G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Odysseia – 2. Bölüm Özet

Published on:

Şafak sökünce, Telemakhos uyanır ve giyinir. Sonra habercilere, halkı toplamaları için salık verir. Tekmil bütün halk bir araya gelir. Telemakhos, iki köpeği ile birlikte derneğin önüne çıkar. Athena ona güzellik saçmıştır, o yaklaştıkça herkesin gözü ona döner. Telemakhos, babasının tahtına oturur. İhtiyarlardan Aigyptios söze başlar. Aigyptios’un oğlu, Odysseus ile birlikte Troya’ya gitmiştir ve kiklop Polymephos onun oğlunu yemiştir. Aigyptios’un üç oğlu daha vardır. Bunlardan biri Eurynomos’tur ve Penelope’nin taliplerindendir. Oğlunu Troya dönüşü kaybeden Aigyptios, Odysseus yola çıkmadan önce de böyle toplandıklarını ama o zamandan beri bir daha toplanmadıklarını söyler. Neden yine böyle bir dernek kurulduğunu sorar. 

Peisenor, Telemakhos’un eline değneğini verir ve konuşmaya can atan Telemakhos yanıtlar. Kendisinin onları topladığını söyler. Babası ve ordusu ile ilgili bir haber almamıştır, sarayına çöken bela yüzünden halkı toplamıştır. Babasını yitirmiştir ve daha kötüsü başına gelmiştir. Talipler, evinde ne var ne yok yemektedirler. Anası Penelope evlenmek istemezken, bir sürü talip sarmıştır çevresini. Üstüne üstlük, bu talipler, Penelope’yi babası İkarios’tan isteseler, dedesi çeyizini düzüp de kızını verebilecekken. Onun yerine, Telemakhos’un hayvanlarını semirmektedirler ve şarabını tüketmektedirler. Odysseus gibi bir erkek de olmayınca yanlarında, evini savunacak kimsesi yoktur. Bu yüzden, herkese tanrılardan korkmalarını salık verir. Alır değneğini yere fırlatır sinirle.

Taliplerden Antinoos hemen çıkışır. Böyle, talipleri suçlaması saçmalıktır. Çünkü annesi Penelope onlara düzen kurmuş, aldatmıştır. Üç, dört sene önce, kocasının kefeni için tezgahında dokuduğu kumaş bitince, taliplerden biriyle evleneceğine söz vermiştir. Ancak gündüz dokuduğu kumaşı her akşam sökmektedir ve tam üç yıl talipleri böyle oyalamıştır. Telemakhos’a anasını babasının evine göndermesini tembihler, böylece babası, Penelope’u beğendiği talibe verebilecektir. Ama anası böyle devam ederse, talipler de Telemakhos’un varını yoğunu tüketeceklerdir. Akha kadınlarından ne Tyro, ne Alkmene ne de Mykene, Penelope gibi bilmiş bir kadın değildir.

Telemakhos da annesi istemezken onu kovamayacağını belirtir. Ya anası böyle yaptığı için Erinysleri çağırırsa? Oğluna lanet okursa? Bu yüzden anasını gönderemeyeceğini söyler ama taliplerin yaptığı da yanlıştır. Bir adamın malını, varını yoğunu böyle tüketmek, tanrılara karşı gelmektir.

Zeus bunu duyunca iki kartal salar gökyüzünden, kartallar derneğin üzerinde uçar ve birbirlerinin boynunu yüzünü yırtıp yok olurlar. Herkes titrer korkudan. Yaşlı Mastor oğlu Halitherses, kuş falını okur hemen. İthakelilere seslenir. Kendisi toy bir bilici değildir. Odysseus, Troya Savaşı’na yelken açtığında, yirminci yılında döneceğini ve yoldaşlarının hepsini yitireceğini söylemiştir. Artık Odysseus’un döneceği bellidir ve taliplere taşkınlıklarına son vermelerini önerir.

Taliplerden Eurymakhos, kahine kızar. Odysseus uzaklarda ölmüştür ve bu ihtiyara böyle konuşması için kesin Telemakhos rüşvet vermiştir. Taliplerin kimseden korkusu yoktur. Antinoos’un önerisini yineler, Penelope’yi babasının evine göndermelidir Telemakhos ve babası da bir talibi seçmelidir.

Telemakhos bunun üzerine onlardan artık bir şey istemeyeceğini belirtir. Bunun yerine kendisine yirmi kürekçi vermelerini rica eder. Sparta’ya ve Pylos’a gidip, babası hakkında bir şey bilen var mıdır diye araştıracaktır. Eğer babasının öldüğüne emin olursa, hemen dönecek, babası için bir mezar dikecek ve anasını kocaya verecektir.

Odysseus’un arkadaşı Mentor ayağa kalkar. Odysseus, Troya’ya giderken memleketini ona emanet etmiştir. Odysseus unutulup gitmiştir ve İthake halkının taşkın taliplere laf etmemesine şaşırmaktadır. Oysaki, halk taliplerden çok daha kalabalıktır.

Euhenor’un oğlu Leiokritos da, Mentor’a saçmaladığını söyler. Telemakhos’un yol işini ister Mentor düzenlesin isterse de baba dostu Halitherses düzenlesin der. Ama Telemakhos’un yolculuk fikri, oldukça gereksizdir. Böylece toplantı dağılır.

Telemakhos, deniz kıyısına gider ve Athena’ya kendisine yardım etmesi için seslenir. Athena, Mentor kılığında yanına geliverir hemen. Mentor kılığında, ona Odysseus ile Penelope’nin çocuğu olduğunu ve her işi başarabileceğini söyler. Bir an önce hazırlanmalı, yolluklarını düzmelidir. Mentor da ona gemi ayarlayacaktır. 

Telemakhos bunu duyunca evine gider. Yolda Antinoos onu görünce, gitmemesi için diller döker ama Telemakhos kararlıdır. Bir zamanlar çocuktur ama şimdi kocaman adam olacaktır. Onların malını mülkünü böyle yok etmesine göz yummayacaktır. Kürekçi vermezlerse, normal bir yolcu gibi çıkacaktır yolculuğa. Talipler biri, Telemakhos’u Ephyre’ye gidip zehir alıp şaraplarına dökeceğinden endişelenir. Böyle konuşurlarken, Telemakhos gider yolluklarını düzmeye başlar. Kahya Eurykleia gelir yanına ve ona çıkacağı yolculuğu anlatıp yardım ister. Eurykleia, yolculuğu duyunca bir çığlık atar. Telemakhos hemen bunun tanrıların planı olduğunu ve anasına bir şey dememesini tembih eder. 

Athena da Telemakhos için gemi hazırlamaktadır. Phronios’un oğlu Noemos, gemisini vermeyi kabul etmiştir. Sonra saraya gider Athena ve taliplerin hepsini uyutur. Mentor kılığında Telemakhos’a her şeyin hazır olduğunu ve yola çıkabileceğini söyler.

Böylece Telemakhos ile Athena gemiye biner ve yola çıkarlar. Tanrılara, en çok da Athena’ya sunular sunarlar gemide. Gemi bütün gece, gün ağarana kadar yola devam eder.

Bir sonraki bölüm için tıklayınız.

Related

1 Yorum

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW