G-022SCGR6MW G-022SCGR6MW

Kahramanın Eğitmeni – Aziz Kartı

Published on:

Orijinal adı “Hierophant” olan kartın kelime kökeni Yunancadır. “Kutsal şeyleri öğreten kişi” anlamını taşır. hieros (kutsal) ve phantes (öğretmek) kelimelerinin birleşmiş halidir. Aziz kartı bazı tarot destelerinde rahip ya da papa olarak adlandırılmaktadır. Tahtın önünde konumlandırılan iki anahtar inanışlara göre ilk papa Petrus’a atıfta bulunmaktadır.

İncil kayıtlarına göre İsa, Petrus’a şöyle söylemiş. “Göklerin hükümdarlığının anahtarını sana vereceğim; yeryüzünde her ne bağlarsan göklerde de bağlanmış olacak ve yeryüzünde her ne çözersen, göklerde çözülmüş olacak”

Kart yunan mitolojisinde yaralı şifacı olarak bilinen ölümsüz Chiron ile özleştirilmiştir. Mitolojide yarı at, yarı insan formunda olan yaratık Kentaur-Sentor türlerinin içinde tek ölümsüz olanıdır. Yetenekli ve başarılı bir savaşçı olmasıyla ünlü olan Chiron günün birinde ayağına gelen ok darbesiyle yaralanır. Okun açtığı yara dayanılmaz acılar yaşatır. Kendi yarasını sarmalamaya çalışırken ise pek çok yeni tedavi ve ilaç bulur. Astroloji alanında da önemli bir yere sahip olan Chiron’un felsefesi oldukça basittir.

“Gücüm güçsüzlüğümde saklıdır”

Bu arketiple çalışan kart açılımlarda yaralarımızın olduğu yeri gösterebilir, yaramızı nasıl iyileştireceğimize karşı ipuçları sunabilir. Geçtiğimiz diğer dört kartın aksine ilk kez birden fazla arketipe rastlarız. Aziz’in ayaklarının önüne çöken iki adam görürüz. Bu kişiler Aziz’in emirlerini yerine getirmek, öğretilerini dinlemek için tahtın önüne saygıyla diz çökmüştür. Arketip anlamlandırmalarıyla beraber çocuğun bilincinin aydınlandığını, benlik kavramı ve ebeveynler dışımda kimselerle iletişime geçtiğini başladığını sunmaktadır.

Kişilerinin birinin üzerinde gül, diğerinde ise beyaz zambaklar göreceğiz. Büyücü kartına gönderme yapan semboller evrenin düalizmine göndermede bulunur. Bilgi bazen zift gibi bir zehrin içinde bazen ise şifa dolu bir panzehrinin içinde yaşamlarımıza akacaktır. Chiron semboliği nedeniyle hayat yolunda deneyimleyeceğimiz bilgelik zor yoldan olabilir ancak bu ruhlarımıza olgunluk, değişim ve korunma katacaktır.

Aziz’in Joker ile bağlantısı bir öğretmen-öğrenci bağlantısı ile çalışır. Kahramanımız ailesinden yanından ayrılarak gideceği yerde kendisine gereksinim sağlayacağı bilgileri almaya gelmiştir. Aynı zamanda karta hâkim olan tanrısal güç enerjisiyle beraber kahramanın tanrıya olan bağlılığını ve gereksinimi gösterir. Bu kartta kişi, ruhani veya zihinsel bir boyutta bir ders alacak, dönüşüm yaşayacaktır.

Hristiyanlık inanç biçimleriyle oldukça yakın ilişkiler kuran kartta Aziz’i üzerinde kırmızı kaftanıyla görürüz. Kaftanın sembolize ettiği güdüler güç ve otorite kavramlarına aittir. Ayaklarının çıplak olarak çizilmesi ise ne kadar güçlü ve yüksek rütbede olursa olsun Tanrı’nın kulu olduğunu unutmamak içindir. Başındaki üç katlı görkemli taç baba, oğul, kutsal ruh göndermesinde bulunur.

Aynı zamanda Aziz’in parmaklarında, tacında, giysisinde bulunan üç haç, elinde tuttuğu asasının üç katlı olmasıyla beraber onun iç düzeydeki sorumluluğunun sembolize edilmiş halidir. Beden, ruh ve akıl…

 Aziz, Tanrı’nın sözlerini bu dünyaya aktarır ve bunların uygulanmasını sağlar. Bunu da birtakım dersler ve sınavlarla anlıyoruz. Üç dünya ise materyal dünyayı, orta dünyayı ve üst yaratıcı dünyayı simgeler. Eğitimin can damarı, Aziz’in kutsayan elinde görülür: yukarıya doğru olan parmaklar görülebilen (görünüşte olan) dünyayı gösterirken, aşağıya kıvrık parmaklar da görülemeyen (örtülü ve görünenin ötesi/transandantal) dünyayı temsil eder.

Kartın olumlu kartlarla birlikte açılması derin, spiritüel bir yolculuğun başında olduğumuzu fısıldayabilir. Aynı zamanda Aziz açılımlarda karşımıza çıktığında etrafımızda bilgeliğine ve deneyimlerine güvendiğimiz kişileri simgeleyebilir. Bu kişi ailenin içinden olabileceği gibi öğretmen, din adamı gibi dışardan figürleri de kapsar.

Kartın gölge yönünde ikiyüzlülük, bezginlik ve “guru” özentiliği vardır.

Joker bu kartta tanrısal öğretileri, hayat yolculuğunda yüreğini korumasını sağlayacak bilgelikleri edinerek devam edecektir.

Gezegen Arketip – Venüs
Burç Arketip – Boğa
Element Arketip – Toprak
Numerik Değer: 5

Related

Cevap bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Error decoding the Instagram API json
G-022SCGR6MW