G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Sembolizm 10. Bölüm – Kediler

Published on:

İnsanoğulları ile uyum içinde yaşayan kediler özellikle kadınlar tarafından çokça sevilen, can dostu olarak bilinen hayvanlardır. Elbette bu sessiz, tatlı hayvanların sembolizm, mitolojik hatta dini kültürlerde sıkça yorumlamalarına ve öykülemelerine rastlarız. Kıvrımlı halleri, sıcacık vücutlarıyla kucağımıza kurulan, evlerimizin kral ya da kraliçelerine sembollerin gizeminde göz gezdirelim istiyorum.

İslami kıssalar ve değerlerine baktığımızda kedilere saygıyla ve hassasiyete yaklaşılmaktadır. Kıssalarda Muhammed’in kolunda uyuya kalan Müezza adlı tekir cinsi kediye kıyamayarak gömleğinin kolunun kestiği anlatılmaktadır. Başka bir söylencede ise Muhammed’i sokmaya hazırlanan yılanı öldüren bir kediden bahsedilir. Arap kültüründe İslamiyet’ten önce sevilmeyen kediler bir anda yüce bir konuma taşınır.

Mısır mitolojisinde, Ra’nın kızı ve aynı zamanda gözü sayılırken adı Bast kedi olarak anılırmış. Sonralarında dilin canlılığıyla beraber isim Basret olarak kaydedilmiştir. Koku anlamına gelen isim kökeni sonraki dönemlerde bu tanrıçasının koku tanrıçası olarak anılmasına sebebiyet verir. Mitolojik verilerde kedilerin dişi olanla bağlantılarını gözlemleyebiliriz.

Yunan mitolojisinde ise Ay tanrıçası vahşi kadın Artemis’in gecenin ışığında kara bir kediye dönüştüğüne inanılırdı. Kediler sembollerin dilinde Ay ve dişiyle ilişkilendirilir. Karanlık ve vahşi yerleri seven kedi, yalnızlığını yanına alarak gece boyunca gezintiye çıkarmış. Düşündüğümüzde evlerimizde bizlere arkadaşlık yapan kedilerimiz bütün gün miskin, dalgın ve uykulu bir ruh halinde gezinirken geceleri oradan oraya koşar, yatakta kıpırdanır, evi talan ederler. Kediler geçeninin varlıklarıdır. Pagan kültürlerinde şifacı olan kadınların yanında, evlerinde gezinen kediler görürüz. Orta çağ kültüründe otlarla şifa dağıtan kadınların cadı olarak anıldığını tarihin karanlık sayfalarında görürüz. Cadı olarak nitelendirilen bu kadınların yanlarında kedi beslemesi ise bu gün cadı-kedi ilişkisini bağdaştırmaktadır. Semboller dilinde kedilerin spiritüel ve sezgisel canlılar olduğunu söyleyebilirim. Tatlı gözleriyle içinize bakan kedilerin bakışlarında ruhu tanıma, analiz etme ve irdeleme yetenekleri vardır.

Ayrıca onları alev mavisi gözleri, ürkünç sırıtışlarıyla Alice Harikalar Diyarında gizemli bir kedicik olarak görürüz. Alice karakterinin yolunu kaybetmişken karşısına çıkan Cheshire kedisi oldukça felsefik bir bakış açısıyla Alice’in yolculuğuna ışık tutmuştur. O sinsi ve içi gören gözleri kim unutabilir!

Kediler topraklanmayı temsil etmektedir. Enerjinin, özellikle negatif enerjisinin akışında önemli bir semboliktir. Kemirgenleri ve karasinekleri avlamaları sembolizmde fırsatçılığı ile ortamda bulunan kişilerden veya ortamdan özgürleşmeyi anlatmaktadır.

Değinmeden edinmeyeceğim, kedilerin kendini oldukça kötü, karamsar enerjilerde hisseden kişilerin kucağına kurularak sakinlik ve huzur enerjisi yaydığını gözlemler veya bizzat hissederiz. Dişil enerjiye bağlı olan kedilerin bu yönüyle içsel dönüş, sakinlik ve şifa sembollerini çalıştırdığına tanık olabiliriz.

Biricik dostlarımızın sembollerin öğretilerinde ve akaşik sistemde de oldukça önemli bir yeri olduğunu böylece gözlemle fırsatı yakalarız. Kediler bizlere aşağıdaki anlamların sembollerini sunan tatlı canlılardır.

Dişi
Gece
Ay
Duygular
Şifacılık
Sakinlik veya Sakinleştirme
Sezgisel Güç
İçgüdüsel hareketlerRelated

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW