G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

TANRI HERMES HAKKINDA 6 GERÇEK

Published on:

Hermes, Yunan mitolojisinde tanrıların yüce habercisiydi. Roma mitolojisinde Merkür olarak tanınırdı. Olimpos Dağı’nın on iki tanrısından biriydi; gökyüzü, yeryüzü ve yeraltı dünyası arasında uçabilmek için kanatlı sandaletler giymesiyle ünlüdür. Bir düzenbaz, gezgin, hırsız ve baş belası olarak, hikayeleri boyunca her türlü yaramazlığa ve gizeme bulaşmıştır. Yunan mitolojisinin en heyecan verici ve farklı karakterlerinden biri olan Yunan tanrısı Hermes’in hayatını konu alan en ünlü hikayelerden bazılarına daha yakından bakalım.

1- Yunan Tanrısı Hermeias Bir Koyun Sürüsünü Çaldı

Zeus ve Maia’nın oğlu Yunan tanrısı Hermes, küçük yaşlardan itibaren yaramazlık yapmaya başlamıştır. Henüz battaniyeye sarılı bir bebekken, yaramazlık yapmak için beşiğinden gizlice sıvışır. Kardeşi Apollo’nun 50 sığırdan oluşan kutsal sürüsünü Pieria’dan çalmış, ayak izlerini tersine çevirerek ters yönde yürüyorlarmış gibi görünmelerini sağlamıştır. Hermes kendine yürümek için bir çift güzel yetişkin sandaleti bile yaptı, böylece ayak izlerini takip eden herkes onun bir yetişkin olduğunu düşünecekti. Daha sonra bu sandaletler tanrı büyüdükçe kanatlara sahip olacak şekilde evrimleşti. Ne yazık ki Zeus, ufak oğlunun neyin peşinde olduğunu anlamış ve onu Olimpos Dağı’ndaki bir duruşmaya götürmüştür. Hatasını telafi etmek isteyen Hermes, Apollon’a kaplumbağa kabuğundan yaptığı ve büyüleyici bir müzik çalabilen bir lir hediye etmiştir.

Mermer Hermes heykeli, MÖ 1. yüzyıl
Mermer Hermeias heykeli, MÖ 1. yüzyıl

2 – Diyarlar Arasında Seyahat Edebilirdi

Hermeias, farklı âlemler arasında özgürce seyahat edebilen birkaç Yunan tanrısından biriydi. Tanrıların habercisi olarak, ölümlü ve ilahi dünyalar arasında mesajlar iletmekten sorumluydu ve bunu kanatlı sandaletleri sayesinde yapabiliyordu. Tanrı ayrıca zamanının çoğunu yeraltı dünyasında geçirir, ölülerin Hades’e taşınmasına yardım ederdi. Belki de Demeter’in Hades tarafından kaçırılan Persephone’yi yeraltı dünyasından dünyaya geri getirmesi için ondan yardım istemesi şaşırtıcı değildir.

Ölümden sonra yeraltı dünyası hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için bu makalemize bakabilirsiniz.

Acheron Denizi (1898) Adolf Hiremy-Hirschl, Tuval Üzerine Yağlıboya, Belvedere Galerisi, Viyana, Avusturya
Acheron Denizi (1898) Adolf Hiremy-Hirschl, Tuval Üzerine Yağlıboya, Belvedere Galerisi, Viyana, Avusturya

3- Hermes Zeki Bir Mucitti

Eski Yunanlılar Hermes’i insanlık uygarlığı için en dikkat çekici ve önemli araçlardan bazılarını icat etmesiyle anarlardı. Bunlar arasında yazı ve alfabe (mesaj iletmek için çok kullanışlıdır), ateş, zar ve müzik aletleri bulunmaktadır. Yunan tanrısı Hermes, Apollon’a verdiği kaplumbağa kabuğu lirinin yanı sıra, çobanların çalgısı haline gelen ilk kaval setini ya da syrinx‘i de yaratmıştır.

Aşk Tanrısı Merkür'e gücünü evrene duyurmasını emreder Hermes görevini bırakmıştır. Eustache Le Sueur (1617-1655) tarafından yapılmıştır. 1646 Güneş. 1x2,5 m.
Aşk Tanrısı Merkür’e gücünü evrene duyurmasını emreder Hermeias görevini bırakmıştır. Eustache Le Sueur (1617-1655) tarafından yapılmıştır. 1646 Güneş. 1×2,5 m.

4 – Hermes Canavar Argos’u Yok Etti

Hermes’in üstlendiği en korkunç görevlerden biri, çok gözlü ve hiç uyumayan canavar Argos‘u öldürmekti. Hermes, babasının çapkınlıkları yüzünden bu korkunç canavarla baş etmek zorunda kalmıştı… Zeus, İo adında ölümlü bir kadınla ilişki yaşadığında, Zeus’un kıskanç karısı Hera çok öfkelendi. İo’yu Hera’nın gazabından saklamak için Zeus onu bir ineğe dönüştürerek güvende tutmaya çalıştı. Ama Hera kanmadı – İo’yu bulduğunda onu bir ağaca bağladı ve Argos’un gözetimi altına verdi. Zeus, ineğe dönüştürdüğü İo’yu bu korkunç kaderden kurtarmak için Hermes’ten Argos’u öldürmesini istedi. Kurnaz tanrı, hemen bir plan yaptı ve Argos’u derin bir uykuya daldıran en güzel müziği çaldı. Daha sonra Argos’u öldürmeyi ve İo’yu özgür bırakmayı başardı.

Bu hikayenin detayını öğrenmek için “Kadın Kaçırmanın Kökeni” makalemize bakınız.

Jacob Jordaens, Merkür (Hermes) Argos'u Uyuturken, 17. yüzyıl
Jacob Jordaens, Merkür (Hermeias) Argos’u Uyuturken, 17. yüzyıl

5 – Yunan Tanrısı Hermes Perseus’un Medusa’yı Öldürmesine Yardım Etti

Yunan mitolojisinde Hermes, üvey kardeşi Perseus’a Gorgon Medusa’yı öldürmesi için yardım etmiştir. Bunu Perseus’u Athena ile birlikte Medusa’nın inine yönlendirerek yapmıştır. Ardından, Perseus Medusa’nın kafasını kestikten sonra oradan olabildiğince hızlı uzaklaşabilmesi için, Perseus’un kanatlı sandaletlerini ödünç almasına izin vermiştir. Tanrının muhteşem kanatlı sandaletleri sayesinde Perseus okyanusun üzerinden uçarak Andromeda’yı (müstakbel eşi) bir deniz canavarı tarafından yutulmaktan kurtarır.

Spranger Bartholomaeus, Athena ve Hermes, Fine Art America
Spranger Bartholomaeus, Athena ve Hermeias, Fine Art America

6 – İki Yılanlı Bir Asa Tutardı

Yunan tanrısı Hermes genellikle caduceus “kadukeos” olarak bilinen iki yılanla çevrili bir asa taşır. Bir efsaneye göre bu asa, lir için teşekkür etmek amacıyla Apollon tarafından tanrıya hediye olarak verilmiştir. Ancak başka bir efsanede Zeus, tanrıya etrafı dönen beyaz şeritlerle çevrili bir asa vermiştir. Hermes asayı savaşan iki yılanı ayırmak için kullandığında, şeritler yılanlara dönüşmüştür. Tanrının uçan sandaletlerine bir gönderme olarak caduceus‘un simgesi iki kanatlıydı ve aynı simge bugün hala pek çok kuruluşun kullandığı önemli bir tıbbi sembol haline gelmiştir.

Kaynak için tıklayınız.

Hermes tarafından taşınan Caduceus
Hermeias tarafından taşınan Caduceus

Related

1 Yorum

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

G-022SCGR6MW