G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Kvasir

Published on:

Kvasir, Prose Edda’da ve Heimskringla‘da olduğu kadar tanrılar arasında en bilge olduğu söylenen skaldik şiirde de kanıtlanmıştır. O önemli bir tanrı değildir, ancak Óðin ve skaldic geleneği ile ilgili olarak irfan içinde önemli bir figürdür. Bragi, Ægir‘e (bir Jötunn deniz tanrısı ve Æsir’in arkadaşı) şiir armağanının dünyaya Æsir ve Vanir ateşkes yaptığı sırada doğan Kvasir aracılığıyla geldiğini açıklar.

Anlaşmalarını her iki kabilenin tüm tanrılarının tükürüğüyle mühürlediler.

Bu karışımdan ve kozmik barış anlaşmasıyla Kvasir doğdu. Alternatif bir anlatımda, Kvasir, Freyr, Freya ve Njörðr ile birlikte takas edilen Vanir rehinelerinden biridir ve beraberinde belagat ve diplomasi armağanlarını getirmiştir. Kvasir, gittiği her yere bilgelik ve ruhsal öğretileri yaymasıyla ünlüydü. Baldr‘ın ölümünün arkasındaki el olarak kendini ele vererek, düzenbaz kaçtıktan sonra tanrıların Loki‘yi yakalamasına yardım etti.

Kvasir, iki cüce, Fajalarr ve Galarr tarafından öldürülene kadar bilgeliğini saçmaya devam etti. Kvasir‘in kanını balla karıştırırlar ve böylece ortaya mistik bir madde çıktı: Óðrerir adında büyülü bir bal likörüydü bu.

Bu ilahi içki daha sonra onu dünyanın ilk şairlerinin dillerine düşen ve karşılığında bu hediyeyi insanlığın geri kalanına aktaran Óðin tarafından şiddetle korunmuştur.

Katil cüceler, ailesini vahşice öldürdükten sonra, sonunda Óðrerir‘i jötunnlu Suttung ile takas etmek zorunda kaldılar. Kazandığı muhteşem ödülü fark eden Suttung, kızı Gunnlöd‘ün gözetlediği bir dağın derinliklerine sakladı.

Ancak Suttung, ölçüsüz bir hazine biriktirdiğiyle ilgili övündü de övündü ve bu sözler Óðin‘in kulaklarına yeterince hızlı geldi. Bir çiftçi kılığına giren Óðin, Suttung‘un kardeşi Buagi‘ye köleliğini teklif ederek Jotunheim‘a doğru yola çıktı. Tarlalarda uzun bir yıl çalıştıktan sonra, kılık değiştirmiş tanrı, Baugi‘den çalışmasının karşılığı olarak bu kızı istedi. Óðin hemen kendini bir yılana dönüştürdü ve kızın saklı olduğu dev kadınıyla karşılaştı. Suttung’un yalnız kızı Gunnlöd hemen Óðin’e aşık oldu ve birlikte geçirdikleri üç gün ve gece boyunca Óðrerir’den üç yudum almasına izin vermesi için onu ikna etti. Ancak üç “yudumdan” sonra Óðin bütün bal likörünü içmeyi başardı. Bir kez daha kartal şekline dönüştü ve Ásgard’a döndü. Folklora göre, Óðin bal likörünü boşalttıktan sonra, kaplar toprağa atıldı ve tortular yere sıçradı. Pancarların rengini bu damlalardan aldığı söylenir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW