G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Odysseia – 3. Bölüm Özet

Published on:

Gün ağarınca, Telemakhos, Pylos’a varır. Nestor, kentin kıyısında, halkıyla birlikte tanrılara kurbanlar kesmektedir. Athena, Telemakhos’u doğruca Nestor’un yanına gidip, neler olduğunu öğrenmesi gerektiği konusunda uyarır. Telemakhos, kendisinden yaşça ve bilgice üstün biriyle konuşacağından utanıp sıkılmaktadır. Athena ise onu yüreklendirir.

Nestor, kıyıda oğulları ile oturmakta ve şölen hazırlamaktadır. Yabancıları görünce, onları şölene davet ederler. Nestor’un oğlu Peisistratos, gelenleri babası ile kardeşi Thrasymedes arasına oturtur ve şölende yenilip içilenlerden pay ayırır. Sonra da Poseidon’a sunması için Athena’ya şarap verirler. Athena da Poseidon’a dua eder ve Nestor ile oğullarına ün bağışlamasını, Telemakhos’un da işini halletmesini diler tanrıdan. Yenilip içildikten sonra, Nestor konuklarına kim olduklarını sorar. Telemakhos hemen kendini tanıtır. İthake’den geldiğini ve babası Odysseus’un akıbetini öğrenmek için yola çıktığını anlatır. Bu yüzden Nestor’a babası hakkında ne biliyorsa anlatması için yalvarır.

Nestor, Troya Savaşı’nı anımsayınca üzülür. Orada ne Aias, Akhilleus, Patroklos gibi yiğitlerin yanı sıra öz oğlu Antilokhos da ölmüştür. Nestor, yıllarca orada çekilen acıları anlatsa bile bitiremeyeceğini söyler. Dokuz sene sonunda, Troya’yı fethetmişlerdir. Akıldan yana Odysseus’tan üstün kimse yoktur. Telemakhos da tıpkı babasına benzemektedir. Bu yüzden şaşkındır Nestor. Bir zamanlar Odysseus ile hep yan yanadır kendisi. Ama ne zaman Priamos’un kalesini yerle bir etmişlerdir, Zeus da onlara dertlerle dolu bir yolculuk tasarlamıştır. Çoğu Akhalı da Athena’nın öfkesine uğramıştır. Athena, Agamemnon ile Menelaos arasına fesatlık sokmuştur. Hiç olmayacak bir zamanda Akhalar toplantıya davet edilmiştir ve hepsi körkütük sarhoş toplantıya katılmıştır. Menelaos, dönmeyi önerirken, Agamemnon kalmayı önermekte ve kurbanlar ile Athena’nın öfkesini dindirmeleri gerektiğini savunmaktadır. Ancak tanrıların kararını değiştirmeye çalışmak, Nestor’a göre aptallıktır. Bu yüzden ordu ikiye bölünür. Gün doğduğunda, Nestor dahil, Akhaların bir kısmı gemilerini denize indirir be yol koyulur. Diğer yarısı da kalma kararı alır. Gidenler, Tenedos’a varınca tanrılara kurbanlar keserler ama Zeus, onların memleketine sağ salim dönmesini istememektedir. Böylece ikinci bir kavgayı salar Akhaların arasına. Odysseus, dönüp Agamemnon’un gönlünü almayı önerir, Nestor ise memlekete dönmeleri gerektiğini savunmaktadır. Tydeus’un oğlu Diomedes ve Menelaos’da dönüş yoluna geçmiştir. Lesbos’da Nestor onlarla buluşur ve hangi yolu izleyerek, memlekete dönmeleri gerektiğini tartışırlar. Enboia’ya gitmeye karar verirler ve gece Geraistos Burnu’na varırlar. Orada Poseidon’a kurbanlar verirler. Dördüncü gün Argos’a varmayı başarırlar. Nestor, memleketi Pylos’a döner, Diomedes ise Argos’da kalır. Bu şekilde Nestor memleketine ulaşmıştır. Ama kimin öldüğünü kimin kaldığını da bilmemektedir. Sarayında otururken, Akhilleus’un oğlunun döndüğünü de duymuştur. Poias’ın oğlu Filoktetes de yurduna varmıştır. İdomenes de Girit’e ulaşmıştır. Agamemnon da dönmüştür ama Aigisthos tarafından öldürülmüş, oğlu Orestes de babasının intikamını almıştır. İşte bildikleri bu kadardır.

Telemakhos, tıpkı Orestes gibi, kendisininde taliplerden intikamını almak istediğini söyler ve tanrıların kendisine yardım etmesi için yalvarır. 

Nestor, Telemakhos sözü açınca, talipleri duyduğunu söyler. Ama Telemakhos neden buna göz yummaktadır? Odysseus’un ne zaman döneceği belli değildir. Kendisi mi kovacaktır talipleri yoksa Akhaların yardımını mı istemektedir? Athena babası Odusseus’u kolladığı gibi, Telemakhos’u da kollasa ne güzel olur. Telemakhos böyle bir dileğin gerçek olmayacağını belirtince, Athena ona kızar. Tanrıların her şeye planı vardır ama ölümü, onlar bile uzaklaştıramaz der. Telemakhos buna karşılık, babasının öldüğüne emin olduğunu ama Nestor’a başka sorusunun olduğunu söyler. Agamemnon’un başına gelenleri Menelaos nasıl engelleyememiştir? Daha fazla detay vermesini ister.

Nestor da Agamemnon giderken bir ozanı ülkesine ve karısına bakması için bıraktığını ama Aigisthos’un ozanı ıssız bir adaya sürüp, Agamemnon’un karısı Klytaimestre’yi baştan çıkardığını, herkes savaştayken, Agamemnon’un sarayında keyif çattığını anlatır. Nestor ile Menelaos birlikte dönerken, Sunion’a vardıklarında, Apollon okları ile Menelaos’un dümencisi Onetoroğlu Phrontis’i vurmuştur. Menelaos da mecburen orada mola vermek zorunda kalmış ve yoldaşına cenaze töreni düzenlemiştir. Yola çıkmakta tekrar gecikince, Maleia Dağı’nın sarp kayalıklarının orada, Zeus, Menelaos’a kasırgalar göndererek, rotasını değiştirmiştir. Böylece Menelaos, Girit’e sürüklenmiştir. Gemilerinin çoğu kayalıklara çarparak parçalanmıştır. Menelaos yaban ellerde Mısır’a sürüklenmiştir. Bu esnada Aigisthos, Agamemnon’u öldürmüştür ve Miken’de yedi yıl sefa sürmüştür. En sonunda Orestes de yurduna dönüp, Aigisthos’u öldürmüştür. Aynı gün Menelaos ancak dönebilmiştir Yunanistan’a. Bu yüzden Telemakhos’a buralarda çok oyalanıp da yurdunu taliplere bırakmamasını tembih eder. Seferden en son dönen Menelaos olduğu için ona da danışmasını önerir.

Artık hava kararmaktadır. Athena, Nestor’a güzel konuştuğunu söyler ve en iyisi tanrılara kurban verip dönmeleri olduğunu belirtir. Herkes ona hak verir, kurbanları sunarlar. Nestor, Telemakhos’u evinde konuk etmek ister, yeri döşeği vardır sonuçta. Athena, Telemakhos’a Nestor’un haklı olduğunu ama kendisinin gemideki yoldaşlara haber vermesi gerektiğini söyler. Böylece şahin gibi gözden kaybolur. Nestor olan bitene şaşar kalır. Gidenin Olimposlu tanrılardan biri olduğunu anlamıştır. Telemakhos’a gidenin Athena olduğunu söyler. Athena’ya bir kurban adamaya karar verir ve kendisi ile oğullarına ün bağışlamasını diler. 

Böylece, Telemakhos Nestor’un sarayına gider. Orada şarap içerler ve sonunda herkes evine yatmaya çekilir. Nestor’un evlenmemiş tek oğlu Peisistratos, kendisi ve Telemakhos için avluya döşek atar. Birlikte uyurlar.

Şafak sökünce, Nestor uyanır, çevresine oğulları teker teker toplanır. (Thrasymedes, Ekhephron, Stratios, Perseus, Aretos ve Peisistratos) Hemen bir düve bulmalarını, boynuzlarına altın dökmelerini ve şölen hazırlamalarını buyurur. Oğullarının hepsi koşuşur ve denileni yapar. Ekhephron ve Stratios, düveyi boynuzlarından tutar. Arestos kurban suyu getirir hemen. Thrasymedes elinde baltayı tutar ve Perseus da kan çanağını tutar güvenin önünde. Nestor, Athena’ya yakarır önce, sonra da düveyi kurban eder. Ardından şölen hazırlarına geçerler. Nestor’un kızı Polykaste, Telemakhos’u yıkar temizler. Şölende herkes yer içer. En sonunda Nestor, Telemakhos için bir araba hazırlar ve yolluk koyar. 

Böylece Telemakhos yola çıkar. Gün batarken, Pherai’ye Diokles’in (Alpheios’un torunuydu Diokles, Ortilokhos’un oğlu) sarayına varır, geceyi orada geçirir. Şafak sökünce yine yola çıkar ve gün batana kadar yola devam eder.

Bir sonraki bölüm için tıklayınız.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW