G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Yükselen Burç – Başak Enerjisi

Published on:

Önceki yazımızda doğum haritalarımızda önemli bir değer olan yükselen burcun ne olduğunu, kişiye neler kattığını öğrenmiştik. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise yükseleni başak burcuna denk gelen kimliklerin genel özelliklerini anlatacağım. Ancak yazımızı okurken haritanın bir bütün olduğunu unutmamak gerekir. Her bir nokta, açı ve konum kişiliğe ve yolculuğa dair detaylı bilgiler aktarır.

Eğer etrafınızda çılgınlar gibi ajanda tutan, aylar öncesinden gerekli programları en ince ayrıntısına kadar yaratıp bu planlara bağlanarak hareket eden birileri görürseniz bu kişiler Yükselen Başak olabilirler. Eğleneceği bir tatili bile bir yıl öncesinden hazırlamış, göreceği yerlerde ne kadar zaman geçireceğine, kahvaltıyı kaç dakika yapacağına hatta yiyeceği yemeklere kadar organize etmiştir.

Programından, yapılacaklar listesinden sildiği her bir görevle mutlu olan, titiz çalışma prensipleri edinen Başak etkili kişilerde planlama ve organizasyon büyük önem taşımaktadır. Onlar mükemmele çabalayarak, daha fazlası için objektif zaman zaman ise eleştirel bakabilen kişilerdir. Ancak bu en ince ayrıntısına kadar planlama arzuları tablonun bütünü görmelerine engel olarak ilerlemelerini durdurabilir.

Başak kimliğinin hayat dürtülerinde mükemmel olma takıntısı vardır! Ancak toprak elementine ait olduğu için bu mükemmel olma, daha iyisine varma ideallerinde gerçekçi olduğunu da vurgulamak önemlidir. Havai değildir. Elindeki veriler ya da ürünlerle mükemmel olma yolunu bilerler. Örnek verecek olursak; elinde lacivert yazan bir kalemden mor yazma becerisini beklemez ancak lacivert mürekkepli kalemden kâğıdın çizgilerine taşmadan, mükemmel bir el yazısıyla yazı yazma arzusu içerisindedir.

Ancak bu burcun gölgesinde yaratıcılık eksikliği bulunur. Her türlü bilgiyi elde eden, veri haline getiren başaklar iyi birer bilgi toplama havuzu gibidir. Ancak konuyla ilgili yaratıcı fikirler yaratmak, olmayan düşünceyi ya da durumu var etmekle ilgili problemler yaşayacaktır. Başak burcu Merkür gezegenin yönetici olduğu bir burç olmasından ötürü iyi birer konuşmacı ya da editör olabilir. Kelimeleri nasıl kullanması gerektiğini (Merkür zorlu açılar almıyor ise) iyi bilirler. Ayrıntılarda gezinmeyi seven, sürekli geliştirme arzusuyla yanıp tutuşan yükselen Başak burçları kendini var olanı geliştirirken ortaya koyar.

Dilleri keskin olsa bile yükselen Başak burçları iyi niyetlidir. Yalnızca konuşmalarında baskın olan açık sözlülük ve eleştiri dürtüleri diğer insanlara yorucu geliyor olabilir. Yanılgılardan hoşlanmayan bu burçlar hayatta her şeyi sorgular. Toprak grubunun temel dürtülerinden olan görmediğim şeyi hissedemem dürtüsü Başak burcunda da oldukça aktif çalışır.

Hayal gücü, yaratıcılık, sezgisel olma dürtüleri gibi kavramlardan uzak olan yükselen Başak burçları karşıt burçları olan Balıklardan pek çok öğrenebilir. Bu şekilde analizci zekâsını yaratıcılıkla harmanlar. Sezgilerine güvenmeyi öğrenerek dengeyi kurabilir.

Hayata yaklaşımının temelinde mükemmel olmalıyım veya mükemmel olana erişmeliyim bulunur. Arabasına atlamış Dünya’dan geçip giden Başak burçları için metaforik bir betimleme sunacak olsaydık muhtemelen elinde kağıt bir harita ile bulunduğu yoldan kaç dakika içerisinde geçmesi gerektiğini hesaplayan sorgulayıcı bir insan arketipi görebilirdik.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW