G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Hjaðningavíg

Published on:

Savaşa Dair

KAHRAMANLARLA İLGİLİ EFSANELER

Kral Hogni’nin Hild adında bir kızı vardı. Günlerden bir gün Hogni kralların buluştuğu bir toplantıya gittiğinde kızı Hild, Kral Hedin Hjarrandason tarafından esir alındı. Hogni, krallığının yağmalandığını ve kızının kaçırıldığını öğrenir öğrenmez askerlerinin başına geçip Hedin’in peşine düştü.

Art by Reza Afshar – Forsaken City
Art by Sarafiel

Düşmanın kuzeye doğru kaçtığını öğrendi, ancak Norveç’e ulaştığında bu kez ona Hedin’in rotasını batı denizlerine doğru çevirdiği söylendi.

Hogni, hasmının peşinden yelken açtı ve nihayetinde Orkney Adaları’na vardı. Orada Haey Adası civarındayken Hedin ile karşı karşıya geldi. Hild babasına gidip Hedin adına barış anlaşmasının şartlarını sundu, bu şartları kabul etmediği takdirde yaşam ve ölüm mücadelesi başlayacaktı.. Hogni, bu uzlaşma talebini kabul etmeyecekti.

Art by Darek Zabrocki – Vikings March

Bunun üzerine iki kral da adaya bastı ve mücadele için savaşçılarına önderlik etti. Hedin bir kez daha barış teklifi yaptı, akrabası olan Hogni’ye haykırıp uzlaşması için ona bir yığın altın önerdi fakat Hogni şöyle cevap verdi:

“Artık çok geç. Cüceler tarafından dövülmüş kılıcım Dainsleif’i (Dain’in Mirası) çoktan çektim. Bu kılıç kınından çıktıysa birileri ölmeli, zira vuruşları engellenemez, açtığı yaralarsa iyileştirilemez.”

Art by Nele Diel – Hesitation

Hedin karşılık verdi:

“Kılıcınla övünüyorsun ama bu zaferle övüneceğin anlamına gelmiyor. Öyle ki en iyi kılıç efendisini yarı yolda bırakmayan kılıçtır.”

Ardından savaş başladı, o günden sonra bu savaş “Hjaðningavíg” olarak bilinecekti.

Gün boyunca savaştılar, gece olunca gemilerine gittiler. Hild, karanlıkta savaş alanına gitti ve büyü yaparak ölen savaşçıların her birini tekrar canlandırdı. Ertesi gün krallar karaya çıktılar ve yeni bir mücadele başladı, önceki gün katledile savaşçılar da onlarla birlikteydi.

Art by redann – viking berserker
Art by jekowekow

Savaş bu şekilde üst üste her gün devam etti. Ölenler ve savaş alanında bırakılan silahlarla kalkanlar taşa dönüştü.

Gelgelelim sabah olunca katledilenler silahlarıyla birlikte ayaklandılar ve mücadeleye hazırdılar. Hjaðningavíg Savaşı bu şekilde tanrıların Alacakaranlığı’na kadar devam edecekti.

Art by Jaub Jagoda

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
ABOUT CONDITIONS OF USE AND COPYRIGHTS

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
All illustrations belongs to the artists whose names are given below the pictures.
I thank each and every one of them for their art and outstanding works.
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW