G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Tabiat Anne – İmparatoriçe Kartı

Published on:

Kendinden ve güzelliğinden oldukça emin sarışın bir kadın, ekilmiş bereketli toprakların içinde tahtına kurulmuş. Kadının çehresine hâkim olan güzellik ve özgüven çarpıcı bir etki yaratırken rahminde taşıdığı canlıyı rahat ettirmek istercesine sırtını kadife bir minderle desteklediğini görürüz. İmparatoriçenin arkasında göz aldığınca yeşil ağaçlar sıralanmış. Elindeki asasıyla ayak bastığı topraklardaki mutlak gücünü simgelerken, başındaki on iki yıldızlı efsanevi taç, yıl içerisinde akıp giden aylardaki yöneticiliğini gösterir.

Gerek hamile kadın tasviri, gerek bereketli ve yeşillik içinde oturan kadın betimlemeleriyle İmparatoriçe tarot okumalarında dişiliğin iyi yönlerini, bereket ve bolluğu temsil eder. Yüzünde rastladığımız neşe, mutluluk ve halinden memnun ifadesi oldukça rahatlatıcı bir etki yaratır. Azize gibi kadın arketipidir ancak bu kartta gördüğümüz kadın alabildiğince somut olgulara hitap eder. Yola çıkan kahramanımız Joker’in yeryüzündeki annesidir. Doğuran, eşiyle cinsel birliktelikler yaşayan, toprağı ve yeryüzüne ait yaratımları var eden bir kadındır. Gezegen arketipi Venüs’tür.

Venüs Aphrodite ile ilişkilendirilen uyumun, aşkın ve bereketin gezegeni olduğundan bu tasvirleri İmparatoriçe kartının içinde yoğun olarak hissedebiliriz. Azize kartında yalnızca anne arketipi ön plandayken bu kartın içerinde cinselliği ve anneliği harmanlanarak buluruz. İmparatoriçe tıpkı Aphrodite gibi sevginin dilidir. Bu kart bazı açılımlarda gerçek ve saf duyguları ön planda tutmanı öğütleyebilir.  

Kartın elementi toprak olmasıyla beraber doğa, doğa ana betimlemelerini yoğun olarak hissederiz. Aynı zamanda toprak elementi bize maddi dünyaya ait olmayı, dünyayı algılama sırasında beş duyu organımız ve duygularımızla bütünleştirme dürtüsünü, güvenirliliği, pragmatik algılara olan düşkünlüğü simgeler. İmparatoriçe ile uyumlanan element karttaki güvenilir ve duyguları hissetmenin ötesinde yaşayan kadın figürünü gösterir.         

Elbisenin üzerinde, tahtının görünür kısmında Venüs’ün simgesini ve ayaklarının altında Aphrodite’in aynasını görürüz. Bu sembolizmle beraber dişiliğe, erotizme ve ilişkilere göndermeler yapar. Ayrıca tıpkı Venüs gibi İmparatoriçe bir sanatçı kimliği barındırır. Güzel ve estetik yaratımlar ortaya çıkarır, mevsimleri yaratır, bebeği dünyaya getirir…

Açılımlarda hamile olmasıyla beraber sorulan soruyla ilgili güzel gelişmelerin yaşanacağını, belki yeni bir iş imkânı belki de bir aşkın başlangıcını simgeler. Elbette direkt olarak bir bebeği de müjdeleyebilir. Tüm bu olasılıklar kartın geldiği soru ve açıldığı konumla ile doğrudan ilişkilidir.

Azize ve Büyücü kimliklerinin göklerdeki çiftler olduğunu biliyoruz. Onlar ying – yang sembolizmi gibi birbirlerinin ayrılmaz parçalarıdır. İmparatoriçenin eşini ise bir sonraki kart olan İmparator kartında görürüz. İmparatoriçe ve imparator birbirlerine ait, evli olan kişilerdir.

Kartın gölge yönünde hedonizm, değişime kapalı olma, bedensel hazlara fazla düşkünlük, kontrolsüz büyüme ve tutarsızlık vardır. Açılımda olumsuz kartlarla birlikte görüldüğünde kişinin dişil enerjisindeki olumsuz durumları anlatır. Her zaman olmamak şartıyla duruma, soruya engel olan bir kadın ya da anne varlığından söz edilebilir.

İmparatoriçe bazı kaynaklarda Persephone ile bağdaştırılır. Yeraltı dünyasının tanrısı Hades’in biricik eşi güzeller güzeli Persephone ve kederli annesi Demeter ile ilgili yazımızda bu mitolojik hikâyeden bahsetmiştik. Bu mitolojik söylentide Azize ve İmparatoriçe arasında var olan derin bağlantıyı ve farklılıkları çarpıcı bir şekilde görebiliriz.

Erkek danışanların okumalarında açılan kart sorulan soruya göre yaşamlarındaki kadın –anne, kardeş, eş, sevgili, kızı vb.- figürleri gösterebilir. Romantik açılımlarda ise kadının varlığında çekicilik, güzellik temalarına rastlayabilmekteyiz.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW