G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Odysseia – 6. Bölüm Özet

Published on:

Odysseus uyurken, Athena, Phaiakların yurduna gider. Phaiaklar, eskiden Hypereia’da otururlarmış ve Tepegözler onların toprağını yağma edermiş. Bu yüzden, Nausithoos, halkını alıp Skherie’ye yerlemiştir. Ancak uzun süre önce Hades’e gitmiş, ölmüştür ve buranın yeni kralı Alkinoos’tur. Athena, kralın kızı Nausikaa’nın yatağına gider. Dymas’ın kızının kılığında, Nausikaa’nın rüyasına girer. Nausikaa’ya düğün günün yakın olduğunu, ama evdeki kıyafetlerin pis olduğunu söyler. Bir sürü talibi vardır kızın. Bu yüzden, sabah babasından katır arabasını alıp da çamaşır yıkamak için ırmak kenarına gitmelidir.

Athena, bu işi de hallettikten sonra Olympos’a döner. Şafak söküp, Nausikaa uyanınca rüyasına şaşırır ve babasını bulur hemen. Alkinoos’a beş oğlunun olduğunu, ikisinin bekar ve üçünün evli olduğunu ve temiz kıyafetlere ihtiyaçları olduğunu söyler. Babası da katırlarını ve uşaklarını kızına vereceğini söyler. Hemen Nausikaa, hizmetçilerini de alıp yola koyulur, yanlarına da erzak alırlar. 

Irmağın yanına vardıklarında, katırları otlasınlar diye salarlar ve kıyafetleri yıkarlar. Giysileri kurumaları için serince, kızlar yağ sürünüp kendileri de yıkanırlar. Sonra da yemeklerini yerler. Nausikaa’nın yönettiği bir top oyunu oynamaya başlarlar. Nausikaa, tıpkı Artemis’e benzemektedir. Eve dönme vakitleri yaklaşınca, giysileri toplamaya başlarlar. Athena da, Odysseus’u uyandırmaya karar verir. Top oynamaya devam eden kızların çığlığına, Odysseus uyanır ve olduğu yerden doğrulur. Yakınındaki bu güruhun dost mu düşman mı olduğunu bilemez. Belki de bu kızlar nymphalardır. Böyle düşünerek, çalılıktan çıkar ve bir dal koparıp, erkekliğini örter. Çırılçıplak kızların karşısına çıkınca, kızlar korkarak kaçışır. Athena, Nausikaa’nın soğukkanlılığını korur. Odysseus, kızın dizlerine sarılıp yalvarmayı düşünür ama kızı korkutmaktan çekinir. Bu yüzden uzaktan yalvarmaya karar verir. 

Nausikaa’ya hitap eder. Tıpkı Artemis’e benzediğini belirtir. Anası babası böyle bir kıza sahip olduğu için kıvanç duymaları gerekmektedir. Delos’ta Apollon Tapınağı’nda gördüğü hurma ağacı gibidir. Ogygie Adasından ayrıldığından beri yirmi gün olmuştur ve çok çekmiştir. Sonunda karşısına Nausikaa çıkmıştır. Kendisine paçavra vermesini rica eder. Onun için dualar eder.

Nausikaa, iyi günü ve kötü günü getirenin Zeus olduğunu, bu yüzden acılara katlanması gerektiğini söyler. Burada oturanların Phaiaklar olduğunu, Alkinoos’un ülkeyi yönettiğini ve kendisinin de onun kızı olduğunu söyler. Yalvaran birine isteklerini vermekle yükümlüdür.

Sonra yanındaki hizmetçilere, adamı yıkayıp, kıyafet vermelerini emreder. Kadınlar, Nausikaa’nın buyruğuna uyarlar. Odysseus, onların önünde yıkanmaya utandığını söyleyince kızlar uzaklaşır. Böylece, Odysseus verilen yağlarla yıkanır, temizlenir. Sonra da temiz kıyafetleri giyer. Odysseus, temizlenince alımlı bir beyefendiye dönüşür.

Nausikaa, Odysseus’u görünce şaşırır. Tanrılara benzemektedir, ve böyle bir koca bulmayı diler. Sonra, yanındakilere adamı beslemelerini buyurur. Kadınlar, Odysseus’un önüne yiyecek içecek sununca, günlerdir aç olan Odysseus tıka basa yer. Bu esnada Nausikaa’da çamaşırları toplar ve katırlara yükler.

Yemek ve işler bitince, Nausikaa, Odysseus’a seslenir. Phaiaklar, gemi yapma işiyle uğraşmaktadırlar ve kentin iki yanında liman vardır. Odysseus’u kente, babasının evine götürecektir. Ancak Nausikaa’nın bir sürü talibi vardır ve onu bir erkekle görüp de dedikodu çıkarmalarını istemez. Bu yüzden kente varınca, Alkinoos’un evine tek başına gitmesini söyler. Kime sorsa evin yerini gösterebileceğini de ekler. Eve girince de dosdoğru anasını bulmasını ve ona yalvarmasını da önerir. Böylece, Nausikaa yola koyulur. 

Odysseus da Athena’ya yalvarır kendisine yardım etmesi için. Poseidon, olup bitene çok içerlemektedir ve Odysseus memleketine dönene kadar da içerlemeye devam edecektir.

Bir sonraki bölüm için tıklayınız.

Odysseus ve Nausikaa, Rijksmuseum, Joachim von Sandrart 

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW