G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

John William Waterhouse ve Mitolojik Eserleri – [6]

Published on:

John William Waterhouse, 6 Nisan 1849’da Roma’da doğmuştur. Annesi ve babası İngiliz asıllı ressamlardır. Çocukluk yıllarını İtalya’da geçirmiştir ve ailesi 1854 yılında Londra’ya geri taşınmıştır. Yaşadıkları ev, bugün, Victoria ve Albert Müzesi’nin yanındadır. “Nino” lakabıyla da anılan John William, 1871 yılında Kraliyet Sanat Akademisi heykel bölümüne girmiştir. Ancak ilgi alanına daha sonra resme yöneltmiştir. Kısa sürede başarı yakalayan Waterhouse’un “Uyku ve Kardeşi Ölüm” adlı eseri Kraliyet Akademisi yaz sergisinde sergilenmiştir. Bundan sonra her yaz sergisinde, eserleri sergilenmeye devam edilmiştir. Böylece Londra’nın sanat camiasında hatrı sayılır bir başarı elde etmiştir. 1895’de akademiye girmiştir ve sanat okulunda dersler vermeye başlamıştır. Ophelia isimli ünlü serisine başlamış ancak bitiremeden 1915 yılında kanser yüzünden ölmüştür. Londra’da, Kensal Green Mezarlığına gömülmüştür.

Waterhouse, genellikle, günlük yaşamdan ve antik Yunan mitolojisinden sahneleri betimleyen resimler yapmıştır. Resimlerinin çoğu Homeros, Ovidius, Shakespeare, Tennyson veya Keats gibi yazarların anlatılarına dayanmaktadır. 200’e yakın eseri bulunmaktadır ve Londra’da ünlü sanat galerilerinde sergilenmektedir.

MİTOLOJİ KONULU ÜNLÜ ESERLERİ

Pandora, 1898 yılında tamamlanmıştır. Hesiodos, ünlü eseri Theogony’de, Pandora’dan sık sık bahseder. Prometheus, insanlara ateşi armağan edince, Zeus, hem insanlardan hem de Prometheus’tan intikam almak ister. Hephaistos’a bir kadın yaratmasını emreder ve tanrılar, yeni yaratılan kadına çeşitli armağanlar verir. Pandora ismi, “tanrıların armağanı” anlamına gelir. Ardından, Prometheus’un kardeşi Epimetheus’a Pandora’yı eş olarak gönderirler. Ayrıca, Pandora’ya armağan olarak bir kutu verirler ve bu kutuyu açmamasını isterler. Ne yazık ki, Pandora, merakına yenik düşer ve kutuyu açar. Kutunun içinden çıkan bütün kötülükler dünyaya yayılır. Pandora, korkuyla kutuyu kapatır, içinde bir tek umut kalır.

Pandora

Psyche Altın Kutuyu Açıyor, 1903 yılında tamamlanmıştır. Psyche, Milet kralının üç kızı arasında en güzelidir. Güzelliği ülke sınırlarını aşar, herkes ona hediyeler gönderir. Kızın güzelliğini kıskanan Afrodit, oğlu Eros’tan, kızı bir canavara aşık etmesini ister. Kral bu esnada, kızı için bir kahine danışır ve kahin, kızını bir dağın tepesine götürmesini, oradan kocasının alacağını bildirir. Kral, söyleneni yapar. Eros kızı görünce aşık olur ve kızı alıp sarayına götürür. Psyche’ye asla yüzünü göstermez ve kimliğini gizler. Kızdan aşkı ile yetinmesini talep eder ve onunla hep karanlıkta beraber olur. Aradan zaman geçer ve Psyche, ailesini özlemeye başlar. Kocasından, ailesini görmek istediğini söyleyince, Eros, görüşmelerine izin verir. Ancak kız kardeşleri, Psyche’nin yaşadığı sarayı görünce kıskanırlar ve kocası eğer bir canavarsa, çocuklarının da canavar olabileceğini söyleyerek, onu kışkırtırlar. Sonunda Psyche, kocasını görmeye karar verir ve bir akşam o uyurken kandil yakarak yüzüne bakar. Eros’un güzelliği karşısında büyülenir. Ancak elinde tuttuğu kandilden birkaç damla, adamın üstüne düşünce, Eros uyanır. Karısının ihanetine öfkelenir ve sarayı terk eder.

Psyche, çok üzülür ve yana yakıla kocasını aramaya başlar. Sonunda, Afrodit’e gider ve kendisine yardım etmesini ister. Afrodit hala kıskançlık duymaktadır ve kıza zorlu görevler verir. Son görevi, Pandora’nın kutusunu getirmektir. Psyche, bütün görevleri başarı ile yerine getirir ama Pandora’nın kutusunu getirirken, kutuyu açma isteği ile baş edemez. Sonunda kutuyu aralar ve içinden derin uyku çıkar. Eros, derin uykuya dalan Psyche’yi görür ve onu uyandırmaya çalışır, başaramaz. Zeus’a gidip, onun yardımını ister. Zeus kızı uyandırır ve ölümsüz yapar. Tanrıların huzurunda evlenen Psyche (Ruh) ve Eros (Aşk)’un Hedone (Haz) isimli bir kızları olur.

Resim, Psyche’nin kutuyu aralama anını betimler.

Psyche Opening the Golden Box

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW