G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Sembolizm 14. Bölüm – Akrep

Published on:

Akrep sembolizmi astroloji, tarot gibi ilimlerinde oldukça önemli bir semboldür. Ona atfedilen özellikler Yunan Mitolojisinde yaşanan Akrep ve Orion’un savaşından gelmekteydi. Mite göre Ay Tanrıçası güzel ve vahşi Artemis bir gün Orion’u görür ve birbirlerine aşık olurlar. Kendisine yaklaşan her erkeği öldürmeye ant içen tanrıça yeminini bozmaya ve Orion ile evlenmeye hazırdır. Ay tanrıçasının kardeşi Güneş tanrısı Apollon ise Artemis’in aşkına ket vurmaya, engellemeye niyetlidir.  Apollon’a göre kardeşinin yanına yakışmayan bu adam kaba saba, zarafetten yoksun adamın tekidir ve kardeşini hak etmiyordur.

Ancak dik başlı güzel tanrıça kardeşinin söylediklerini dikkate almaz, aşkından ve arzularından vaz geçmez.  Böylece Apollon çareyi Orion’u öldürmekte bulur. Bu sırada Posedion’un oğlu Orion rivayete göre oldukça yakışıklı bir savaşçı olduğundan Theia ile Hyperion’un kızı şafak tanrıçası Eos’un da ilgisini çekmiştir. Orion’la beraber olmak isteyen kadınlar adamın gönlünü ve gururunu kabartmış, her varlığa üstten bakmasına neden olmuştur. Hikaye oldukça dallı bir şekilde yayılsa da Apollon Orion’un bu hareketine ve kabalığına karşı sinirlendiğinden de onu öldürmek ister.

Doğa Ana Gaia’ya giden Apollon, bu savaşçı adamın öldürülmesi için yüce toprak anadan bir akrep göndermesini talep eder. Orion’un peşine yollanan dev akrep ölümcül bir zehirle doludur ve tek hedefi Orion’u sokarak öldürmektir. Böylece günler geceleri kovalarken Akrep ve Orion’un savaşı devam etmektedir. Yollanan akrepten kaçmaya çalışan Orion kendini denize atmış, canını kurtarmak için cebelleşirken Orion’un aşkıyla tutuşan kadınlardan biri olan Artemis akrebi vurmak üzere okunu atıverir.

Yetenekli bir savaşçı olan Artemis akrebi vurmuştur ancak rivayete göre akrep son anda Orion’u sokmaya başarır. Aşkının kaybının ardından kahrolan Artemis’in babası Yüce Zeus bu savaşın tüm evrene ibret olması adına Orion’u ve Akrep’in ruhunu göklere takımyıldızı olarak yerleştirir. Göklere yerleşen Orion ve Akrep sonsuza kadar zıt kutuplarda ve biri doğarken diğeri batacaktır.

Akrep sembolizmi gök aydınlanırken saklanırken gece olduğunda dolaşır ve avlanır. Bu nedenle görünenin ötesini, bilinmezliği ve karanlığın derinliğini sembolize eder. Boyutuna göre yarattığı etki oldukça çarpıcı olan akrepler astrolojide Plüton’un yönettiği burç olarak açıklanır. Tarot kartlarında ise dönüşümün ve bitişlerin kartı olan Ölüm’ün burç arketiplerindendir. Elementi su olan akrep sembolizmi, suyun “derinlere ulaşmak, gizli olanları açığa çıkarmak, sezgisel gücü, cinsel çekim ve bulunduğu alanı kontrol etme yeteneği” özelliklerini çalıştırıp destekler.

Akrepler doğada sıcak ve nemli bölgeleri tercih eden vücudu sert bir tabakayla kaplı, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir taşıyan eklembacaklılardır. Soğuk ve karlı bölgeler dışında hemen hemen her bölgede yaşamını sürdürebilirler. Avlanırken tez canlı değildir, yer tabakadan ve havadan gelen titreşimleri takip ederek avı için pusu kurar. Metabolizması yavaş olduğundan açlığa bir yıldan fazla dayanabilir, saldırması için tehlikede hissetmesi, kendini savunuyor olması gerekmektedir. Kendisine yöneltilen tehlike karşısında kaçmak yerine iğnesini çıkarıp sokma eğilimi gösteren bir savaşçıdır ve boyutuna göre pek çok varlık ondan korkar. Onun alanına girmek ve tehdit etmek bir akrebin seni sokması için yeterli bir refleks alanı yaratacaktır.

Doğada kendi yaşamına kendi isteği ile son veren nadir canlılardandır. İntihar etme eğilimi olduğunu söyleyebiliriz. Çıkış yolu bulamadığında, var olan her türlü olgu ve şartı çekinmeden yıkıp yeniden başlatmaya çekinmeyen bir sembolizmdir. Astrolojide yönetici gezegeni Plüton da bize bunu hatırlatır ve Anka kuşu ile benzetilir. Dibi görebilir ve yeniden küllerinden doğabileceğini vurgular. Akrep sembolizmi de bizlere bunu sağlar.

Akrep özellikle hırs sembolizmini çalıştıran bir arketiptir. Kendimizden güçlü gördüğümüz biri veya birilerine karşın kendi gücümüzü ortaya çıkarmak, eyleme geçmek istediğin konularla ilgili eyleme geçmede destek olacaktır.

Gece hareketlenmesi, tetikte kalması gereken bekçi, polis, koruma gibi mesleklerde harika birer sembolizm olarak çalışabilir. Gece hayvanı olan akrep bu mesleklere tetikte olma ve gece boyunca uyanık kalmalarını sağlayacaktır. Ancak bir çocuğun odasına yerleştiren sembolizm çocuğun uykuya dalmasında güçlük yaratır, huzursuzluk ve kabus getirebilir. Bu yüzden sembolizmin çalıştırıldığı alanlar çok önemlidir.

Akrep sembolizmi bize aşağıdaki ifadeleri hatırlatacak, temsil edecektir:

Karanlık
Bilinmezlik
Kendini Savunma Gücü
Ölüm
Yıkıcı Etki
Meydan Okuma Gücü
Kontrol Edilemeyen Hırs
Sezgisel Güç
Sınırları Aşma
Derinlik
Gizli Olanı Açığa Çıkartma
Manipülasyon

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW