G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Sentorların Babası Ixion Kimdir

Published on:

Ixion ya da Iksion/İksion, Yunan mitolojisinde ünlü bir kraldı. Aynı zamanda en büyük yıkımlardan birini yaşamış bir adamdı, çünkü Ixion saygın bir kralken Tartaros’ta sonsuza dek mahkum olmuştu.

Lapithlerin Kralıydı

Genellikle Ixion, Antion ve Perimele’nin oğlu olarak kabul edilir; Antion, Lapith’lere adını veren Apollon’un oğlu Lapithus’un torunudur.

Alternatif olarak, Ixion bazen Phlegyas’ın oğlu olarak kabul edilir. Phlegyas, Apollon’a karşı duyduğu öfkeyle Apollon’un tapınaklarından birini yakan Ares’in oğluydu ve Phlegyas’ın delirmesi, tanrının okları ile ölmesine sebep oldu. Yine de bu delilik, eğer kalıtsalsa, Ixion’un hayatının ilerleyen dönemlerindeki olayları açıklamaya yarayabilir.

Ixion, Lapithlerin kralı olarak Antion’un yerine geçecekti.

Lapithler Teselya’da, Peneus nehri yakınlarında yaşarlardı ve bazıları buranın Lapithus’un yerleştiği yer olduğunu söylerken, diğerleri Ixion’un Lapithleri buraya yerleştirdiğini ve daha sonra Perrhaebia’da yeni bir vatan kuracak olan Perrhaebialıları kovduğunu iddia eder.

Tartaros'ta Zincirlenmiş Ixion - Abel de Pujol (1785-1861)
Tartaros’ta Zincirlenmiş Ixion – Abel de Pujol (1785-1861)

Ixion Kayınpederini Öldürür

Ixion, Deioneus’un (Eioneus olarak da bilinir) kızı Dia’yı kendine gelin adayı olarak seçer.

Evliliği güvence altına almak için Ixion Deioneus’a para ödemeye söz verdi, ancak evlilik töreni tamamlandıktan sonra Ixion kayınpederine borçlu olduğu parayı vermeyi reddetti. Ixion ile tartışmaya girmek istemeyen Deioneus, bunun yerine borcu kapatmak için Ixion’un değerli atlarından bazılarını çaldı.

Atların kaybı kısa sürede Ixion tarafından fark edildi ve Lapithlerin kralı intikamını planladı.

Ixion, Deioneus’u var olmayan bir ziyafete davet edecekti, ancak Ixion’un kayınpederi geldiğinde, Ixion onu ateş çukuruna itti ya da düşmesine neden oldu ve Deioneus’u öldürdü.

Ixion by Jules-Elie Delaunay, 1876
Ixion, Jules-Elie Delaunay, 1876

Ixion’un Çocukları

Ixion ile Dia’nın evliliğinden iki çocuk dünyaya geldiği söylenir: Ixion’un yerine Lapithlerin Kralı olacak olan Pirithous ve Pirithous’un “suçları” yüzünden daha sonra Menelaos’un karısı Helen’in cariyesi olacak olan Phisadie.

Bazıları Pirithous’un aslında Ixion’un oğlu olmadığını, bunun yerine Dia’nın Zeus’un oğlunu doğurduğunu söyler; çünkü Zeus, Ixion’un karısını baştan çıkarmıştır.

Giovanni Battista Langetti - Ixion'un İşkencesi (17. yüzyıl)
Giovanni Battista Langetti – Ixion’un İşkencesi (17. yüzyıl)

Ixion Sürgün Edilir

Deioneus’un öldürülmesi iğrenç bir suçtu, çünkü bir akrabayı öldürmek ve bir misafiri öldürmek antik Yunanlılar için çok büyük suçlar olarak kabul ediliyordu. Gerçekten de Ixion’un kayınpederini öldürmesi, bazıları tarafından antik dünyada ilk akraba cinayeti olarak kabul edilir.

Bu suç yüzünden Ixion kendi krallığından sürgün edilir.

Yunan mitolojisinde, diğer krallar Ixion’un suçunu affedebilirdi, ancak komşu kralların hiçbiri bunu yapmaya istekli değildi ve bu yüzden Ixion, diğerleri tarafından dışlanarak Antik Yunanistan’da dolaşmak zorunda kaldı.

Ixion, Jusepe de Ribera (1632)
Ixion, Jusepe de Ribera (1632)

Olimpos’a Ziyaret

Sonunda Ixion’a acıyan aslında Zeus olmuştur; ve onu önceki suçlarından arındıran da yüce tanrı olmuştur. Zeus, Ixion’u Olimpos Dağı’nda bir ziyafete bile davet etmiştir.

Ancak Ixion bu kez deliliğe kapılmış gibi görünmektedir, çünkü Ixion iyi talihine sevinmek yerine, yardımseverinin karısı Hera ile sevişmeye kalkışır.

Hera, misafirinin istenmeyen girişimleri hakkında kocasını bilgilendirecekti, ancak başlangıçta Zeus, davetli bir misafirin böyle uygunsuz bir şekilde davranacağına inanmadı, bu yüzden Zeus Ixion’u test etmeye karar verdi.

Zeus bir bulutu Hera’nın ikizi olarak şekillendirir, buluta Nephele adı verilir ve daha sonra Ixion Nephele ile karşılaşır.

Ixion gerçekten de Hera zannettiği Nephele ile sevişti ve daha sonra Hera ile beraber olduğu için övündüğü duyuldu.

Zeus artık Ixion’un yeni “suçunun” kanıtına sahipti, ancak bazıları Zeus’un belki de önce Ixion’un karısı Dia ile yattığı için Ixion’un suçunun o kadar da büyük olmadığını söyleyebilir.

Ixion ve Nephele, Peter Paul Rubens
Ixion ve Nephele, Peter Paul Rubens

Sentorların Babası

Nephele, Ixion onunla yattıktan sonra hamile kalır ve efsanenin versiyonuna bağlı olmakla birlikte ya tek bir oğul ya da birçok oğul doğurur.

Tek bir oğul olması durumunda, canavar Kentauros Ixion’un oğlu olarak doğar ve daha sonra Magnesian kısraklarıyla çiftleştikten sonra Sentorların atası olur.

Bazıları Kentauros’un Ixion’dan nesiller önce doğduğunu söyler, çünkü Kentauros aynı zamanda Ixion’un büyük büyükbabası Lapithus’un kardeşi olarak anılmaktadır. O halde Nephele’nin çok sayıda oğul, yani bütün Sentorları doğurduğu söylenir.

Tartaros’ta Sonsuz İşkence

Zeus ayrıca Ixion için uygun bir cezaya da karar verecekti, çünkü tanrı için karısıyla yatmak ya da yatmaya teşebbüs etmek cinayetten daha büyük bir suçtu. Böylece Zeus, Hermes’e Ixion’u gökyüzünde sonsuza dek dolaşacak olan ateşli bir tekerleğe bağlatır.

Ixion’un bağlı olduğu bu ateşli tekerlek bir noktada gökyüzünden alınacak ve Tartaros’un derinliklerine yerleştirilecekti; çünkü Ixion, Sisyphos ve Tantalos ile birlikte Tartaros’ta sonsuza dek ceza çekecek olanlardan biriydi.

Kaynak için tıklayınız.

 Ixion'un Düşüşü, Cornelis van Haarlem
Ixion‘un Düşüşü, Cornelis van Haarlem

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW