G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

THE BEST OFFER – EN İYİ TEKLİF FİLM YORUMU

Published on:

2013 Yapımı İtalyan yapımı romantik – gizem türünde filmin senarist ve yönetmeni  Giuseppe Tornatore yapmıştır. Pek çok dalda ödül alan filmde müzikler Ennio Morricone tarafından üretilmiştir. Başrollerini ise  Geoffrey Rush, Jim Sturgess ve Donald Sutherland paylaşmışlardır.

En iyi teklif edindiği konuyla beraber izleyiciyi Avrupa’da yüksek kaliteli sanat eserlerinin müzayadeleri ve antika dünyasının kusursuzluğunun içine içerisine işlenen gizemli bir aşk hikayesine götürür. Hikayede yaşlı, zengin ve oldukça saygın olan Virgil Oldman’ı  tanıma şansı yakalıyoruz. Kişiliği gereği ile oldukça soğuk,  insanlara dokunmaya tahammül edemeyen müzayede evi genel müdürü ile yakınlaşırken onun kırılgan ve yalnız tarafıyla tanışacağız. Oldman  yeni yaşına girdiği gün Claire İbbetson adından bir kadından telefondan alır. Ibbetson  ailesinden kalan antika eşyaları ve sanat eserlerini satmak istiyordur ve babasının söylemine göre güvenebileceği tek kişi Bay Oldman olduğundan haftalardır kendisinden randevu almak için tırmanıyordur.

Claire filmin içerisinde uzunca bir süre şahsen görülmeyi uzun bir süre reddeder. Şiddetli bir  agorafobiden mustarip olan kadın duvarların içindeki gizli odandan başını çıkarmıyor, kendisini göstermemek adına uzunca bir süre direnç gösteriyor. Oldman ve Ibbetson arasında şiddetli tartışmalar, işi bırakma noktasına gelen tartışmalar yaşanıyor ancak bu süreçte kadının gizemli, kapılı kapılar ardından kalması yaşlı adamı tahrik ediyor. Ibbetson onun için görülmesi, keşfedilmesi gereken ilk kadın oluyor. Çok geçmeden kızın münzeviliğinden etkilenen Virgil Oldman ona aşık olmaya başlıyor.

Bu süreçte kariyerinin zirvesinde olan Oldman, müzayedelerden etkilendiği sanat eserlerini müzayedeye katılan Billy Whistler adındaki arkadaşı ile işbirliği yaparak kendisine, en değerli koleksiyonuna katıyor. Özellikle çarpıcı bulduğum bu koleksiyon odasında yüzlerce sanat eseri ve hepsinin kadın portreleri olduğunu göreceğiz. Billy film boyunca hevesli ancak Oldman tarafından dikkate alınmayan bir sanatçı kimliğini vurgular.

Bu sırada Claire Ibbetson’un evinin mahzeninde bulduğu mekanik parçaların ne olduğunu keşfetmeye çalışan Virgil, parçaları alarak zanaatkar olan zeki ve genç Robert’a başvuruyor. Robert parçaları bir araya getirmeye çalışırken Oldman’ın Ibbetson’a karşı duyduğu çekimi dinliyor, yaşlı adama kadınlar hakkında akıl veriyor.  

Kadınla yakınlaşmaya, her aradığında koşarak malikaneye giden Oldman artık duygusal bilinci yüzeye çıkarmış, kadına karşı derin bir arzu ve merak duymaya devam ediyordur. Sonunda yüz yüze gelmeye başaran Oldman ve Ibbetson toy bir ilişkinin pençelerine düşmüştür. Oldman kadına hediyeler alıyor, özel bir ortam yaratıyor ve aşkını belli ediyordu. Bu süreçte antika eşyalar adına katalog düzenlenmeye ve müzayede için hazırlanmaya devam ediyor. Pek çok krizli döngünün ardından (Spoiler) Ibbetson dışarı çıkmaya, kendini yaşlı ancak karizmatik sevgilisinin kollarına bırakmaya hazırdır. Kariyerin zirvesinde olan yaşlı adam ise kadını ile ilişkisine odaklanmak ve adanmışlığını ona sunabilmek adına Londra’da son kez müzayede başkanlığı yapmaya hazırlanır.

Ibbetson artık Virgil Oldman’ın evinde, yatağında yaşamaya başlar. Yaşlı adam kadına öylesine aşıktır ki ona gizli bir kilit sistemiyle sakladığı özel koleksiyonunu gösterir. Ardından Londra’ya giden Oldman geri döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamaz. Acı ve sarsıcı bir dolandırıcı ağının içine düşen Virgin Oldman koleksiyonundan olmuştur. Billy – Robert ve Claire tarafından yürütülen dolandırılmanın şokuyla filmin son sahnelerinde rehabilete edildiğini görüyoruz.

Filmin özellikle pek çok kesitinde bir dolandırılma ağının içinde olduğunu izleyiciye sezinletilmiş kesitler bulunuyor. Bunlardan birisi Oldman ile arkadaşı Whistler arasında gerçekleşen bir diyalog sırasında görülebilir. Whistler ““İnsanın duyguları sanat eserlerine benzer. Sahteleri yapılabilir. Tıpkı gerçek gibi görünebilirler ama sahtedirler. Her şeyin sahtesi yapılabilir; Sevincin, acının, nefretin, hastalığın, iyileşmenin.. Aşkın bile…” diyerek seyirciye romantik bir filmin ötesini göstermeye çalışıyor.

Diğer bir sahne ise Claire Ibbetson’un antika eşyaları için hazırlanan fiyat listesine çıldırması ve “Bir dolandırıcı bile dolandırıldığını anlar!” demesinde gizliydi. Film, tek düzeye indirgenen romantik bir filmin ötesinde izleyiciyi sanat eserleriyle doyuran, sonu ile hırs yaratan ve çoğu izleyici için şok yaratan bir eserdi.

IMDb puanı 7,8

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW