G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Zihinsel Bir Güç – Merkür

Published on:

Güneş’e yakınlığıyla dikkat çeken, astrolojik verilerde hızlı olmasından dolayı yıl içerinde oldukça gelgitli (Retro) pozisyonlara düşen Merkür, birçok kültür ve mitolojik kaynaklarda tanrıların en hızlısı, en zeki ve elbette en haylaz karakteriyle özdeştirilmiştir. Ele avuca sığmayan hızı, astrolojik olarak zihinsel yeteneklerimize ve büründüğümüz zihinsel kimliklere gönderme yapar. Bazı açıları kişiye tıpkı Hermes gibi arabulucu bir dil yeteneği katabilir. Bazılarına Loki kadar zeki bir beyin bahşedebilir…

Haylaz bir çocuk arketipiyle çalışan Merkür, Yunan mitolojisinde Hermes, İskandinav mitolojisinde Loki, Mısır mitolojisinde ise Thot olarak karşımıza çıkar. Şüphesiz pek çok kimliği, karakter tasviri olan Merkür astrolojide Güneş’e en yakın gezegen olarak bilinir. Farklı kültürlerde soyunduğu karakterler ise en yüce tanrıya bir şekilde en yakın olanıdır. Loki her ne kadar kabul edilmek istemese de tanrıların babası Odin ile kan kardeşiydi. Zeus, Hermes’i her zaman ulağı olarak kullanır, mutlak suretle yakınlarında barındırırdı.

Merkür arketip gereği kişinin kendisi ve diğer bireylerle olan iletişiminde bir köprü görevi kurar. Çünkü dili, konuşma ve yazma gibi becerileri temsil eder. Ah, biliyorsunuz ki farklı hikâyelerde bu zeki gezegenin temsil ettiği karakterler bir şekilde hep aracı ve iletişim ağı gibi kullanılmıştır. Ancak bir Venüs kadar bile değer görememiştir…

Merkür astrolojide Güneş ve Ay arketiplerini yani kişinin duygu ve ego kimliklerini bir kilit gibi birbirine bağlayarak bilinç ve bilinçaltında bir köprü yaratır. Bu yüzden ona kimliklerimizdeki yegâne arabulucudur diyebiliriz. Zira onun akıl almaz üstün algılama ve kavrama becerileri rüyalar gibi içsel bir âlemin imgelerine ışık tutar, farkındalık yaratır. Bunların yanı sıra bilgiye aç olmayı, öğrenme alanındaki hırs, ataklık ve becerileri temsil eder.

Merkür için Asgard’ın ayaklı kütüphanesidir derdim. (Evet, Loki bu kadar zeki bir karakterdi) Doğum haritalarımızda ise zihnimizin kütüphanesi buradadır. Hikâyelerdeki Hermes ve Loki karakterlerine pek bahsi geçmese ya da farkındalık yaşanamasa bile bir cinsiyet kalıbı üzerine yapışmaz. Çünkü gezegenin arketipinde var olan bir tarafsız olma bulunur. Merkür için hermafrodit denilir.  

Bilgiyi toplama ve yansıtmada tamamen rasyonel olan bu gezegen bulunduğu alanda var olur, yansıtır ve ilerler. Aynı ortamda kalma tahammülü veya merakı yoktur. Merkür’ü heyecanlandıran şey; anda kalmak ve sürekli ilerlemektir. Güneş’e olan yakınlığının tuzaklarında ego ve çokbilmişlik yatar…

Doğum haritalarında burç konumları nasıl düşündüğümüzü ve iletişim kurduğumuzu gösterir. Bilgiyi veya olayları nasıl algıladığımıza dair göstergeler sunar. Ev konumu gereği ise kişi aklını, entelektüel bütünlüğünü nasıl en iyi şekilde ifade ettiğini, merakı onu hangi konulara doğru çektiğini gösterir. Sonuçta Merkür bilmek kavramına asla doymayan bir gezegendir. Hangi alanlarda yeni şeyler deneyimlemeye istekli olduğumuzu gösterir.

Tarot kartlarında gezegen arketipi Merkür olan kartlar (Büyücü, Âşıklar, Ermiş) sorulan sorularda gezegenin değişkenliğini, bilinç düzeyindeki farkındalığı yansıtabildiği gibi olaylarda değişimin kapısını aralayabilir.

Peki, bu oldukça hareketli ve zeki gezegen Retro konumundayken –geri hareket- bize neler anlatır?

Zihinsel faaliyetler içe, iç benlik kavramına yoğunlaşır. Kendini zaman zaman ifade etmeden güçlükler yaşanabilirken sözcükler dilimizden bir türlü dökülemez. Düşünceleri genellikle kendine saklayan, dalgın ve kırılgan bir süreç yaşanabilir. İç dünyadaki hassas noktaları derinden hissederken aklımız geçmiş deneyimler arasında sisli bir bulut üzerinde gezer gibi gezebilir.

Sağlık astrolojisinde solunum sistemi, konuşma merkezi ve sinir sistemini temsil eder. Temel dürtülerinde konuşma veya yeteneklerle algısını ve zekâsını ifade etmeyi arzular. İhtiyaç duyduğu ana güdülerde diğer bilinçlerle bağlantı kurma, zekâ ve mantığın yoğun kullanılması, öğrenme güdülerimizin sürekli uyanık olmasına ihtiyaç duyar.  

Her gezegenin gölge bir yönü bulunur. Merkür için söylenebilecek olumsuz etkiler kişide kurnazlık ve akıl oyunları yaratan bir benlik bahşedebilir. Gereğinden fazla ve ilgilendirmeyen alanlarda bile zaman zaman merak yaratabilir (dedikodu diyebiliriz), konuşurken mübalağaya sık sık başvurabilir…

Yönetici burçları ikizler ve başak burçlarıdır. İlişkilendirildiği evlerse üçüncü ve altıncı evlerdir.

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW