G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Mahşerin Dört Atlısı – Ölüm Kartı

Published on:

Ölüm kartına ilk baktığımızda siyah zırhının içinde acıma duygusundan yoksun Azrail’i bir iskelet formunda görürüz. Elinde taşıdığı ölüm bayrağıyla kralın topraklarına dair, sakince ve kudretle ilerler. Ölüm bayrağının üzerinde gördüğümüz beyaz gül ise bir tezatlık yaratırcasına bizlere yaşamın ve yeniden yaratılışın anımsatıcısı olarak konumlandırılmıştır. Ölüm’ün miğferinde aşağı doğru süzülmüş, canlılığını yitiren bir kırmızı tüy göreceğiz. Ölüm kart yeraltına inmeye hazırlanan Asılan Adam kartındaki Joker’in gece kuşağı kartlarındandır.

Kartın semboliklerine geri dönecek olduğumuzda atın batıdan doğuya doğru ilerlediğini göreceğiz. Güneş’in battığı noktadan, doğduğu noktaya doğru ilerleyen Ölüm çürüyen, ölen olay veya olguların bırakılarak yeniden bir doğumun yaratıldığı noktaya doğru ilerler. Atın ayaklarının önünde yere serilen bir zamanla görkemiyle topraklarında hüküm süren Kral’ı göreceğiz. Altın tacı toz toprak içinde kalmıştır. Ölümün aldığı canlardan diğerleri ise bir kadın ve çocuktur. Ölümün, bitişlerin ve yeniden dirilmenin herkes için hak ve zorunluluk olduğunu hatırlatan bu kart bizlere sessizce herkes ve her şey için var olduğunu hatırlatır.

Bununla beraber ironik bir sembolik olarak ölüme direnen bir din adamı göreceğiz. Bu zamana kadar Tanrıya ve kutsal olanlara hizmet eden ruh, ölüme ayak diretmektedir. Sonuç olarak ölüm onunda canını alacaktır.

Tarot serisinin Güneş Kartı ile zıt olan bu kart mutlak bitişlerin, bitişlerle beraber gelen koşulsuz yeniliklerin habercisidir. Ölüm’e direnmediğin sürece ayrışmak, yeniden ortaya çıkabilmek kolay olacaktır. Ancak din adamı gibi direndiğin sürece tarot sembolizmi bizleri Şeytan’a oradan ise Yıkılan Kule kartına sürükleyecektir.

Ölüm kartı işinize yaramayan alışkanlıklar, kişiler veya olaylar üzerinde değişimin ve bırakıp gitmenin mümkün olduğunu işaret eder. Gezegen arketipi Plüton olduğundan kartın enerjisi hayatlarımızda birer katalizör olarak çalışacaktır. Burç arketipi ise Akrep olan bu kartın verdiği mesaj aslında oldukça açıktır. Bizim için verimli olmayan alanların, ilişkilerin ve duyguların sonlanması gerekliliğini vurgular. Su elementinin çalıştırdığı enerjiye dikkat ederek bu bağımlılıklara veda etme zamanının geldiğini gösterir. Yıl kartı olarak hesaplanan bir Ölüm kartı hayatlarımızda ciddi dönüşümleri yaratabileceğimizi, fazlalık olan ne varsa temizleyebileceğimizi ön görür.

Plüton’un yönettiği bir kart olduğundan enerjisinde Phoenix felsefesi barındırır. Yanıp kül olmak zorunluluk halini aldığında bu ateşin içini ve ruhunu demlemeye çalıştığını bu yakıcı enerjiden çıktığında ise bir bebek gibi tazecik olacağını hatırlatır. En dibi gördükten sonra en tepeye çıkabilirsin ancak akışta kalarak enerjiyi ve bırakmayı, dönüştürmeyi kabul etmek zorundasın.

Plüton ve Akrep bir arada çürümüş hücreleri ve yozlaşmış duygu ve düşünceleri temsil eder

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW