G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Yolculuk Başlıyor – Joker Kartı

Published on:

Numerik değeri 0 olan kart bütünlüğü, yeni bir sayfayı, bilinmeyen bir yolculuğu ifade eder. Pisagor öğretileri bu rakam için sonsuzluğun ve Tanrının varlığının simgesi olduğunu söylemiştir. Daire formu nedeniyle bir sonu ya da başlangıcı yoktur.

Joker, dünyaya gelen ruhun sembolüdür. Kundaktaki bir bebek kadar toy ve bilgisizdir. Numerik değerinin 0 oluşuyla bütünlüğü ve döngüyü anlatır. Majör arkana kartlarının ilki, yolculuğun ilk adımıdır. Tüm Çağların Gizli Öğretileri adlı eserde Joker’in tüm kartların içinden geçerek spiritüel yolculuğuna başladığından, son kart olan Dünya kartına kadar ise çeşitli sınavlardan geçip döngüsünü tamamladığından bahseder.

Tarologlar, Joker için yolculuğun kendisi, ruhun fiziksel dünyadaki kendini aramasıdır der. Joker kartındaki sembolleri inceleyecek olursak; Joker’i bir uçurumun kenarında, başını umutla yukarı kaldırmışken göreceğiz. Uçurumun kenarında olduğuna dair bir fikri olmasa bile aşağıya düşmeyecektir. Eril enerjiyi simgeleyen Güneş, tepe noktasına karakterimizin arkasından doğru ışık huzmelerini saçıyordur. Güneş’in buradaki sembolizmi, Joker karakterine yukarıdan ilahi bir eril enerji tarafından desteklenmesini anlatır.

Joker karakterinin hemen yanında duran beyaz köpek, Sirius sabit yıldızına gönderme yapar. Joker’in yolculuğu sırasında peşi sıra gelen koruyucu içgüdülerini resmeder. Kartın arkasındaki karlı dağları görürüz ancak buna karşın bastığı topraklarda kar ibareleri bulunmaz. Karlı dağlar bu yolculuk sırasında tırmanması gereken tepeleri, bir diğer anlamla kazanacağı tecrübeleri ve bilgeliği temsil etmektedir. Karlı dağların dorukları kart okuyucularına bir ön bilgi sunarak dokuz numaralı kartın sahibi Ermiş’i hatırlatır. Bu karlı dağların yolculuğun önemli bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Joker, yol için yanına aldıklarını bohçasında taşır. Bohça semboliği yanında getirdiği yeteneklerini, becerilerini simgelediği gibi, Sheldon Kopp tarafından ‘kullanılmayan bilgilerin bohçası’ olarak tanımlanır. Bohça bir değneğe asılıdır. Değnek sembolü; Tarot ilminde bize enerjiyi ve ivmeyi kazandıran yegâne ateş elementini temsil eder. Buradaki değnek, Joker’in yolculuk sırasındaki tutkularını, savaşma dürtülerini, bu yolculukta kazanmak istediği durum veya durumlarla ilgili çabalama arzusunu gösterir.

Joker elinde beyaz bir gül tutmaktadır. Gül kendisine İlahi Baba Büyücü tarafından armağan edilir. Gül sembolü oldukça şifalıdır ve bu yolculukta Joker tek başına değil, Büyücü ile beraber yol alacaktır. Aynı zamanda buradaki beyaz gül Joker’in karşına çıkacak fırsatları, büyümeyi ve umudu simgeler. Başının üzerindeki kırmızı tüy onun yaşam arzusunu, gücünü ve mücadelesini resmeder.

Joker için hermafrodit (çift cinsiyet kimliği) diyebiliriz. İlk bakışta maskulen bir arketiple karşılaşmış olsak bile yüz hatları bir kadını andırır. Böylece bu spiritüel yolculuğun ne kadın ne de erkek bakış açısıyla deneyimlendiğini gösterir. Asıl olan yolculuktur.

Joker, içimizdeki deneyimi arzulayan sabırsız çocuktur. Elbette her çocuk ruhu gibi yeni olanı deneyimleyecek, hayatın bilinmeyen yollarına büyük bir şevkle koşacaktır. Joker’i mutlu eden budur; Keşfetmek… Bu yüzden Arthur Edward kartı ‘Bilgi Arayan Akıl’ olarak tanımlamıştır.

Kartın gölge yönünde sakarlık, kafa karışıklığı ve dikkatsizlik anlamları hâkimdir. Kartın gezegen arketipi Uranüs olduğu için kolektif alanlarda, kalabalıkla, halkla ilgili bir karttır. Uranüs dokunduğu yeri değiştirmek isteyen, marjinallik getiren bir gezegendir.

Dolayısıyla Joker hayatlarımızda bir yeri değiştirmeye gelecektir. Tıpkı göksel yolculuğundan sıkılan ruhunun aşağı topraklara inmesi gibi olağanüstü bir değişim sunar. Yine Uranüs arketipi olan kartlar dokunduğu yeri değiştirecek, dönüştürecektir. Uranüs kova burcunun yönetici gezegeni olduğundan ve Kova burcu kalabalığı, mantıklı olanı, ilmi ve bilimi, havacılığı, yıldızları ve gökyüzünü temsil ettiğinden felsefi bir yaklaşımda bu kart yıldızlardan gelen hayat yolculuğu olarak tanımlanabilir. (Joker bu yüzden gökyüzüne bakıyordur. Tutkulu bakışları kova burcuna, değişime doğru bakıyordur.)

Her bir ruh, dünya üzerinde kendi yolculuğuna çıkar. Anne rahminden açılan kapıların ardından ne kadar yaş alırsak alalım deneyimsizlik ruhun özünde kalan bir parça gibidir. Joker bizlerin içinde asla solmayan bu toyluk enerjisini hatırlatmak için vardır. Bilinmezliği tıpkı kartta sembollerle donatılan karakterimiz gibi kucaklamalı, dağların ardına kadar ulaşan yolculuğumuza sahip çıkmalıyız.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW