G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Yaşlı Bilge – Ermiş Kartı

Published on:

Gri kasvetli cüppesini geçiren yaşlı adam, karlı dağın eteklerinde başını sessizce yere doğru eğmiş. Yanında karanlık dolu yolculuğunu aydınlatacağı feneri bulunmaktadır. Kart yorumcularına göre bu yıldız; davut yıldızıdır. Ermiş karakterine Hz. Süleyman’ın ilahi yeteneklerini katar. Zamanda yolculuk yapabilir, hayvanlarla ve cinlerle konuşabilir. Arkasında sıra sıra dizilen karlı dağlar yolculuğun ne çetin olduğunu vurgular. Bununla beraber başarıyı, büyümeyi de simgeler. Dağın tepesine ulaşmayı başaran Ermiş şüphesiz oldukça gayretli, sabırlı bir adamdır.

Numerik değerinin dokuz olmasıyla beraber en üst kişiliği temsil etmektedir. Dokuz sayısı numerolojide en yüksek sayıdır. Kartın sayı değeri ise Ermiş’e bilgeliği, olgunluğu, yaşlı ruhun derinliğini katmaktadır.

Ermiş tıpkı Nietzsche’nin eserindeki üst insan tanımına yaklaşmak üzere dağ eteklerini, yalnızlığı seçmiş. Kendi içine dönen, maddi varlıktan koparak sessizliğin içerisindeki benliğini keşfeden yaşlı adam… Yanına aldığı feneri ve değneğiyle karlı dağlarda yolunu, kendini bulmaya çalışıyor. After Tarot serisinde değneğinin yerini bir yılan resmedilir. Yılanlar ise sembolizm dilinde sabır, bilgelik ve şifa anlamlarını taşır.

Tarot dünyasının dokuz numaralı kartı olarak ilahi olana yaklaşma, mükemmel olanı bulma güdüleri taşır. Maddi dünyayı bir bağımlılık olarak gören Satürn kova yaklaşımı gibi kendini dünyadan soyutlamıştır. Ermiş kim olduğumuzu, kim olmak istediğimizi sorgulatan bir semboldür. Olmak istediğim benliğe nasıl varabilirim? Tecrübelerim bana nasıl bir yön verecek gibi sorularımıza rasyonel bir yaklaşım ve içe dönüklükle cevap verir. İnsanlar açılımlarda bu kartı gördüğünde korkuyor, karamsarlık kalplerini kaplıyor. Ancak bu kart kendi kabuğumuza gönüllü bir çekilişin, yalnızlığın ve sorgulama sürecinin bize şifa vereceğini fısıldar. Bilge adam sorulan sorudaki kör noktaları sessizliğin içinde detaylı bir şekilde aktaracaktır.

Kendimizle baş başa kalmanın güzelliğini tadabilme cesaretini gösteren ruhlar zihinlerinin ağları toparlayabilecektir. Ermiş kartının getirdiği sessizlik gönüllülük talep eder. Türk kültüründe söylenen bir söz vardır; Sabrın sonu selamettir. Ermiş hayatımızın belli bir noktasında, açılımlarda bize eşlik ediyorsa sabretmemizi öğütlüyor olabilir. Ruhların olgunlaşması adına yaşadığı her şeyin ödülü bir gün verilir.

Tarot serisinde özellikle en sevdiğim kartlardan biridir. Aradığımız her sorunun cevabı bilinçaltımızdadır. Doğanın dilini, ruhumuzun sesini özellikle yaşadığımız bu şehir hayatlarda duymuyor, çoğu zaman bastırıyoruz. Yarattığımız tüm bu kısır döngünün içinde zaman zaman sesini çaldığımız, dilini kestiğimiz ruhun sancıları depresyon, karamsarlık, umutsuzluk, kaygı veya çoğu zaman nedenini bilmediğimiz stres olarak bilinç üstüne sıçrıyor. Oysa Ermiş bize içe dön diyor. Ruhunu dinlemeni, tüm bu ruhsal sıkıntıların kaynağını orada bulacağımızı öğütlüyor.

Açılımlarda karşımıza çıkan Ermiş kartı sorunun kaynağına dair detaylı bir cevap bulabileceğimizi vurgulayabildiği gibi soruya dair bir sabır testinden geçtiğimizi de vurgulamaktadır. Ağır başlı olmak, mütevazi ve analitik düşünmek oldukça önemlidir.

Yalnızlık zaman zaman şifa getirebilir. Ondan korkmamalı, tıpkı bir arkadaşımızla sohbet eder gibi içimizle sohbet etmeyi öğrenmeliyiz.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW