G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

John William Waterhouse ve Mitolojik Eserleri – [4]

Published on:

John William Waterhouse, 6 Nisan 1849’da Roma’da doğmuştur. Annesi ve babası İngiliz asıllı ressamlardır. Çocukluk yıllarını İtalya’da geçirmiştir ve ailesi 1854 yılında Londra’ya geri taşınmıştır. Yaşadıkları ev, bugün, Victoria ve Albert Müzesi’nin yanındadır. “Nino” lakabıyla da anılan John William, 1871 yılında Kraliyet Sanat Akademisi heykel bölümüne girmiştir. Ancak ilgi alanına daha sonra resme yöneltmiştir. Kısa sürede başarı yakalayan Waterhouse’un “Uyku ve Kardeşi Ölüm” adlı eseri Kraliyet Akademisi yaz sergisinde sergilenmiştir. Bundan sonra her yaz sergisinde, eserleri sergilenmeye devam edilmiştir. Böylece Londra’nın sanat camiasında hatrı sayılır bir başarı elde etmiştir. 1895’de akademiye girmiştir ve sanat okulunda dersler vermeye başlamıştır. Ophelia isimli ünlü serisine başlamış ancak bitiremeden 1915 yılında kanser yüzünden ölmüştür. Londra’da, Kensal Green Mezarlığına gömülmüştür.

Waterhouse, genellikle, günlük yaşamdan ve antik Yunan mitolojisinden sahneleri betimleyen resimler yapmıştır. Resimlerinin çoğu Homeros, Ovidius, Shakespeare, Tennyson veya Keats gibi yazarların anlatılarına dayanmaktadır. 200’e yakın eseri bulunmaktadır ve Londra’da ünlü sanat galerilerinde sergilenmektedir.

ARGONOTLAR

Yunan mitolojisinin ünlü maceraperest efsanelerinden biri Argonotlardır. Hikayeye göre, Jason, amcası tarafından gasp edilen tahtını geri istediğinde, amcası bugünkü Gürcistan’da bulunan Kolkhis ülkesinden “Altın Postu” getirmesini talep eder. Bunun üzerine Jason, Argo isimli bir gemi yaptırır ve Yunanistan’ın dört bir yanındaki kahramanları sefere davet eder. Çağrısına cevap verenler arasında dönemin en ünlü kahramanları yer alır: Herakles, Peleus, Telamon, Dioskoriler ve niceleri. Böylece kahramanlar yelken açarlar. Yol üzerinde çeşitli durakları olur. Kahramanlar Çanakkale Boğazı’ndan Marmara Denizi’ne açılırlar, sonra İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e açılırlar ve Gürcistan’a ulaşırlar. Ancak altın postu ele geçirmek o kadar kolay değildir. Ülkenin kralı Jason’dan burnundan alev soluyan boğalarla tarlaya sürmesini, sonra savaşçılara dönüşen tohumları ekmesini, bu savaşçılarla yendikten sonra, altın postu koruyan ejderhayı da alt etmesini ister. Kısacası görev imkansızdır. Ancak kralın büyücü kızı Medea, Jason’a aşık olmuştur. Sevgilisi için babasına ihanet ederek Jason’a yardım eder. Jason, altın postu ve Medea’yı yanına alarak kaçar. Dönüş yolunda yine çeşitli badireler atlatırlar ve Yunan

MİTOLOJİ KONULU ÜNLÜ ESERLERİ

Hylas ve Periler, 1896 yılında yapılmıştır. Hylas, ünlü kahraman Herakles’in yaveridir. Argonotlar seferine Herakles ile birlikte katılır. Misya’da (Balıkesir) mola verdiklerinde, Hylas, Herakles’e sofra hazırlar ve su getirmek için yola koyulur. Bir pınar keşfeder ancak pınarın perileri Hylas’a aşık olurlar ve onu kaçırırlar. Hylas, perilerden biri ile evlenir ama bu olay, Herakles’in Argonotlar Seferi’nden ayrılmasına sebep olur.

Hylas and the nymphs, John William Waterhouse

Jason ve Medea, 1907’de tamamlanmıştır. Jason, hakkı olan tahtı alabilmek için, Altın Postu, Kolkhis (Gürcistan) ülkesinden getirmek ile görevlendirilmiştir. Argo isimli gemisi ve Yunanistan’ın ünlü kahramanları ile Jason, yolculuğa çıkar. Çeşitli maceralar sonunda, Kolkhis’e varır. Ancak ülkenin kralı Aietes, eğer burnundan ateş püskürten boğalar ile tarlayı sürüp, birer askere dönüşen ejder dişlerini gömüp, sonra postu koruyan ejderhayı yenerse, postu alabileceğini açıklar. Kralın kızı Medea, güçlü bir büyücüdür ve Jason’a aşık olur. Bu yüzden, Jason’a yardım eder ve babasına ihanet eder. Resimde Medea, Jason’un zorlu görevleri tamamlamasını sağlayacak iksiri hazırlamaktadır.

Jason and Medea, John William Waterhouse

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW