sanat okulunda dersler vermeye başlamıştır. Ophelia isimli ünlü serisine başlamış ancak bitiremeden 1915 yılında kanser yüzünden ölmüştür. Londra’da, Kensal Green Mezarlığına gömülmüştür.

Waterhouse, genellikle, günlük yaşamdan ve antik Yunan mitolojisinden sahneleri betimleyen resimler yapmıştır. Resimlerinin çoğu Homeros, Ovidius, Shakespeare, Tennyson veya Keats gibi yazarların anlatılarına dayanmaktadır. 200’e yakın eseri bulunmaktadır ve Londra’da ünlü sanat galerilerinde sergilenmektedir.

MİTOLOJİ KONULU ÜNLÜ ESERLERİ

Odysseus ve Sirenler, 1891 yılında tamamlanmıştır. Troya Savaşı dönüşünde, Odysseus, Poseidon’u gücendirdiği için on sene boyunca memleketine dönemez ve denizde çeşitli maceralar yaşar. Bu maceralarından biri, Sirenlerdir. Sirenler, kayalıklarda yaşayan kadınlardır ve ezgileri ile denizcileri ölüme sürüklerler. Odysseus, tanrıça Kirke’nin yönlendirmesi ile sirenleri atlatmanın bir yolunu bulur. Mürettebatın kulaklarına, sirenlerin müziğini duymasınlar diye balmumu tıkar. Ancak Odysseus, sirenlerin ezgisini duymak ister. Onların müziğinin etkisi altındayken denize atlamamak için, kendisini geminin direğine bağlatır. Sirenler önceleri kuş ve kadın birleşimi yaratıklar olarak betimlenirken, daha sonraları deniz kızları olarak anılmaya başlanacaklardır. Resim, bu anı betimler.

Odysseus and the Sirens, John William Waterhouse

Penelope ve Talipler, 1912 yılında tamamlanmıştır. Troya Savaşı bitmesine rağmen, on yıl boyunca, Odysseus ülkesi İthake’ye dönememiştir. Bunun üzerine, İthake ve çevresindeki kentlerden soylu adamlar, kraliçe Penelope ile evlenmek için talip olmuştur. Penelope, adamlara, kayınbabası için diktiği kefen bitince evleneceğine söz vermiştir. Ancak, gündüzleri dokuduğu kumaşı, akşamları sökerek; talipleri üç sene boyunca oyalamıştır. Kurduğu düzen ortaya çıkınca, talipler, Penelope içlerinden birini seçene kadar, sarayı terk etmeyi reddetmişler ve Odysseus’un mallarını tüketmeye başlamışlardır. Odysseia destanının sonunda, Odysseus memleketine döner ve taşkın taliplerin hepsini öldürür. Resim, Penelope dokuma yaparken ona kur yapan talipleri betimlemektedir.

Penelope and the Suitors, John William Waterhouse

Kirke, Odysseus’a Kupa İkram Ederken, 1891 yılında yapılmıştır. Denizlerde on sene boyunca sürüklenen Odysseus’un ünlü duraklarından biri Kirke’nin Aiaie Adası’dır. Kirke, tanrılar tarafından adaya sürgün edilmiş bir tanrıçadır. Adasını ziyarete gelen erkeklere ilaç karıştırılmış şarap ikram eder; sonra onlara değneği ile dokunarak hayvana dönüştürür. Odysseus, tanrı Hermes’in verdiği bir birki sayesinde Kirke’nin büyüsünden etkilenmez ve tanrıçayı tehdit ederek, çoktan hayvana dönüşmüş mürettabatını kurtarır. Kirke, Odysseus’a aşık olur ve onu bir sene adasında konuk eder. Odysseus memleketine dönmek istediğinde, kaderini öğrenebilmesi için onu yeraltı dünyasına yollar ve sonra aldığı bilgileri yorumlayarak, Odysseus’a dönüş yolu için tavsiyeler verir. Resim, Kirke’yi bir elinde ilaç karıştırılmış şarap diğer elinde değneğini tutarken betimlemiştir. Odysseus’un yansıması ise arkasındaki aynadan görülebilir.

Circe Offering the Cup to Ulysses, John William Waterhouse


Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW